Egy helyen, a Rózsadombon lakott az ÁVH-s belső kör Péter Gáborék uralkodásának idején. Volt társuk szerint focimeccsekre, meg a Gundelbe is együtt jártak, más forrás viszont azokról az orgiákról ír, amelyben Péter Gábor felesége, Simon Jolán mellett a régi barát, Gobbi Hilda is részt vett. A városi pletykák szerint a leszbikus Gobbi Simon Jolánnal is összeszűrte a levet. Az biztos, hogy a kommunista Gobbi segített az élettársának, Galgóczi Erzsébetnek elkészíteni azt az interjút, amelyet Péter Gáborral és a sokszor közbeszóló Simon Jolánnal készítettek. Más iratok szerint perverz, szélsőséges orgiákat folytattak a Katpolon, azaz a hírhedt Katonapolitikai Osztályon, ott a későbbi magvetős Kardos György vezetésével. Kardos szeretője, Mátay Florence szerint [aki ügynöke és játszótársa volt a tisztnek] a szexuális örömökhöz felhasználták egy volt katonatiszt feleségét is, aki talán így akarta megmenteni a férjét. Egy luciferi világ máig nehezen kibogozható szálai. Olyan történetek, amelyek a történelemkönyvekből szinte biztosan kimaradnak.
Izgalmas interjút olvasgattam tegnap [„Eleinte szép világ volt…” Egy ávós levélellenőr és lefigyelő emlékeiből]. A rendszerváltoztatás környékén a most elhunyt Gyarmathy Lívia készítette az ÁVH-s Tárnoki Sándorral. Sok-sok érdekes részlet van benne, például az, amikor Tárnoki a „belső körről” beszélt:
„A bátyámon, Tárnoki Jánoson keresztül kerültem be a testületbe és vezető elvtársakkal, Péter Gáborral, Farkas Vladimírral és másokkal is, főleg a sporton keresztül, közös szórakozásokon vettem részt.
Ráadásul egy helyen lakott ez az egész csapat. Ott a Rózsadombon, a Vérhalom tér környékén, a Pasaréti úton. Kerti nyomozókkal volt tele a környék. Nem nagyon lehetett oda bemenni, vagy becsöngetni, vagy bármit csinálni. Szombat-vasárnap állandóan együtt jártunk sportrendezvényekre. A Vasas teniszpályán a bratyeszommal együtt teniszezgettünk a többiekkel, vagy közös kirándulást tettünk. Autóval mentünk Egerbe, vagy máshova. Közös vacsorák voltak komolyabb éttermekben: a Margitszigeti Szállóban, meg a Gundelben.
Mint családtag, mi is meg voltunk híva a feleségemmel. Szóval jó baráti kapcsolatban voltunk. Nagy kocsitúrákat is tettünk, ugyanis Tárnoki János volt a budapesti Bástya futballcsapatnak [az MTK akkori neve] a Belügy részéről a vezetője. Vasárnaponként elkísértük a Bástyát a meccsre, vidékre is. Jártunk külföldön is, pl. húsvéti tornán Ausztriában.
– Ön milyen embernek ismerte meg Péter Gábort?
Különösebb kapcsolatunk nem volt, de én rendes, nyugodt, csendes, komoly embernek ismertem. Nem volt nagy koncepciójú ember, szabó volt a szakmája. Gabi bácsi sokat sétálgatott magában a Rózsadombon, szerette a magányt. Úgy ismertem, mint szótlan, zárkózott embert. Átjártunk a villájába. Beszélgettem is vele, de sosem beszélgettünk politikai dolgokról.”
A „rendes” és „nyugodt” Gabi bácsi, aki magányosan sétálgatott a Rózsadombon. El tudjuk képzelni, hogy fáradt lehetett, főleg egy nehéz nap után.
A rózsadombi orgiák?
„Egy helyen lakott az egész csapat” – mármint ez a belső kör. Ugyanerről írt Fehérváry István híres Börtönvilág Magyarországon című könyvében, amit – mint minden hasonló művet – természetesen érdemes fenntartással kezelnünk. Az ő leírása kicsit sötétebb:
„A Rózsadomb legszebb helyén nem is egy, de három villa állt Péter Gábor és szűk baráti köre rendelkezésére. Felesége, […] Simon Jolán, aki Rákosi Mátyás személyi titkárnője is volt egyben, megosztotta az élet örömeit a kommunistává vedlett Gobbi Hildával. Ide tartozott még Babics Antal orvosprofesszor és felesége Eszterházy Ilona, Boldizsár Iván, valamint Bálint ÁVH orvos ezredes és felesége. A titoktartás, a szigorú ellenőrzés és őrségek ellenére, hamarosan széltében-hosszában beszéltek Budapesten a rózsadombi villákban lejátszódó orgiákról.
Ebben Péter Gábor nem maradt le a többi vezető pártfunkcionáriusoktól.”
Bálint, Janikovszky, Lipót
Bálint István említése is érdekes. Ő volt az a pszichiáterből lett ÁVH-s főtiszt, akit Péter Gábor „szellemi vezetőjének tartottak” [cikkem itt].
Jómagam akkor ismerkedtem meg mélyebben a történetével, amikor megírtam Janikovszky Béla első feleségének szomorú esetét, amelyet aztán dokumentumfilmben is feldolgoztunk (Levelek a bolondokházából). A szerencsétlen asszonyt a három vezető ÁVH-s, az említett Bálint, Janikovszky és persze főnökük, Péter Gábor juttatta a Lipótra.
Gobbi és a Péter Gáborral készült interjú
De nézzük a hölgyeket. Gobbi Hilda leszbikussága és Péter Gáborékkal folytatott barátsága, ha nem is köztudott, de azért elég széles körben ismert már. Régen is az volt – főleg a színházi világban. Logikus, hogy éppen Gobbi segített az író Galgóczi Erzsébetnek abban, hogy a hetvenes évek végén interjút készítsen Péter Gáborral. „Felmerül, hogyan került az írónő az eldugott Péter Gábor közelébe, és kíváncsiságát mi hajtotta – írta erről már 2007-ben a Népszabadság. – A színésznő Gobbi Hilda régi barátságban volt Péter feleségével, és Galgóczi az ő közvetítésével találkozott 1977 decemberétől többször Péterrel és feleségével, Simon Jolánnal.
Beszélgetéseik egyre terhesebbek lettek Péternek. 1978 szeptemberében ki is fakadt: »Amikor kijöttem a börtönből, azt mondtam Jolinak, az első fürdővízzel leengedem ezt az élményt, és többé nem beszélünk róla. Nem is beszéltünk. Senkinek se, és egymás között se… Most meg, mióta te idejársz hozzánk, nem is tudunk mással foglalkozni, már a reggelinél erről kezdünk beszélgetni, és ez így megy hetek óta.« Simon Jolán kibökte, férje »csak három altatóval bír aludni«”.
Galgóczi Gobbi szeretője volt
Ebből a szövegből csak annyi derül ki, hogy Galgóczinak Gobbi segített, de ennek háttere sokáig rejtély maradt. Tóth Eszter Zsófia éppen a PS-en írta meg, hogy Galgóczi Gobbi szeretője volt: „A Kádár-diktatúrában a férfi homoszexualitás tiltott volt, rendőrségi nyilvántartásban is szerepeltek az érintettek – írta a történész. – A női szerelem ezzel szemben tűrt volt. A kádári diktatúra nem bonyolította túl a kérdéskört: a nő nővel, a férfi férfival devianciának számított a heteroszexuális normával szemben. A férfi-női kapcsolat legális terepe a házasság volt, olyannyira, hogy szállodába is csak házaspárok jelentkezhettek be egy szobába, élettársak nem.
Ha két nő jelentkezett be egy szobába, az lehetséges volt: feltételezték, hogy barátnők vagy munkatársak. Azonban két híres ember – Galgóczi és Gobbi – leszbikus szerelme nem kaphatott nyilvánosságot.”
Természetesen Péter Gábor nem véletlenül engedte magához közel Galgóczit, végtelenül megbízhattak benne. A rezsim is: országgyűlési képviselő is volt, és persze Kossuth-díjas. Legizgalmasabb műve a Vidravas lehet, amelyben feltűnik a Péter házaspár alakja is – álnéven.
Babics: Sztálin „orvosa”, majd Nagy Imre minisztere
„A Péter házaspár alakja – természetesen álnéven – földereng egy regényben is, Galgóczi Erzsébet Vidravasában, ahol az orvosprofesszor kertszomszédja a rettegett államvédelmi tábornok – írta az ügynök-kritikus Molnár Gál Péter már 1990-ben a Színházi Életben [aki maga is homoszexuális volt és saját elmondása szerint egy kiskorú megrontása után szervezték be]. –
A kapcsolat megfelel a valóságnak. A professzor ma is ott lakik, szomszédait kilakoltatták a reprezentatív villából. A professzor a valóságban is professzor, híres urológus. Nagy Imre kormányának volt egészségügyi minisztere, némileg korábban különrepülőgép vitte Moszkvába konzíliumot tartani Sztálin urológiai problémái fölött.
Babits Antal [Babics] professzor felesége, Ilona házassága előtt a Vígszínház érdekes egyéniségű tagja, Eszterházy Ágnes osztrák filmszínésznőnek és osztrák filmgyártónak és Kálmán Imre élete egyik meghatározó múzsájának édestestvére… Az Eszterházy-lányok sem a hercegi, sem a grófi ághoz nem tartoztak. A nevüket adó férfiú tisztes erdélyi közigazgatási hivatalnok volt. Megyei tisztségviselő volt, de Eszterházy Ilona természetes apja semmiképp, lévén az a fiatal korában kujonkodó, öregségében is elbűvölő színész Rajnay Gábor. Tehát: a Babits-Eszterházy-pár kertszomszédjaként az Andrássy út 60. ura nemcsak a hajdani színésznővel került közelbe, a színészettel is. Ez év januárjában halt meg Eszterházy Ilona régi jó barátnéja, Péterné Simon Jolán.”
Ha valaki, az ügynökként és kritikusként is aktív MGP biztosan ismert sok részletet. „Régi jó barátnéja”, „kujonkodó” – most már minden különösen cseng.
Simon Jolán is lakó lett
Maga Babics Antal professzor még egy réges-régi cikkben elmesélte megismerkedésük történetét. Azaz azt, hogy hogyan rejtegette őket a lakásán. „Március 19-én, a németek bevonulása napján hozzánk költözött Gobbi Hilda, feleségem barátnője, ő aztán valóban fordulatot hozott az életembe. Általa Major Tamás és Várkonyi Zoltán is mindennapos vendégünk lett. Jóllehet akkor még csak azt tudtam róluk, baloldali szerepléseik miatt hamis papírokkal közlekednek. Egy ízben Major magával hozta – ő így mondta – szolnoki nőismerősét, kérve minket: fogadjuk be pár napra. Csak éppen a pár napból hetek, hónapok lettek.
Ahogy telt-múlt az idő, az illető hölgyről sok minden kiderült. Először, hogy nem vidéki, aztán a valódi neve (mert nekünk álnéven mutatkozott be), végül hogy nem özvegy. Férjét, Péter Gábort, az illegális kommunista párt egyik akkori vezetőjét is megismertük.”
Aztán együtt, egymást segítve megteremtették az őrület világát.
Hogy igazak voltak-e a leszbikus vagy más jellegű orgiák? Nyilván erősíthette a hihetőséget, hogy a Péter Gábor–Simon Jolán házaspárnak – utólag azért talán mondhatjuk, szerencsére – nem lett gyereke.
Kardos és a Katpolos Héjanász
Egy nagyon hasonló történetet jobban ismerhetünk. Öt éve publikáltam azt, hogy milyen ördögi, szürreális világ uralkodott az ÁVH akkori társszervében, a Katonapolitikai Osztályon.
Annak az őrült kapcsolatnak a főszereplői Kardos György és a szeretője, Mátay Florence voltak. Kardos a Katonapolitikai Osztály tisztjeként szervezte be a fiatal és gyönyörű Mátayt. Utóbbi ügynökként több szerepet eljátszott: volt, hogy titkárnőként építették be a koncepciós ügy célpontja mellé, máskor egy angolszász tiszt bőrébe bújt. A felépített csapdákba esett áldozatok többségét kivégezték.
Később Kardosékat letartóztatta az ÁVH [a Pálffy György elleni harc farvízén], rács mögé kerültek – hű cinkosával, Berkesi Andrással együtt –, ahol Mátay börtönspicliként lehetett ráállítva az ott raboskodó Ignotus Pálra. Valószínűleg közben szerelmesek lettek, mert kiszabadulva összeházasodtak.
Bár az iratok szerint Mátay még akkor is folytatta a viszonyt Kardossal, 1956-ban Ignotusszal Angliába emigrált. Ekkor megpróbálták újra beszervezni; Kardossal levelezett, majd 1965-ben hazajött, és négy szenvedélyes napot együtt töltöttek. Nem sokkal később Mátay Angliában titokzatos körülmények között meghalt; több információ arra utal, hogy Kardos és az állambiztonság szerepet játszott a halálában.
Féktelen, erkölcstelen dorbézolás
A Kardosék ügyében keletkezett iratok félelmetes, őrült, hagymázas, erkölcstelen világról tanúskodnak.
Érdemes persze fenntartással közelítenünk ezekhez is, azzal együtt, hogy nem igazán látjuk, miért is lett volna szüksége az ÁVH-nak ezekre a sötét történetekre. Ezeket ugyanis nem a nyilvánosságnak szánták.
Egy hosszabb részlet Mátay egyik vallomásából:
„1950 elején Kardos egy találkozásunk alkalmával kivitt magával Zuglóba, ahol, mint mondta, egy barátját látogattuk meg. A barátját emlékezetem szerint Pásztinak hivták, akinek a foglalkozása pincér volt. Pásztit nem találtuk a lakásán és egy közeli kocsmába mentünk el, ahol ő kiszolgáló volt. A kocsmába ott tartozkodott Pásztival közös háztartásban élő Mária nevezetü nő is. Kardos Pászti és Mária között beszélgetés kezdődött a kocsmába, mely zárás után Pászti lakásán folytatódott.
Ebből a beszélgetésből, valamint Kardos elmondásából tudtam meg, hogy Mária egy horthista tisztnek volt a felesége, ami miatt őt a Katona Politikai Osztályon kihallgatták és ez alkalommal ismerkedett meg Kardossal. A kihallgatása után Kardos kapcsolatot tartott vele és gyakran ment ki a lakásukra a barátaival, ahol a legféktelenebb, erkölcstelen dorbézolásokat folytatták.
Kardosnak volt egy Mester nevezetü barátja, aki valamikor a Katona Politikai Osztályon teljesitett szolgálatot, majd miután onnan eljött különböző feketézésből élt. Ez a Mester volt az, aki az éjszakai dorbézolásokhoz a legsötétebb prostituált nőket felhajtotta. Ilyen alkalmakkor Kardos egész önkivületi állapotig leitta magát.
Ez alkalommal is, hogy ott jártunk, Kardos annyira leittasodott, hogy szivrohamot kapott, és csak másnap délelött tudtunk Pászti lakásáról eljönni. Hogy Pásztinál milyen erkölcstelen dorbézolások folytak, arra jellemző az az eset, amit Kardos mesélt el nekem, hogy Pászti jelenlétében, Mária – akivel együtt él – lefeküdt Szeder Győző és Bánhalmi Károly századossal.
Kardos egy előző alkalommal dicsekedett azzal, hogy többször elkérte Majoros őrnagy lakáskulcsát, aki a hivatal közelében lakott. Ilyenkor megtörtént, hogy egyik vagy másik beosztottja, mire ő a lakásra ment, már egy nőt felvitt, aki várt rá. Ezeket a nőket rendszerint Bánhalmi vagy Szeder szokta felhajtani, Kardos állitása szerint.”
Így volt vagy sem?
Történészi választ nem adhatunk, de nehéz kételkednem a leírtakban. Ahhoz már túlságosan jól ismerem a történeteiket. Ezekben az orgiákban és visszaélésekben az iratok szerint Berkesi András is részt vett. A későbbi lektűrszerző. Vele kapcsolatban máig tartóan egyre több sötét, mocskos ügy derül napvilágra. Mert a feltárás még tart.
Ő volt az, aki a néhai lelkész szerint a feleségével és csecsemőjével zsarolta őt. Majd társaival gumibottal megerőszakolták az asszonyt. És ő volt az, aki békében, jómódban halt meg. Ugyanúgy, ahogyan Kardos György, ugyanúgy, ahogyan Péter Gábor. Egyszer talán előkerülnek azok az iratok, amelyek még többet árulnak el arról a luciferi világról, amely a Rózsadomb szigorúan őrzött részén uralkodott.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS