Oroszország lázban ég, mindenki Alekszej Navalnijt várta, aki a Vnukovo repülőtérre érkezett volna meg a németországi kezelését követően. A különböző hatóságok már korábban megtették a szükséges lépéseket: a tüntetéseket a Covid-19-járvány rendeletére hivatkozva betiltották, miközben fizetett ellentüntetőket toboroztak a repülőtér környékére. Már tegnap készenlétben helyezték a főváros, Szentpétervár és más nagyvárosok rendvédelmi szerveit, ideértve a rendőrség, az FSZB munkatársait, továbbá az OMON, a Roszgvargyija egységeit is. Ezzel egyidejűleg a megfelelő szervek összehangolt megelőző intézkedéseket tettek: napok óta lehallgatják a telefonbeszélgetéseket, megfigyelik az interneten történő kommunikációt és megtörtént egyes aktivisták megelőző őrizetbe vétele, továbbá a repülőtér megközelítését tiltó határozatot adtak át a Navalnij-stáb vezetőinek, illetve munkatársainak – írja a Fantanka.ru.
Erdélyi E. Péter írása
A hatóságok és a hívei is nagyon várják Navalnijt
Ljubov Szobol, a Navalnij alapította Antikorrupciós Alapítvány munkatársa, látva a Vnukovo repülőtér előtti hatalmas rendőrségi készenlétet, a speciális kamerákkal felszerelt kémautókat és a kilométeres kordonokat, a Radio Szvoboda televíziós csatornájában közölte: „mindez azt fejezi ki, hogy a hatalom fél Navalnijtól, meg akarja félemlíteni a támogatóit és a mai nap történelmi lesz”. Percekkel később Ljubov Szobolt és a Navalnij-stáb több munkatársát a rendőrség kiemelte a tömegből és erőszakkal ismeretlen helyre vonszolta, miközben az aktivisták hiába követelték, hogy adjanak magyarázatot az őrizetbe vételükre, hiszen ők csupán a barátjukat várták a kávézóban. Hasonlóan tettek a repülőtér parkolójában összegyűlt Navalnij-hívőkkel, akiket őrizetbe vettek, megmotoztak, és rabszállító buszokba tuszkoltak.
A Radio Szvoboda munkatársa a repülőgépen is készített felvételeket, ahol rengeteg híve – és sok orosz és külföldi újságíró – kísérte Navalnijt. A hangulat igen emelkedett volt, Navalnij ünnepnek nevezte ezt a napot és a támogatói között elhangzott, hogy öveikkel kössék össze magukat; így, emberi gyűrűt alkotva védjék meg az ellenzéki politikust az esetleges letartóztatásától. Navalnij igyekeztt megnyugatni hívet, mondván, hogy „engem nem fognak letartóztatni, mert ártatlan vagyok!”
A repülőtéri feszültség egyre fokozódott, aminek sokak szerint a túlzott és indokolatlan rendőrségi fellépésnek köszönhető. A helyben nyilatkozó várakozók azt mondták, hogy jelenlétükkel azt szeretnék kifejezni, hogy az ellenzéki politikus mellett állnak és csupán egy „Isten hozott”-tal akarták üdvözölni.
Navalnij már Oroszországban
Időközben Navalnij repülőgépe leszállt ugyan, de nem a megszokott útvonalat követve, a repülőteret elkerülve. Más információk szerint gépe a rossz látási viszonyok miatt még a város felett köröz. Mindeközben az utcán tovább folyik a jegy nélküli, „gyanús” emberek őrizetbe vétele, rendőrségi járművekbe való tuszkolása. A rendőrség lassan teljesen kiürítette a repülőteret, csak a jegyekkel rendelkezők és a sajtó munkatársai maradhattak bent. Mivel valóban rosszak az időjárási viszonyok, több járatot eltöröltek, megváltoztattak, ezért a légikikötőben igen nagy a kavarodás. A Radio Szvoboda munkatársa felkutatott néhány Navalnij-hívőt, akiket nem sikerült eltávolítani a váróteremből és akik elmondták, hogy amennyiben Navalnijt másik repülőtérre szállítják, a hívei Moszkva központjában fognak tüntetni az ellenzéki politikus mellett. Ekkor már 40 perce nem szállt le Navalnij gépe, amelyről a hangosbemondó annyit közölt, hogy a gép 40 perc múlva száll le a 43 kilométerre lévő Seremetyjevo repülőterén.
Amikor a tömeg megtudta, hogy Navalnijt máshol szállítják le és ott valószínűleg le is tartóztatják, a tömegben skandálni kezdték: fasiszták, fasiszták! Az emberek tüntetni kezdtek, kiabálnak, az autók kürtölnek. Az egyik tűntető szerint Navalnij visszatérésével azt bizonyítja, hogy nem fél attól a hatalomtól, amelyik meg akarta gyilkolni. Hiányolja a nagyobb tömeget, de ezt a Moszkvában is ritka nagy hideg rovására írja. Egy másik várakozó döglött halhoz hasonlította a legfelsőbb orosz vezetőséget, amelynek kevés ideje maradt hátra, majd közölte, hogy a tömeg a hideg ellenére nem készül haza, tüntetni fog.
Beszéd és letartóztatás
Időközben sikerült kapcsolatot teremteni a Nasztojassejee Vrema televíziós adás újságírójával, aki elkísérte Navalnijt a fedélzetről a buszra, és mielőtt az útlevélellenőrző posztot elérték volna, Navalnij rövid beszédet mondott a Kreml plakátja előtt, amelyben közölte, hogy elnézést kért a kényelmetlenségekért, amiket az orosz hatóságok okoztak. „A történetekből is kiderült, hogy nemcsak egy tolvaj, hanem egyenesen jelentéktelen hatalommal állunk szemben, akik ostobaságokkal foglalkoznak és akikkel egészen más eszközökkel kell harcolni.” Azt is elmondta, hogy nem volt kérdés, hogy hazatér és nyugodtan hazamegy a lakásába, mert ártatlan minden vádat illetően.
Az útlevélellenőrzés úgynevezett szürke zónájában azonban a rendőrök indoklás nélkül feltartóztatták és ismeretlen helyre kísérték. Többszöri kérése ellenére sem engedték vele menni az ügyvédjét. Tehát Navalnij most már kilépett a német felségterültről, de nem lépett be az Orosz Föderációba. Úgy tűnik, hogy a Kreml ismét alapos és ravasz volt: Navalnijt olyan helyre szállította, ahová a követői nem gondolták és minden gond nélkül letartóztathatták.
Előzmények, háttér
Alekszej Navalnij felépült és úgy döntött, hogy annak dacára hazatér, hogy feltételes szabadságvesztéséhez tartozó próbaideje alatt többször elkerülte a bűnügyi végrehajtó felügyelet ellenőrzését – igaz, éppen egy berlini kórházban küzdött a halállal, ahová elnöki engedéllyel szállították ki. Mindez a hatóságot nem hatotta meg, a törvény az törvény: Navalnij ellen országos körözést adtak ki, és miután leszállt a gépéről, letartóztatták és várhatóan börtönbe kerül. Tegyük hozzá, hogy ha ez a vád nem állná meg a helyét, 2020 végén újabb bűnügyet akasztottak a nyakába: ez a „B-terv”. Vlagyimir Putyin elnök tavalyi évértékelő sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy ami a „berlini klinikai páciens” mérgezési ügyével kapcsolatos nyugati vizsgálati eredményeket illeti, azok „nem vizsgálatok, hanem az amerikai különleges szolgálatok anyagainak a legalizálása”, vagyis „ezt a beteget az amerikai különleges szolgálatok támogatják” – hallhattuk az NTV televízió élő adásában. Egyszerűbben: Navalnij kém, más szóval hazaáruló.
Mint azt korábban megírtuk, 2020. augusztus 20-án a Tomszkból Moszkvába vezető repülőút alatt Navalnij rosszul lett; először egy omszki kórházba vitték, majd másfélnapos huzavonát követően kómás állapotban a németországi Charité Klinikára szállították, ahol megmentették az életét és felépült. A német orvosok szerint az ellenzéki politikust a „novicsok” vegyifegyverrel mérgezték meg. Sokan gondolják úgy, hogy Navalnijt egy politikailag motivált akció keretei között mérgezhették meg, hogy „megbüntessék” az ellenzéki tevékenysége miatt. Az, hogy ki állt a gyilkossági kísérlet mögött, még nem derült ki, de az bizonyos, hogy a Kremlnek jól jött volna a legerősebb ellenzéki politikus halála. Putyin az említett sajtótájékoztatóján erről kicsit kuncogva csak ennyit mondott:
Ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy meg kell mérgezni. Kinek van rá szüksége? Tudják, ha akarták volna, végigvitték volna az ügyet
– tette hozzá az elnök. Ebben persze sok igazság van: az FSZB nem arról híres, hogy hibázik. Ha az FSZB volt, akkor azt akarták, hogy éljen.
Most az a kérdés, hogy milyen sors vár Navalnijra: Mihail Hodorkovszkijé, aki egy évtizedet töltött szibériai börtönben, vagy Borisz Nyemcové, aki az életével fizetett a politikai ténykedéséért? Navalnijt egyébként három ellenzéki oligarcha támogatja, akik Londonban rejtőzködnek az orosz hatóságok elöl. Az első Vlagyimir Asurkov volt, mellé Mihail Hodorkovszkij milliárdos lépett, majd harmadiknak a dúsgazdag Jevgenyij Csicsvarkin állt be a pártfogó csoportba.
Csicsvarkin, aki Navalnij németországi kórházi kezelését fedezte, azt javasolta a barátjának, hogy ne térjen haza és ellenzéki tevékenységét távolról folytassa, „mert a kockázat nagyon magas és az őrangyalaid fáradtak” – hívta fel a figyelmét Csicsvarkin a „Dozsgy” televíziós csatornán. A milliárdos orosz üzletember szerint Navalnij válaszul azt javasolta, hogy az üzletember vele együtt térjen haza Moszkvába a Pobeda légitársaság járatán.
Az Yves Rocher-ügyben Alekszej Navalnijt és testvérét, Oleget még 2012-ben vádolták meg csalással és pénzmosással. Most azzal vádolják, hogy több százmillió rubelt lopott el a korrupcióellenes szervezetéhez érkező adományokból.
Vezető kép: Gazeta MIG
Facebook
Twitter
YouTube
RSS