A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) háborús bűnösnek titulálta Vlagyimir Putyint, és elfogatóparancsot adott ki ellene. Tekintve, hogy Oroszország soha nem fogadta el hivatalosan az ICC létrejöttét, erre azt is mondhatnánk, mindennek csupán jelzésértéke van. Másfelől egy meglehetősen ironikus része is: történt ugyanis, hogy bár az amerikai elnök nagyon boldog volt a döntés miatt, saját tanácsadóinak kellett emlékeztetni arra, hogy az USA sem írta alá a testület létrehozásáról szóló egyezményt, mégpedig azért nem, mert akkor George W. Bush ellen is eljárást kellett volna indítani. A kettős mérce nem kerülte el az internetezők figyelmét sem.
Miután az amerikai Yale Egyetem kutatói múlt hónapban egy kutatásban kijelentették, hogy Oroszország 42 táborban legkevesebb hatezer ukrajnai gyereket tartott fogva egy nagyszabású szisztematikus hálózat részeként, a Nemzetközi Büntetőbíróság háborús bűnök elkövetése miatt elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen. Az orosz fél természetesen tagadta a vádakat; szerintük a gyerekeket egyszerűen evakuálták a háborús övezetből.
Az eset példátlan, hiszen az ICC most először adott ki elfogatóparancsot az ENSZ BT egyik állandó tagjának vezetője ellen. Volt azonban példa arra, hogy a testület eljárást kezdeményezett ilyen politikusok ellen. Nem, nem kínai vagy orosz tisztviselőkkel volt probléma, hanem George W. Bush volt amerikai elnök és Tony Blair volt brit kormányfő ellen. Az USA (és az ENSZ BT többi állandó tagja) éppen ezért nem ismerte el a Nemzetközi Büntetőbíróság fennhatóságát. Így enyhén szólva is furcsa egy kissé, hogy Joe Biden milyen elismerően szólt a szervezet tagjairól. Egészen addig, amíg tanácsadói nem szóltak neki, hogy azért visszavehetne egy csöppet, mielőtt eljárást kellene kezdeni a volt elnökeik ellen. Az eset iróniája az internet népét is megihlette, akik számon is kérték a kettős mércét a szervezeten és az amerikai vezetőn.
So, let me get this straight…
Joe Biden drone murders an entire family of 10, including 7 children, in Afghanistan and that is not a war crime.
Putin evacuates children from a warzone to safety and somehow that is a war crime???
Wow! What a world we live in! pic.twitter.com/fwLNSRH4Dr
— Hassan Mafi (@thatdayin1992) March 18, 2023
Ez a Twitter-felhasználó például felidézte az esetet, amikor egy amerikai dróncsapás következtében tíz civil vesztette életét. Az ICC akkor hallgatott.
Tisztázzuk…
Ha Joe Biden drónja megöl egy tíztagú családot, köztük hét gyereket Afganisztánban, az nem háborús bűncselekmény.
Ha Putyin gyerekeket evakuál egy háborús övezetből, az viszont háborús bűn lesz?
Micsoda világban élünk!
– írta a bejegyzésében. Másoknak az az eset jutott eszükbe, amikor a később Nobel-békedíjjal kitüntetett Barack Obama adminisztrációjának idején Jemenben egy arab esküvőt ért amerikai rakétatámadás:
The International Criminal Court (ICC) has issued an arrest warrant against Putin for war crimes in Ukraine.
When will the ICC issue an arrest warrant against Obama for war crimes in Libya, Syria and Yemen? Or against Bush for murdering over a million innocents in Iraq?
— sarah (@sahouraxo) March 17, 2023
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Putyin ellen háborús bűncselekmények vádjával. Mikor ad ki az ICC elfogatóparancsot Obama ellen a Líbiában, Szíriában és Jemenben elkövetett háborús bűncselekmények miatt? Vagy Bush ellen, amiért több mint egymillió ártatlant ölt meg Irakban?
– írták. Emlékezetes, hogy a Bush-adminisztráció indoka Irak megtámadására az volt, hogy a Husszein-rezsim tömegpusztító fegyvereket gyárt, amelyről később kiderült, hogy teljes hazugság. Mick Wallace ír jobboldali politikus sem ment el a kettős mérce mellett:
What does it say about Western Governments that are more than happy to welcome these War Criminals to their country…? And now they're drooling over the prospect of getting the latest Warmonger #Biden to honour them with his presence…? Hard to be well…. https://t.co/3U6quAtMgg
— Mick Wallace (@wallacemick) March 18, 2023
Mit mond el azokról a nyugati kormányokról, amelyek örömmel fogadják ezeket a háborús bűnösöket országukban…? És most azért nyáladzanak, hogy a legújabb háborús uszító, Biden megtisztelje őket jelenlétével…?
– fogalmazott a politikus. Ne érje szó a ház elejét: azért ez a fajta szelektív vakság nemcsak az amerikai baloldalra jellemző. Bár Donald Trump nem éljenezte az ICC döntését, sőt, ő maga nem is indított háborút, de azért az ő adminisztrációja alatt is voltak morálisan finoman szólva is megkérdőjelezhető katonai lépések. Az egyik ilyenre emlékeztetett bejegyzésében Oroszország ENSZ-nagykövetsége:
On this day in 2019, as part of its military operation against IS in #Syria, the US airdropped bombs on a camp site in Baghouz, where no active combat was in progress & women & children were gathered. The strike killed at least 80 civilians. pic.twitter.com/8W4hjCc8M2
— Russia at the United Nations (@RussiaUN) March 18, 2023
2019-ben ezen a napon az Iszlám Állam elleni katonai hadművelete részeként Szíriában az Egyesült Államok bombákat dobott le egy baghouz-i táborhelyre, ahol nem folyt aktív harc, és ahol nők és gyerekek gyülekeztek. A csapásban legalább 80 civil vesztette életét
– írták. Trump akkor az őt érő vádakra (igen, akkor még őt tartották háborús bűnösnek az amerikai demokraták) úgy reagált: “az Egyesült Államok kész pénzügyi szankciókat és büntetőjogi vádakat sújtani a bíróság tisztviselőire, ha bármelyik amerikai ellen folytatnak eljárást”. Igen, ők még le akarták tartóztatni az őket fenyegető bírákat. Más idők jártak.
Külön érdekesség, hogy pár hónapja, amikor az ukrán háborús bűnöket szóba merte hozni, az Amnesty International területi vezetőjének távoznia kellett a pozíciójából, az ukrán katonákat pedig szépen megkérték, hogy “ugyan legalább ne tegyék fel TikTokra a videókat a hadifoglyok kínzásáról”. Zelenszkij ellen senki nem akart eljárást indítani…
Forrás: France24, Twitter; Fotó: Twitter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS