Gyertya, kurblis táskarádió és kempingfőző: ha hosszabb áramkimaradás történne, akkor jól jön egy vészhelyzeti felszerelés minden lakásban, erre figyelmezteti a német lakosságot a Szövetségi Polgári-és Katasztrófavédelmi Hivatal. Jótanácsokkal látnak el, hogy miként tartsuk lakásunkat melegen és milyen készleteket érdemes beszerezni. A szankciók hatása már érezhető, igaz csak a német lakosság számára.
A Szövetségi Polgári-és Katasztrófavédelmi Hivatal (BBK) azt javasolja, hogy függetlenül az aktuális energiaválságtól érdemes elgondolkodni arról, hogy saját háztartásunkban mikre lehet szükségünk egy hosszabb áramkimaradás esetében.
Mit tegyünk, ha sötétbe borul a város?
A BBK azt tanácsolja, hogy mindenképpen készüljünk fel erre az esetre. Egy vészhelyzeti felszereléshez hozzátartozik a gyertya, a gyufa, az öngyújtó és az elemlámpa. A legjobb a napelememmel működő, ha az elemeset használjuk, akkor gondoskodjunk megfelelő mennyiségű tartalékról. Vannak kurblis, feltöltős zseblámpák is, ezekből is érdemes beszerezni. Fényforrásként használhatunk kemping- vagy viharlámpát. Ha ezek petróleummal üzemelnek, akkor abból is vásároljunk elegendő mennyiséget.
Ne feledjük, a nyílt láng használata tűzveszélyes, ezért jobb, ha a gyertyát egy lámpásban égetjük. Fontos a szellőztetés is, hiszen az égéskor az oxigén elhasználódik.
Hogyan tartsuk melegen lakásunkat?
A németek kevesebb, mint öt százaléka fút árammal, ám a gáz vagy az olajfűtés üzemeltetéséhez is szükség van elektromosságra például a vezérléshez és a forgatópumpához. Ez azt jelenti, ha nincs áram, akkor nincsen fűtés sem. Akik kandallóval vagy kályhával fűtenek azok nyilvánvalóan elraktároztak megfelelő mennyiségű tűzifát vagy szenet a téli időszakra. Ha valaki most szeretne kályhát rakatni, mint alternatív fűtési megoldást, az már lecsúszott róla, mivel a kályhásmestereknek jelenleg nincs nagyon szabad kapacitásuk.
Vigyázni kell a gáztüzelésű hősugárzókkal is, csak olyat használjunk zárt térben, amelyik jelez, ha kevés az oxigén a helységben. „Csak néhány készülék rendelkezik belső használati engedéllyel” -nyilatkozta a Tagesschaunak Reinhard Loch energiaszakértő, az észak-rajna-vesztfáliai fogyasztóvédelemtől. Egy szén-monoxidjelző mindenképpen fontos biztonságunk érdekében. A Katasztrófavédelem szerint meleg ruházat és takarók szintén segíthetnek a hideg átvészelésére. Jó ötlet az is, ha csak egy helységet fűtünk ki és az ajtót zárva tartjuk, hogy ne menjen ki a meleg.
Hogyan főzzünk áram nélkül?
Egyszerűbb ételeket elkészíthetünk egy kempingfőzőn is, vagy használhatunk kerti grillt is, ám utóbbit csak a szabadban. Semmiképpen ne próbáljunk a lakásban faszénnel grillezni, mivel az fulladásos halált okozhat. Érdemes konzerveket is beszerezni, mivel ezeket hidegen is el lehet fogyasztani. A Katasztrófavédelmi Hivatal weboldalán találhatóak olyan ételreceptek, amelyeket áram nélkül is el lehet készíteni.
Mi történik az elektromos készülékekkel?
A laptopunk és a mobiltelefonunk feltöltése igen fontos. Napelemmel működő töltőkészülékek vagy „powerbankok” igencsak hasznosak áramkimaradás esetén. Aki biztosra akar menni, az beszerez egy úgynevezett kurblis rádiót is, amely jó szolgálatot tesz hosszabb áramkimaradások esetében. Így eljutnak hozzánk a hírek és fontos kormányzati információk. „Arra egy bérlő se számítson, hogy a lakás vagy a bérház tulajdonosa egy vészhelyzeti aggregátort biztosít, mivel a hatályos törvények szerint erre nem kötelezhető, csak abban az esetben, ha az ő hibájából lenne áramkimaradás” -nyilatkozta Rolf Gassmann, a Stuttgarti Lakásbérlők Szövetségétől.
Mennyi élelmiszert halmozzunk fel?
Legalább 10 napra való ételt és innivalót érdemes bespájzolnunk. Két liter ivóvizet/nap/fő, 3,5 kg gabonaterméket, mint liszt, kenyér és tésztafélék, ezen felül burgonyát és rizst. Legalább négy kiló zöldséget, 2,5 kg gyümölcsöt, 2,5 liter tejet, 1,5 kg halat, húst és tojást, valamit sütőolajat, cukrot, sót és lekvárt. Érdemes az elraktározott élelmiszerből napi szinten felhasználni és azt frissel pótolni, így semmi nem fog ránk romlani.
Mi legyen a mélyhűtőnkkel?
Készüléktől függően egy mélyhűtő, áramkimaradás esetében, 10-64 óráig védi a termékeket a kiolvadástól. A hűtőszekrények gyártói arra is felhívják a figyelmet, hogy a lefagyasztott élelmiszerek akkor is fogyaszthatók, ha a mélyhűtő hőmérséklete mindössze -9 fokra csökkent.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS