Hetek óta tartanak a tüntetések, melyek egyre inkább lázadássá változtak Franciaországban. Az 1968-as diáklázadás óta ez a legkomolyabb utcai zavargás, amelynek okait még a világlátott újságírók, politikusok sem látják át teljesen. Jelenleg a helyzet úgy áll, hogy Macronék próbálnak időt nyerni különböző ígéretek belengetésével; igaz, már régen nemcsak az árak és adók mértéke miatt dühös a nép, hanem az ötödik köztársaságtól és annak teljes elitjétől szeretne végleg megszabadulni.
Felröppentek a hírek, melyek szerint Édouard Philippe kormányfő moratóriumot hirdet, így január elsejétől nem emelik az üzemanyag adóját, tehát az árak sem emelkednének, néhány napja pedig Emmanuel Macron kérésére a miniszterelnök azt mondta, fogadja a sárgamellényesek vezetőit, hátha sikerül megoldást találni az elégedetlenségre. Nem sikerült, és a moratórium ötlete is eleve halálra van ítélve, hiszen a franciaországi események már régen túlnőtték az adók és árak problémáját.
Az emberek nem akarnak tárgyalni a kormánnyal, nem akarnak engedményeket kapni, az emberek meg akarnak szabadulni az elittől és ki akarják kiáltani a hatodik köztársaságot
– mondta el a PestiSrácok.hu-nak Almássy Ferenc, francia-magyar újságíró, a Visegrad Post főszerkesztője.
Véleménye szerint a kormány jelenleg időt próbál nyerni, azért játssza ezt a különös játékot a sárgamellényesekkel, akiknek egyszer tárgyalásokat, másszor az adóemelések visszavonását ígéri. Macron és emberei jól tudják, a tüntetőkkel azért lehetetlen tárgyalni, mert nincsen vezetőjük, de még csak szóvivőjük sincs.
Az oroszok azt pedzegetik, hogy az USA áll a tüntetések mögött, nekik talán kapóra is jönne egy még ennél is keményebb válság. Azt azonban látni kell, hogy még Trumpék sem képesek egy olyan forradalom előidézésére, amelynek nincs vezetője, nincsenek mögötte szervezetek, de még arcok sem
– mondta az újságíró, aki állítása szerint az összes sárgamellényes közösségi csoportban benne van, az ott zajló beszélgetésekből pedig az szűrhető le, hogy a mozgósítás teljesen spontán történik.
A sárgamellényes mozgalomnak éppen ez az erőssége és hátránya egyben: egyszerűen nincsen képviselet. Próbálkoztak már előretolni ismertebb figurákat, szervezőket, de valójában azt kell észrevenni, hogy az emberek nem akarnak tárgyalni a kormánnyal. Ők az elit teljes leváltását akarják, nem pedig azt, hogy visszavegyenek az adókból
– mondta Almássy.
Hozzátette: a Nyugat válságban van. Az angolok feláldozták az EU-tagságot, hogy mentsék magukat, és ugyanez a válság az, amely Donald Trumpot az elnöki székbe juttatta Amerikában. A franciák nem látták előre, hogy mi vár rájuk, és ezért náluk a sárga mellényesek formájában ütött be a válság.
Úgy néz ki, Franciaország jelen pillanatban a harag időszakában van, vagyis az emberek azt tudják csupán, hogy mit nem akarnak, de még nem fogalmazódott meg bennük, hogy pontosan mit akarnak a jövőben. Almássy Ferenc figyelmeztet arra, hogy több fórumon már arról is szó van, hogy szombaton fegyverrel mennek a tüntetők Párizsba.
Volt már haláleset, de ezek mind balesetek voltak, szándékosság még szerencsére nem történt. Mindenki attól fél, hogy ez most szombaton megváltozhat. Az embereknek elegük van, hogy békésen akarnak demonstrálni és a 6 fokos hidegben vízágyú és könnygáz fogadja őket a rendőrség részéről. Nevetséges, hogy november 24-én hatezer könnygázt lőttek ki, december 1-jén pedig tízezret
– mondja a szakértő.
Hozzátette, a rendőrség olyan szinten nincs a helyzet magaslatán, hogy még a tüntetők számát sem tudja megmondani. Egyes sajtóbeszámolók szerint 140 ezren mentek szombaton utcára, mások 700 ezer embert emlegetnek, de Almássy Ferenc rendőrségi kapcsolatai szerint valójában senki nem tudja megmondani, hogy hány emberről van szó.
Sokan alábecsülik, hogy mi történik Franciaországban, pedig most nagyon résen kell lennie mindenkinek. A dolog most ott tart, hogy tüntetők megszállták a kőolaj-finomítókat, ennek következtében pedig fogy a benzin. Friss élelmiszer a kisvárosok üzleteiben már hetek óta nincsen. Nem lehet tudni, meddig fajulhat még a tiltakozás, az azonban biztos, hogy már most megérezte a gazdaság a történteket, és ez csak rosszabb lesz, ha nem születik megoldás. Ha Franciaország bedől, akkor egy ilyen gyenge Merkellel akár egész Európát magával ránthatja a gazdasági katasztrófa. Ennyire komoly helyzet nagyon régen volt
– magyarázta Almássy.
A médiában mindeközben folyton egy “egyre népszerűtlenebb elnökről” beszélnek, egy dolgot azonban érdemes tisztába tenni: Emmanuel Macron soha nem volt népszerű. Ha megnézzük a választási eredményt, akkor jól látható, hogy Macron a szavazatok 66,06 százalékával nyert, de 1969 óta először fordult elő, hogy a második fordulóban kisebb volt a részvétel, mint az elsőben; ez azt jelenti, hogy Macron 20 millió szavazatot kapott a 70 milliós Franciaországban.
Vezető kép: MTI/AP/Michel Euler
Facebook
Twitter
YouTube
RSS