Az orosz és a fehérorosz elnök országaik diplomáciai kapcsolatának 30. évfordulója alkalmából találkozott a Kremlben. A hivatalos feljegyzések szerint Putyin közölte Lukasenkával, hogy az amerikaiaknak Európában kétszáz taktikai fegyvertöltete, leginkább atombombája van.
Gazdasági kérdésekről, műtrágyaexportról, hitelfolyósításról és diplomáciai kapcsolatokról is szó volt egyebek mellett azon a Vlagyimir Putyin és a fehérorosz elnök közötti találkozón, amelynek apropóját a két ország közötti diplomáciai kapcsolat harmincadik évfordulója adta június 25-én. Lukasenka a hivatalos feljegyzések szerint aggodalmát fejezte ki a lengyel és litván diplomácia legújabb lépései miatt, majd a szankciókról is beszélt, ami Oroszországot komoly válságba sodorhatja. A fehérorosz tárcavezető aggályaira az orosz elnök elmondta:
ami a biztonsági kérdéseket illeti, az amerikaiaknak 200 taktikai nukleáris fegyvertöltetük van Európában, többnyire atombombák. Közülük kétszáz hat európai országban, amelyek NATO-tagok. E fegyverek használatára 257 repülőgépet készítettek elő – és ezek nemcsak az Egyesült Államok repülőgépei, hanem az általam említett országoké is.
Lukasenka azonban – a jegyzőkönyv szerint – visszakérdezett, hogy jól értette-e az orosz elnök szavait.
Alekszandr Lukasenka: Az Egyesült Államokon kívül.
Vlagyimir Putyin: Az Egyesült Államokon kívül, Európában.
Alekszandr Lukasenka: Mindeközben Oroszországnak egyetlen ilyen jellegű bázisa sincs.
Vlagyimir Putyin: Oroszországnak nincs ilyenje. (…) Abban azonban teljesen egyetértek Önnel, hogy gondoskodnunk kell feltétlen biztonságunkról, az unió államának és talán a többi KBSZSZ-tagország biztonságáról is. Ezért a következőket javaslom. A fehérorosz hadseregnek meglehetősen nagy számú Szu–25-ös repülőgépe van. Ezek rendre újra felszerelhetők.
Alekszandr Lukasenka: Szu–25-ös gépek?
Vlagyimir Putyin: Igen, Szu–25. Kiegészítő felszerelést is telepíthetnek. Ezt a frissítést az oroszországi légiközlekedési üzemekben kell elvégezni, de mi döntjük el, hogyan tesszük. És elkezdeni a repülőgép-személyzet kiképzését. Ez az első számú. A második: ahogy az Ön által felvetett témában megegyeztünk, hazánkban döntés született arról, hogy a következő hónapokon belül átadjuk Fehéroroszországnak az Iszkander–M taktikai rakétarendszereket, amelyekről ismert, hogy ballisztikus és cirkáló rakétákat egyaránt használnak, mindkettő hagyományos és nukleáris. Azt javaslom, hogy adjunk ki utasításokat védelmi minisztériumainknak és vezérkari főnökeinknek, hogy dolgozzanak ki minden részletet ezekre a közös erőfeszítésekre vonatkozóan.
Alekszandr Lukasenka: Igen, teljesen egyetértek.
Vlagyimir Putyin: Akkor eldőlt. Ami a gazdasági kérdéseket illeti, továbbra is azt javaslom, hogy a legsürgetőbb témával foglalkozzunk: az élelmiszerkérdéssel és a műtrágyaszállítással a világpiacra. Szoros kapcsolatban állunk a megfelelő ENSZ-ügynökségekkel.
Az orosz elnök ezután a munka előrehaladásáról ígért tájékoztatást.
(…) sok partnerünk kéri, hogy növeljük a kínálatunkat. Meg kell beszélnünk a logisztikai részleteket. Tavaly Oroszország több mint 40 millió tonna gabonát exportált a világpiacra. A jelenlegi mezőgazdasági évben – jövő nyárig – talán több mint 50 millió tonna exportra leszünk készek. Tudom, hogy Fehéroroszország is növeli a termelést – az Ön vezetése alatt a fehérorosz mezőgazdaság nagyon magabiztosan és sikeresen fejlődik. A műtrágya terén mindenképpen össze kell fognunk annak érdekében, hogy hagyományos partnereink hozzájussanak a szükséges…
Alekszandr Lukasenka: A műtrágya felét Oroszországgal közösen állítjuk elő. A fele – ez óriási mennyiség.
Vlagyimir Putyin: A műtrágyák mintegy 15 százalékát állítjuk elő, míg a kereskedelemben 25 százalék a részesedésünk. (…)
A két vezető ezután megállapodott abban, hogy közösen segítik majd a műtrágyaellátást partnereik számára.
Forrás: Kreml
Facebook
Twitter
YouTube
RSS