Az információs hadviselés és a megszállás elleni technikák elsajátítása iránt volt a legélénkebb érdeklődés az AUSA katonai fórumon, ahol nem csupán a harci képességek modernizációját vették górcső alá, de arról is beszéltek, hogy az USA és Ukrajna között igen erős volt a partneri kapcsolat az információs hadműveletekben. Az amerikai haderőfejlesztés jövőjéről tartott kétnapos rendezvény témái között a speciális katonai területek mellett – így az űrtechnológia és kiberhadviselés – az orosz–ukrán háborúban való amerikai szerepvállalásról is részletesen beszéltek.
Azt hiszem, az ukrajnai háborúk egyik legnagyobb tanulsága az információs hadműveletek ereje, és a világ releváns lakosságának befolyásolása, ami Ukrajna köré csoportosul
– mondta Jonathan Braga altábornagy, az amerikai hadsereg különleges műveleti erőinek parancsnoka. Arról is beszélt: kulcsfontosságúnak tartja, hogy releváns információkat szerezzenek és juttassanak el egymáshoz a “populációt” befolyásoló tényezőkről, ehhez pedig taktikai adatbázis létrehozását javasolta. Felidézte: minden fizikai cselekvés információt hoz létre, mert az emberek észlelik, hogy megtörténik, és következtetéseket vonnak le róla, legyen az jó vagy helytelen.
Az afganisztáni falvak járőrözése nemcsak a tálibok megtalálásáról szólt, a helyi lakosság számára megnyugtató fizikai jelenlétet is biztosított. Még egy teljesen konvencionális háborúban is egy katonai művelet nagyrészt vagy teljes egészében (dez)információ továbbításáról szólhat az ellenségnek
– húzta alá. Az altábornagy kifejtette, hogy hiába van egyfajta stratégia az ellenállásra, de ha egy nemzet nem rendelkezik megfelelő identitással és nem törekszik szuverenitásra, akkor “eleve kudarcra van ítélve”. Hozzátette: az USA jelenlegi stratégiájával több országra is hatást gyakorolnak, a konferencián pedig bemutatták azt a digitális átalakítási stratégiát, amely részben azt kívánja biztosítani, hogy a csapatok a megfelelő időben rendelkezzenek a megfelelő adatokkal a gyors döntések meghozatalához. Tájékoztatása szerint az új, nagyobb alakulatok azért fontosak a 2030-as amerikai hadsereg számára, mert képessé válnak arra, hogy legyőzhessék a “fejlett ellenfeleket,” például Oroszországot és Kínát, valamint “minden területen megállják a helyüket”, beleértve az űrt és a kiberteret is.
A szolgálat erőfeszítései az ukrajnai orosz invázió hátterében zajlanak. Az amerikai hadsereg a háború kezdete óta központi szerepet játszik Ukrajna megsegítésében és a NATO-szövetségesek megnyugtatásában
– mondta Christine Wormuth, az amerikai védelmi minisztérium hadügyi államtitkára.
Csúcstechnológiai képességekkel felvértezett amerikai hadsereg létrehozása a cél
Miközben a hadsereg kilép az iraki és afganisztáni konfliktusokból, a hadsereg vezetői a hidegháború vége óta a legjelentősebb átszervezést és technikai innovációt irányítják – derült ki az előadásból. Hozzátette: az amerikai hadsereg „számos országot” kért meg annak kidolgozására, hogy miként alakítsák ki a műveleti stratégiájukat, különösen az európai és Csendes-óceáni területeken.
Nincs olyan nemzetközi, különleges műveleti haderő, amellyel ne foglalkoztam volna az ukrajnai válság óta, és amely ne beszélt volna nekünk az információs műveletek vagy a pszichológiai hadműveleti erők bővítéséről
– mondta Braga, aki elismerte, hogy néhány személyes feltételezése az ukrán konfliktus végéről tévesnek bizonyult, így például az, hogy az internet nem fog működni. Úgy fogalmazott:
Őszintén szólva nem gondoltam volna, hogy az internet ilyen sokáig működik.
Majd arról beszélt, hogy ennek már csak azért is van jelentősége, mert így könnyebb a kommunikáció. Erre reagálva egy másik tisztviselő azt mondta: szerinte az űrtechnológia segített megőrizni az internethálózatot a kiberműveletek számára.
Nézd, mire volt képes Elon [Musk] a Starlinkkel. Tehát csak az, hogy nyitva tarthatjuk a kommunikációt, hogy az üzenet eljuthasson, akár kibertérről, akár bármilyen kapacitásról vagy képességről van szó… nagyon fontos
– húzta alá Daniel Karbler altábornagy, az amerikai hadsereg űr- és rakétaszolgálatának parancsnoka.
A Starlink a SpaceX technológiája, amely műholdas internet-hozzáférést biztosít.
Karbler megjegyezte: ez is azt mutatja, hogy néha csak nyitva kell tartaniuk a tartalmat és a hálózatokat, hogy a konfliktusban részt vevő emberek folyamatosan információkat közvetítsenek a világnak. Közlése szerint a Maxar Technologies Inc. kereskedelmi műholdas vállalat befolyását is figyelemmel kísérték.
Braga is azt hangsúlyozta, az űrtechnológia tényleges képességet nyújthat a nem szokványos hadviselésben, majd arról beszélt, hogy több országgal is párbeszédet folytatnak ennek érdekében. Kitért arra is, hogy az Egyesült Államok miként segített Ukrajnának megvédeni katonai eszközeit az orosz támadásoktól:
Azt mondanám, hogy támogató szerepünk volt abban, hogy néhány iparági partnerrel együttműködve figyelmeztetést adhassunk az ukrán hadseregnek a kulcsfontosságú eszközeik védelme érdekében (…) Van, amire büszke vagyok, mert viszonylag gyorsnak bizonyult (…) talán ez a leglenyűgözőbb abban, hogy kombinálom a csatatér élvonalában az ipar nyújtotta lehetőségeket az innovációs gondolkodásmóddal, mert így tudjuk meg, mire van szüksége az ukrán erőknek.
Az altábornagy arról is beszélt, hogy hatékonyan tudják használni a drónokat az ellenséges területeken. Az előadások nagy részében természetesen az amerikai haderőfejlesztés 2030-ig történő modernizációját ismertették a résztvevőkkel.
Biztos vagyok benne, hogy jó úton haladunk a 2030-as hadseregről alkotott elképzelésünk megvalósításához, amely lehetővé teszi katonáink, családjaink és civiljeink számára, hogy kitűnjenek és boldoguljanak
– hangsúlyozták az előadáson. A fórumról készült videót itt nézhetik meg.
Forrás: dvidshub.net
Facebook
Twitter
YouTube
RSS