Bármennyire is elborzasztó látvány a Tiszán évről-évre végigvonuló hulladékáradat, az első sokkból felocsúdva azt kell kitalálni, hogyan lehet ebből valami jót létrehozni – ezzel az üzenettel érkezett a Tisza-menti települések fiataljaihoz a PET kalózok legújabb hajója, a Mini MüMü, amelynek Madarak és fák napjára időzített felavatásán stábunk is részt vett. A PET Kupa csapatának küldetése mára túlterjedt a határokon, így néhány héten belül a Tiszán felfelé haladva a kárpátaljai magyar iskolások is megtanulhatják, hogyan kell kezelni a hulladékot, hogy ne jusson több szemét a folyóba.
A Madarak és fák napja alkalmával Tiszadadára látogattunk, ahol a tiszai folyószennyezés felszámolása ellen évek óta küzdő PET Kupa csapata ünnepélyes keretek között felavatta legújabb hajóját. A Mini MüMü egy olyan műhely, amely a fiatalok számára mutatja be, hogyan lehet kezelni, feldolgozni és valamit létrehozni a vízről, annak partjáról összeszedett hulladékból.
A környékbeli iskolások okítása mellett Molnár Attila Dávid természetfilmes, és fő PET kalóz ránk is szánt néhány percet, hogy elmondja, a Műanyag Műhely (MüMü) azt hivatott bemutatni, hogy a folyón úszó hulladék látványa bármennyire is sokkoló, azt kell kitalálni, hogyan lehet ebből valami jót, például ékszereket, plasztik ladikot, vagy úszó PET-kikötőket létrehozni. Elmondása szerint a PET Kupa az elején folyótisztításnak indult, de tevékenységük már a szemléletformálásra is kiterjed, olyannyira, hogy a Tisza-menti települések fiataljai után a folyón felfelé haladva néhány héten belül már Kárpátalja magyar nyelvű iskolásainál fogja feladatát teljesíteni a MüMü. A cél mindenhol ugyanaz: bemutatni, hogyan lehet a folyami hulladékot szétválogatni, feldolgozni, és hogyan lehet egyáltalán megelőzni, hogy a folyóba kerüljön.
A videót László Petra operatőr, Szabó Vivien vágó és Susánszky Mátyás szerkesztő riporter készítette.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS