Miközben a közvélemény Ukrajna orosz megszállására koncentrál, Zuzana Čaputová szlovák államfő suttyomban aláírta a felvidéki magyarság kettős állampolgárságának tilalmát megerősítő törvényt, holott lehetősége lett volna a diszkirminatív tövénymódosítást az alkotmánybíróság elé terjeszteni. A Felvidék magyarsága nem minden alap nélkül reménykedett abban, hogy Čaputová nem írja alá előzetes normakontroll nélkül a törvénymódosítást, hiszen többször hangoztatta: államfői munkája során az asszimiláció, a kettős állampolgárság, a kétnyelvűség és az oktatási jogok kérdését tekinti kiemelt prioritásnak. Szlovákiában Bolondok napján lép életbe a törvénymódosítás, amely a szélsőséges Robert Fico, Ján Slota és Vladimír Mečiar terhes öröksége.
Mint arról korábban beszámoltunk, szomorú nap volt február 16-a a felvidéki magyarság számára, hiszen a jelenlegi kormánykoalíció bevégezte, amit a szélsőséges Robert Fico – Ján Slota és Vladimír Mečiar nyomán – tizenkét évvel ezelőtt elkezdett. Jelesül, hogy a szlovák parlament döntése értelmében továbbra is tilos a felvidéki magyarság számára a kettős állampolgárság felvétele, ezzel ugyanis elvesztenék szlovák eállampolgárságukat.
Mint ismert, a kettős állampolgárságról szóló törvényt a magyar országgyűlés elsöprő többséggel szavazta meg még 2010. május 26-án, erre azonban hisztérikus gyorsasággal reagált a szlovák parlament és még ugyanezen a napon hozott döntésével elzárta a felvidéki magyarokat a Kárpát-medence magyarságának közjogi egységétől.
Čaputovában reménykedtek a felivdéki magyarok
Bár a törvényen az elmúlt tizenkét év során előbb Igor Matovič, majd Eduard Heger kormánya is igyekezett enyhíteni, a változtatások kizárólag a szlovák állampolgároknak kedveztek (ez annyiban merült ki, hogy mindazon szlovák állampolgárok, akik huzamosabb ideje, azaz legalább öt éve rendelkeznek külföldön bejelentett lakcímmel, felvehetik az adott állam állampolgárságát). A magyarság reményeinek a kettős állampolgárság felvételére némi lökést adott Zuzana Čaputová 2019-es államfővé választása, Čaputová ugyanis többször hangoztatott nézetei szerint semmi kivetnivalót nem talál a szlovák–magyar kettős állampolgárság intéményében. A Gombaszögi Nyári Táborban tett látogatása során egyebek mellett kiemelte: államfői munkája során az asszimiláció, a kettős állampolgárság, a kétnyelvűség és az oktatási jogok kérdését tekinti kiemelt prioritásnak.
Csalódást okozott
A szlovák parlament idén februárban meghozott, a felvidéki magyarság kettős állampolgársági tilalmát megerősítő döntése kapcsán ezért is reménykedett a szlovákiai magyar pártok Szövetség – Összefogás elnevezésű platformja, hogy a szlovák államfő nem írja alá a módosítást, és azt az alkotmánybíróság elé terjeszti, de nem így történt. Megjegyzendő, a szlovák alkotmány kimondja, hogy akarata ellenére senki nem fosztható meg szlovák állampolgárságától. Mint arról Mózes Szabolcs, a Szövetség platform politikusa Facebook-bejegyzésében kiemelte: “Čaputová is csalódást okozott”, hiszen, mint hozzáteszi, “a belügyminisztérium megírta, a kormány elfogadta, a parlament megszavazta, az államfő aláírta” a magyarokat diszkrimináló állampolgársági törvényt, amely április 1-jén hatályba fog lépni. Mózes Szabolcs felidézte: a Szövetség levélben kérte a szlovák államfőt, hogy terjessze az Alkotmánybíróságra elé az állampolgársági törvény módosítását, ám ehelyett egyszerűen aláírta a diszkriminatív jogszabályt.
Sajnos bekövetkezett, amit a 2020-as választások előtt mondtunk: egyik szlovák pártnak sem érdeke, hogy a magyarokat nem diszkrimináló módon változzon az állampolgársági szabályozás…
– fogalmazott.
Vezetőkép: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS