Németország egyelőre fellélegezhet, az „Északi Áramlaton” újra jön az orosz földgáz. Kanada visszaszolgáltatta a Siemens turbinát és ezzel beüzemeltették a rendszert. A félelem azonban ott van a levegőben, hiszen Berlin tudja, ha fegyvereket ad Ukrajnának akkor Moszkva is szankcionálhat a gázcsapok segítségével.
„Erős ötletek új időkben” talán így lehetne lefordítani az a konferenciát, ahol Vlagyimir Putyin elnök beszélt szerdán. A fő téma, mi más, mint Európa energiaellátása volt. Putyin elnök bejelentette, hogy a szervizelt gázturbina segítségével újra beindult a földgázszállítás, ám csak a következő napokban fog kiderülni, hogy Kanada milyen munkát végzett és hogy újra a teljes kapacitást tudja-e a Gazprom biztosítani. Oroszország évi 55 milliárd köbméter földgázt pumpál át az „Északi-Áramlat-1-en”. Az összeesküvés-elméletek kedvelőinek is jutott egy fontos mondat a konferencián, „ki tudja, talán a turbina egy nap kikapcsol és akkor annyi az Északi-Áramlat 1-nek” -mosolygott az elnök.
A nyugat helyében én ezt komolyan venném, mert nem kell politikai elemzőnek lenni ahhoz, hogy meghalljuk benne a figyelmeztetést. Putyin elnök azon véleményét sem rejtette véka alá, hogy Kanada csak azért késlekedett a turbina szervízmunkálataival és a visszaszállítással, mert Ottawa is szeretne kőolajat és földgázt eladni az Európai Uniónak. Bár lehet, hogy az amerikai versenytársnak nem tetszene, hiszen az USA négyszeres áron szállítja tankereken a cseppfolyósított palagázt az Európai Uniónak. A tagállamok pedig rettegnek és kapkodnak. Diplomatáik kirajzottak Bakutól Dubajig és próbálják kompenzálni a szankciós károkat. Szergej Lavrov, az Orosz Föderáció külügyminiszere Brüsszel fejére olvasta, hogy bürokratáik felelnek a jelenlegi energiakrízisért:
Ők akarnak ilyen körülmények között élni. Ők rúgták fel az évtizedek óta fennálló jó kapcsolatokat az energetika, a logisztika és a közlekedés kapcsán, hát akkor tessék, ez az ő választásuk. Oroszországban nem fogunk örülni, ha Európában fázni fognak a télen, ám túlzottan sajnálkozni sem fogunk
– tette még hozzá a politikus.
Az orosz Gazprom friss adatokat közölt a gázszállításokkal kapcsolatban. A tavalyi szállításokhoz képest ez 33,1 százalékkal csökkent, ez pedig 35,6 milliárd köbmétert jelent. Ezzel egyidőben a „Szibéria Ereje” nevű gázvezetéken megnőtt a Kínába irányuló gázszállítás. A cég adatai szerint a Gazprom az idén, a szankciók ellenére, mindössze 10 százalékkal kevesebb gázt értékesített, mint 2021-ben.
A német médiát uraló hírek már hónapok óta az energiahiányról szólnak és prognózisokról, hogy miként vészeli át az ország a telet, kik kapnak gázt, a lakosság vagy inkább az ipar? A délelőtti órákban jelezték a németországi gázállomások, hogy már 30 százalékra futott fel a földgáznyomás az „Északi-Áramlat-1” csőrendszerében, tendencia emelkedő. Ez jó hír, ám az unió nem fogja tudni megkerülni azt, hogy tárgyalóasztalhoz üljön Moszkvával. A Kreml igazából azért is büntethetné az uniót, hogy amerikai fegyvereket például HIMARS rakétavetőket enged át a területén, mivel az ukránok ezzel folyamatosan civil célpontokat támadnak a donyecki-régióban. Washington pedig bejelentette, hogy négy újabb ilyen egységet küld Zelenszkijéknek, mivel az orosz haderő már többet elpusztított az USA által küldött nehézfegyverek közül.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS