Vita a német kormánykoalícióban: az FDP (liberálisok) és a konzervatív uniópártok felszólaltak az SPD (Szociáldemokrata Párt) honosítási reformtervei ellen, amit leginkább Nancy Faeser szövetségi belügyminiszter akar felgyorsítani azok számára, akik hosszabb ideje már Németországban élnek. Az FDP mellett a CDU/CSU (Kereszténydemokrata és Keresztényszociális Pártok) is ellenzik az állampolgárság felvételének könnyítését, hiszen az újabb illegális migránsok millióinak jelenthet meghívót.
A liberálisok (FDP) ellenzik a Nancy Faeser szövetségi belügyminiszter által kezdeményezett honosítási reformot.
Nem most van itt az ideje az állampolgársági törvény egyszerűsítésének, hiszen eddig nem történt előrelépés sem a visszatoloncolások, sem az illegális migráció elleni küzdelem terén
– mondta Bijan Djir-Sarai, az FDP főtitkára a Rheinische Post című napilapnak hétfőn. A politikus jól látja, hiszen a 2015-ben érkezett közel 1,5 millió migráns jó része nem is jogosult menedékjogra, és nagy részük a mai napig szociális segélyből tartja fent magát. Ennek ellenére Németország kapui továbbra is nyitva állnak a migránsok előtt. A balkáni útvonalon érkező illegálisok szinte egytől egyik Németországot jelölték meg célországnak. A szociáldemokrata Faeser terveire a honosítások felgyorsításának érdekében Djir-Sarai azt mondta, hogy “az állampolgárság megadása a német társadalomba való sikeres beilleszkedés eredménye kell, hogy legyen, és nem szabad ezt az integrációs folyamat elejére helyezni”.
Az SPD, a Zöldek és az FDP kormánykoalícióban megállapodtak abban, hogy a Németországban élő külföldiek számára megkönnyítik az állampolgárság megszerzését, Nancy Faeser most ezt a projektet próbálja erőltetni. A belügyminisztérium törvénytervezete értelmében azok, akik már több éve itt élnek, könnyebben válhatnak német állampolgárrá. Sőt, ha valaki öt éves tartózkodási engedéllyel rendelkezik és gyermeke születik, akkor az újszülött automatikusan megkapja a német állampolgárságot. Nancy Faeser a Tagesspiegel című napilapban megjelent vendégcikkében azt követelte, hogy a minősített tartózkodási joggal (letelepedett munkavállalók) rendelkező külföldiek a jelenlegi nyolc év helyett öt év után honosíthatók legyenek. A különösen jól beilleszkedett személyek esetében hároméves időszakot kellene alkalmazni.
Az új állampolgársági törvénnyel tehát az integrációra ösztönzünk, ahelyett, hogy akadályokat állítanánk fel és hosszú várakozási időt írnánk elő
– írta a szövetségi belügyminiszter.
A konzervatív unió is bírálja a reformterveket
A CDU/CSU is szkeptikusan nyilatkozott a belügyminiszter terveiről.
A német útlevelet nem szabad leértékelni, az nem gagyi
– fogalmazott Mario Czaja, a CDU főtitkára a Rheinische Post című napilapnak hétfőn, hozzátéve: továbbra is érvényesnek kell lennie az “először integráció, azután állampolgárság” mottónak. Reem Alabali-Radovan, a szövetségi kormány integrációs biztosa megvédte a terveket.
Modern bevándorlóországot akarunk létrehozni. Ebbe beletartozik, hogy gyorsabban, jobban és több embert honosítunk
– mondta az SPD politikusa a Funke Mediengruppe lapcsoportnak hétfőn.
Németországnak olyan szakképzett munkaerőre van szüksége, aki szívesen jön és marad nálunk. Ha ez nem történik meg, akkor Németország gazdasági erejét és jólétét tesszük kockára
– tette hozzá. Alabali-Radovan ezzel Alexander Dobrindt CSU-frakcióvezetőre utalt, aki azt mondta:
A német állampolgárság odaajándékozása nem az integrációt segíti elő, hanem éppen az ellenkezőjét okozza és további mágneshatást vált ki az illegális migráció terén.
Christian Dürr, az FDP frakcióvezetője a Funke médiacsoport hétfői műsorában úgy fogalmazott:
Németországnak modern bevándorlóországgá kell válnia. Ez magában foglalja a migránsoknak a munkaerőpiacra való irányítását, és nem a társadalombiztosítási rendszerekbe.
Szerinte a jövőben az állampolgársági jogot is pontosan ehhez kellene igazítani.
Aki keményen dolgozik és jól beilleszkedik, annak lehetőséget kell adni, hogy német legyen. Aki nem akar integrálódni, az hagyja el újra az országot
– mondta.
Fotó:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS