Jó idő koronázta meg az első karanténmentes hétvégét vidéken. A nagyvárosok sétáló utcái, parkjai megteltek élettel. Ébredezik Észak-Magyarország is, a borsodi megyeszékhely belvárosába is kezd visszatérni az élet. A Miskolcot körülölelő hegyekben, pedig szalonnát és húst sütöttek, pálinkáztak, füvet nyírtak kertjükben a víkendházak tulajdonosai, akik ünnepként élték meg, hogy végre kiszabadulhattak nagyvárosi otthonaikból. Leginkább az alföldi települések lakói szeretnek feltöltődni hazánk egyik legmagasabb pontján, Bükkszentkereszten.
Miskolcon már a hét közepétől ellepte a Déryné utcát a sokaság, az érettségiző fiatalok a vendéglátóhelyek teraszain pihenték ki a vizsgák fáradalmait. Az Intim presszó szabadtéri részét is birtokba vették az emberek és kinyitott a Calypso étterem is, amelynek tulajdonosa Deutsch Miklós portálunknak elmondta, hatalmas csapásként élték meg az elmúlt heteket, de az enyhítések bejelentése után már észlelték a fényt az alagút végén.
Eleinte 15 óráig nyitva tarthattunk, próbálkoztunk az étel kiszállítással, de ez nem a mi profilunk. A legnagyobb vendégkört számunkra mindig az ebéd hozta, hiszen a környező hivatalokból, irodákból rengetegen tértek be hozzánk egy jó magyaros fogásra, ám a home office miatt elmaradtak a törzsvendégeink és messze nem fogyott annyi menü, mint korábban. Aztán jött a teljes leállás, az lelkileg is rettentő nehéz időszak volt
– idézte fel Deutsch Miklós a kijárási korlátozás idejét.
A Calypso étterem tulajdonosa – mint ahogy mindenki, aki vendéglátásból él – örömmel fogadta az enyhítéseket, ám jelenleg sokkal szolidabb keretek között működnek, mint korábban amikor tágas belső termük sajtótájékoztatók, konferenciák, céges rendezvények helyszínéül szolgált. A járványügyi helyzet előtt, délidőben nehezen talált itt szabad asztalt az ember, hiszen a város szívében fekvő vendéglő igen felkapott volt, most viszont szellős a terasz. A tulajdonos abban bízik, ahogy fokozatosan beindul az élet, úgy visszatérnek a törzsvendégeik is.
Bár a miskolci szabadtéri strandok csak hó végén nyitnak, mégis sokan látogattak ki Miskolc-Tapolcára. A német, lengyel, és felvidéki turisták kedvenc célpontja, a közép-európai viszonylatban is egyedülálló Barlangfürdő viszont még zárva van. Egyelőre azt sem tudni, mikor lesznek látogathatók a beltéri részek. A strand mögötti büfék azonban kinyitottak és a csónakázó tó partján lévő padokon is napfürdőztek az emberek.
Az avasi lakótelepről érkeztünk, ezt a játszóteret sokkal jobban szeretik a gyerekek és a parkban is jó időzni, rengeteg mókus szaladgál itt, felüdülés ez a kis kiruccanás a hosszú bezártság után
– ecsetelte portálunknak az egyik fagylaltért sorakozó anyuka.
Kinyitott a miskolci vadaspark, járt a kisvasút
Kinyitott a miskolci vadaspark, elindult az erdei kisvasút és Miskolc-Lillafüreden is megjelentek a turisták, a Hámori tónál többen csónakáztak, ám a patinás, híres Palotaszálló – amely a rendkívüli helyzet elején bezárt – még nem nyitott ki. Érthető, hiszen a külföldi vendégek elmaradtak és a wellness szolgáltatásokat sem tudják biztosítani a járványügyi szabályok miatt. A nagyvárosi luxusszállodák java zárva még, a falusi turizmus viszont ébredezik.
Sokan töltötték a hétvégét a hegyekben. A Miskolc közelében lévő bükki falvakba túrázók, kirándulók érkeztek. Bükkszentkereszten kinyitottak a kocsmák, a fogadók. Az Ódon Panzióba Debrecenből és Nyíregyházáról is érkezett néhány család. Kinyitott a szálláshelyhez tartozó étterem is. A teraszon minden társaság legalább másfél méterre ült egymástól.
Nincs elbocsátás, de fejlesztés lesz
Ilyenkor nálunk mindig telt ház szokott lenni, most csak pár szobába érkezett vendég, de már bizakodunk. Talán túl vagyunk a nehezén, nem kellett megválnunk az alkalmazottaktól, részmunkaidőben tudtuk őket foglalkoztatni és most bővíteni is szeretnénk a csapatot. Konyhai kisegítőre szükségünk lesz
– sorolja a családi vállalkozás egyik vezetője Győri Józsefné, aki arról számolt be portálunknak, hogy jelentős fejlesztésekbe fogtak, bővítik a szálláshelyeket és különböző wellness szolgáltatásokat is, például szaunázási lehetőséget is akarnak kínálni a jövőben vendégeiknek. A vírus miatti válság ezért rosszul érintette őket, hiszen jelentős hitel nyomja a vállukat.
Komoly bevételkiesést okozott nekünk is a krízis. De a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően nem kellett senkit elbocsátanunk, ha most végre elindulhat a szezon, akkor megmaradunk
– tette hozzá bizakodó hangon a férje, Győri József.
A debreceni egyetem nyugalmazott oktatóival is Bükkszentkereszten futottunk össze. Az idős házaspár hatalmas sétával próbálta ellensúlyozni a több hétig tartó bezártságot. Elmondták, a Horthy-korszakban épült az a parasztház, amely felmenőik tulajdonában állt anno és legutóbb ők újították fel, annak érdekében, hogy erdei paradicsomban tölthessék nyugdíjas éveiket.
Hugli József az Üvegmúzeum vezetője portálunknak kifejtette, hogy feleségével együtt mindig is igyekeztek több lábon állni, a család bevétele több forrásból származik, ám a koronavírus okozta helyzet miatt az összes tevékenységük szünetelt hetekig. A múzeumot ugyanis bezárták, várhatóan pünkösd után nyitnak. A család tulajdonában lévő szálláshelyek foglalásait visszamondták, s mivel elmaradtak a vendégek így az étkeztetés is leállt és az általuk készített kézműves portékákra sem volt kereslet az utóbbi hetekben.
A faluban sokan élnek idegenforgalomból, ezért különösen nehéz számunkra ez az időszak. A Bükkszentkereszti vendégforgalomnak nagyjából a tíz százalékát teszik ki a külföldi turisták, tehát alapvetően a belföldi vendégekből élünk
– hangsúlyozta Hugli József.
A szabadtéri egyéni sporttevékenység ugyan egyetlen percig sem volt tilos, mégis leállt legalább két hétre a bükkszentkereszti lovarda is, hiszen hiába jöttek volna Miskolcról az emberek, a kijárási korlátozások idején lezárták a hatóságot a hegyekbe vezető fő útvonalakat.
Most hétvégén viszont ismét lóhátra pattantak azok a gyerekek, akik nehezen viselték kedvencük nélkül az elmúlt heteket. A 12 éves Gönczi Anita évek óta lovagol már barátnőjével együtt. Most is hosszú hegyi túrát tettek meg lóháton, a túra végén pedig répával jutalmazták meg a paripát.
Szabó Gábortól, a lovastanya üzemeltetőjétől megtudtuk, az első karanténmentes hétvégén már nemcsak olyanok érkeztek hozzájuk, akik rendszeresen sportolnak hanem akadtak egyszerű kíváncsi turisták is, akik szárvezetéssel, szakember kíséretében élhették át milyen érzés ilyen festői környezetben az erdőben lovas sétát tenni tiszta, napfényes időben, mikor a Bükk lankáiról ellátni Tokajig és még a Tátra fenséges vonalai is kirajzolódnak a távolban.
A falu leghíresebb embere, a 92 esztendős természetgyógyász, Szabó Gyuri bácsi viszont nagyon vigyáz magára. Korábban mindig a fogadóban fogyasztotta ebédjét, ám március közepétől karanténba vonult. A gyógynövény termesztéssel, feldolgozással a népi gyógyászat tanításával foglalkozó családi vállalkozása viszont komoly bevétel kiesést szenvedett. Az üzletet már a népi gyógyító utódai viszik, ezért Gyuri bácsi nem tudja mekkora a kár, de azt elmondta, hogy a járvány miatt hosszú ideig zárva volt a bükkszentkereszti üzletük, jelenleg sem ad senkinek személyesen tanácsot és a rendezvényeiket, előadásaikat sem tudják most megtartani.
Elképzelhető, hogy a nyári tanfolyamok, ahol el lehet sajátítani, hogy Isten patikájából milyen enyhítő szereket szerezhetünk be különböző nyavalyákra, és azt is meg lehet tanulni, hogy kell egészségvédő tinktúrákat, olajokat, kenőcsöket készíteni, nem maradnak el. Lehet, hogy kis létszámú csoportokat a megfelelő szociális távolság betartásával fognak tudni fogadni, de ez még az elkövetkező hetekben dől el. A közel százéves Gyuri bácsi egyébként jól van, szellemileg friss és a fizikuma is kiváló, a saját földjére gyakran kilátogat, ám veszélyeztetett kora miatt még kerüli a közösséget.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS