A világon először született olyan gyermek, aki két nő testében is tartózkodott a fogantatása és a megszületése között, de legalább nem egyszerre, mert arra a tudomány még nem képes. Brit tudósok egy brit pár esetében intézték így a dolgokat – tudhattuk meg az Independent című újságból. “Megosztott anyaságnak” hívják ezt az akármit, amit egy egynemű, nőnemű párnál (ki másnál?) hajtottak végre először.
A haladás csodás követelménye, hogy mindent meg kell csinálni, amit lehetséges megcsinálni, hogy aztán világgá lehessen kürtölni a haladó sajtóban, hogy megcsináltuk. A svájci Anecova nevű cég alkalmazott eljárásának értelme – némi illúziókeltésen kívül, természetesen – nem teljesen világos, hiszen a megfogant petesejt az egyik nőé, és – habár szóba nem kerül – az a gyanúnk (sőt, bizonyosak vagyunk benne), hogy valahol egy hímivarsejt is bekerül a történetbe, de ez egy leszbikus pár esetén bizonyára az “illendőség” miatt nem kerül említésre. Tehát hiába volt a megtermékenyített petesejt mindkét nő testében, az egyikében 18 órát, attól még nem lettek biológiai szülei mindketten a gyermeknek – bármennyire is igyekszik például ezt sugallni a hírt a haladás diadalaként szintén szertekürtölő Index.
A londoni Nők Klinikáján végrehajtott eljárás egy méhen belüli megtermékenyítés tulajdonképpen. Donna Francis-Smith-től petesejtjeit kivették, majd egy speciális kapszulákban visszahelyezték azokat a nő méhébe, hogy ott azokat in vivo (egy kapszulában?) megtermékenyítsék (IVF). Ugye érezzük, hogy ez mennyire magától értetődő. A megtermékenyített petesejtek 18 óráig voltak Donna méhében, majd az orvosok átültették azokat Jasmine, a másik anya (?) méhébe, aki végül kihordta és meg is szülte a gyermeket. Habár ez utóbbiban nem vagyok teljesen biztos, hiszen a szülés az olyan patriarchális és környezetterhelő, szennyező dolog.
A hírek szerint ez az eljárás közelebb hozta őket egymáshoz érzelmileg, habár arról érdekes vita várható, hogy melyikük az egyes számú anya és a melyikük a kettes számú anya. Éljen a haladás!
Kép: Independent
Facebook
Twitter
YouTube
RSS