Bűncselekmény hiányában jogerősen felmentette a postaszékház több, mint egy évtizeddel ezelőtti eladása ügyében megvádolt vezetőket a Fővárosi Ítélőtábla csütörtökön. Az elsőrendű terhelt – Gyurcsány Ferenc egykori közlekedési minisztere, Szabó Pál – esetében az ügyészség tíz éves szabadságvesztés kiszabására tett indítványt, mivel a vádhatóság véleménye szerint Szabó a Magyar Posta korábbi vezérigazgatójaként csaknem tízmilliárd forintos kárt okozott a Postapalotaként is ismert épület eladásával és egy másik irodaház bérlésével. Bár az ellenzék szerint Magyarországon tombol a diktatúra, a bíróságok a kormánypártok zsebében vannak, a döntéshozók mégis sorra mentik fel a Gyurcsány-korszak olyan, súlyos bűncselekményekkel megvádolt emblematikus szereplőit, mint az egykori honvédelmi minisztert, Juhász Ferencet, a volt titokminisztert, Szilvásy Györgyöt, vagy a viszkisdobozos ügyként elhíresült perben szerepelt államtitkárt, Fapál Lászlót.
A tavalyi elsőfokú döntéshez hasonlóan bűncselekmény hiányában mentette fel a Fővárosi Ítélőtábla a Krisztina körúti Postapalota elkótyavetyélése miatt megvádolt Szabó Pált és társait. Nehrer Péter, a tábla eljáró tanácsának elnöke indoklásában kiemelte, hogy a vádlottaknál még gondatlanság sem állapítható meg, az ügyben pedig általában kérdésként vethető fel, hogy mennyiben feladata a büntetőjognak stratégiai, gazdasági döntéseket évekkel később a jövedelmezőség szempontjából vizsgálni. A táblabíróság szerint idővel ugyanis szinte minden ilyen döntésről kiderül, hogy lehetett volna még jobb, így pedig előbb-utóbb minden gazdasági vezető börtönben végezné – jelentette ki a tanácsvezető.
Mindössze kilenc évig tartott a büntetőeljárás
Az ügyben kilenc éve kezdődött nyomozás Balsai István, akkori fideszes országgyűlési képviselő feljelentése alapján. Balsai egyrészt a Magyar Posta Zrt. egykori budapesti, Krisztina körúti székházának értékesítése miatt tett feljelentést, másrészt a posta akkor új, XIII. kerületi, Dunavirág utcai székházának bérlése miatt. A Fővárosi Főügyészség 2013-ban emelt vádat különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt a Magyar Posta, illetve az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. három-három munkatársa ellen. Az ügyészség szerint a vádlottak az adott helyzetben leggazdaságtalanabb megoldást választották, megszegték vagyonkezelői kötelezettségeiket, a postának tízéves viszonylatban több milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak, ugyanis nem bérelni kellett volna, hanem új székházat építeni.
Az üveggolyókért eladott Postapalota a szocialisták gazdasági holdudvarához tartozó Wallis Zrt.-hez került; ismerős lehet a cég egykori vezetőjének, Bajnai Gordonnak a neve, aki Gyurcsányt váltotta annak lemondása után a miniszterelnöki tisztségben. A DK jelenlegi elnöke tíz évvel ezelőtt, 2009. március 21-én, az MSZP tisztújító kongresszusán jelentette be, hogy lemond a kormányfői pozícióról.
A szakértői becsléseket tartották mérvadónak a döntéshozók
A vádiratban felsorolt bűncselekményért a törvény szerint öttől tíz évig terjedő szabadságvesztést lehetett volna kiszabni, a Fővárosi Törvényszék azonban tavaly júniusban első fokon bűncselekmény hiányában felmentett minden vádlottat. A törvényszék – csütörtökön helybenhagyott és jogerőre emelt – ítéletének szóbeli indoklásában a bíró szakértői vélemények alapján kifejtette: a postát a vádlottak által választott megoldással, a bérléssel nem érte veszteség, az ingatlanok értékesítése nem volt áron aluli, az abból befolyt összeget a posta fejlesztésére, a piaci feltételeknek való megfelelésére fordították. A másodfokú eljárásban az ügyész bűnösség kimondását és börtönbüntetés kiszabását kérte, az ügyvédek pedig védenceik felmentését indítványozták. A táblabíróság felmentő határozatának szóbeli indoklásában a tanácselnök rámutatott: az elsőfokú bíróság kiemelkedő alapossággal tett eleget ügyfelderítési kötelezettségének. A szakértők szerint az értékesítés és a bérlés is megfelelő volt, a Krisztina körúti régi postaszékházat már nem lehetett tovább használni, a felújítás és az új székház építése pedig egyaránt nagyon sokba került volna. Az ügy könnyen átlátható és röviden lezárható lett volna, sajnos mégis túl sok időt vett igénybe – jegyezte meg Nehrer Péter, a tábla tanácselnöke.
A Gyurcsány-kormány tagjaival valamiért elnézőbbek a bíróságok
Nem a csütörtöki eset az első, amelyben semmiféle felelősségre vonás nem járt azokban az esetekben, amikor Gyurcsány Ferenc egykori kormányának tagjainak súlyos bűncselekmények vádjával kellett bíróság elé állniuk, amelyek aztán sorban felmentették őket.
Az úgynevezett Sukoró-ügyben magának Gyurcsánynak is rezgett a léc, de aztán nem vonták büntetőeljárás alá; a balhét helyette végül Tátrai Miklós és Császy Zsolt, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő egykori vezetője, illetve értékesítési igazgatója vitték el. A Kúria döntése előtt ugyanakkor a több bíróságot megjárt ügyben – amelyben a Postapalota eladásához hasonlóan milliárdos kár érte az államot – volt marasztaló ítélet és felmentés is; volt az ügynek olyan korábbi szakasza is, amikor azt érezhetően el akarták kenni azt a döntéshozók.
Gyurcsány Ferenc a jogállamiságba vetett hitét illusztrálja, hogy Tátraiék elítélése után nyíltan és súlyosan megfenyegette a Sukoró-ügyben eljárt bírókat, ügyészeket.
Nem kellett ugyanakkor a börtöntől tartania a kémperként is ismert eljárásban azoknak az egykori titkosszolgálati vezetőknek, akik a vád szerint Gyurcsány országlása idején adtak át bizalmas adatokat az oroszoknak. Szilvásy Györgyéket az a Mészár Róza mentette fel jogerősen, aki korábban az MSZP alkotmánybíró-jelöltje volt.
Ugyancsak nem lett felelőse annak a lakásmutyinak, amelyben Gyurcsány honvédelmi minisztere, Juhász Ferenc, és államtitkára, Fapál László állt bíróság elé. Fapál az úgynevezett tábornokperben is a vádlottak padjára ült; az ügyészség szerint ő szállította viszkisdobozban azokat a vesztegetési pénzeket, amelyekkel több százmillió forinttal károsították meg a költségvetést. Fapál Lászlót a februárban kihirdetett ítéletben felmentették, az ügyben a fellebbezések miatt másodfokú eljárás lesz.
Forrás: MTI/PS; Fotó: Magyar Idők
Facebook
Twitter
YouTube
RSS