A CIA egykori stratégiai tanácsadójának a Daily Reckoning nevű oldalon jelent meg nemrég egy írása az orosz-ukrán háborúról „Itt az ideje, hogy komolyan beszéljünk Ukrajnáról” címmel – írja a Mandiner. Ebben nemcsak azt hangsúlyozza, hogy Ukrajna elveszíti majd a háborút, de arról is, hogy Putyin milyen új stratégiával készül a győzelemre. A titkosszolgálati szakember által publikált cikk egyébként ráerősít arra a narratívára, hogy a háborúnak nemsokára vége lesz, az eddigiek alapján véleményem szerint akár február végére megszülethet a békéről szóló megállapodás.
Szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt jelent meg a PestiSrácok.hu oldalán az orosz-ukrán háború kitörésének lehetőségéről szóló írás, majd az azt követő hetekben újabb elemzésben hívtuk fel a figyelmet arra, hogy borítékolható a konfliktus kirobbanása. Akkor még igen hihetetlennek tűnt, hogy mindez valóban bekövetkezik, a geopolitikai elemzők, szakemberek jó része még február 24-e előtti napokban sem tartotta reálisnak a legrosszabb forgatókönyvet. Sajnos az oroszok megindították a támadást Ukrajna ellen, a háború pedig eszkalálódott és a szankciók miatt gyakorlatilag világszerte éreztette hatását. Miközben a háborúnak csak vesztesei vannak, nyertesről sosem beszélhetünk, hiszen a győzelem is számos emberáldozattal jár… ami viszont kevésbé számít, ha profitról van szó.
Márpedig az orosz-ukrán háborúból több ország – leginkább az USA – igen szép hasznot húzott. (A nyugati országok szinte azonnal kisegítették az ukránokat fegyverszállítmányokkal, csütörtökön pedig Olaf Scholz német kancellár bejelentette, hogy országa 40 páncélozott járművet is biztosít, Franciaország egy hasonló, AMX-10 RC nevű páncélozott járművet ad). Erre a CIA stratégiai tanácsadója, James G. Rickards is felhívta a figyelmet a Daily Reckoning oldalon megjelent elemzésében. A cikk szerzője úgy fogalmaz: az amerikai demokraták eltökélt célja, hogy a háború minél tovább tartson, még akkor is, ha ez az ukránok számára komoly áldozattal jár.
Háború és profit – a béke nem jó “biznisz”
Az Egyesült Államok hetente jelent be újabb és újabb, több milliárd dolláros segélycsomagokat Ukrajnának. (A külügyminisztérium múlt havi közleménye szerint 2022-ben több mint 21,9 milliárd dollárnyi katonai segítséget nyújtottak az amerikaiak). Ezek két kategóriába sorolhatók: egyrészt pénzügyi támogatásokat nyújtanak az ukrajnai kormány működésének fenntartásához, másrészt pedig komoly fegyverszállítmányokat küldenek, így drónokat, rakétaelhárító ütegeket, nagy hatótávolságú tüzérséget, és a legutóbbi bejelentés szerint Bradley Fighting Vehicles vagy BFV-k is érkezhetnek Ukrajnába.
Az eddigi támogatások összege – beleértve a két héttel ezelőtt az Egyesült Államok Kongresszusa által elfogadott 1,7 billió dolláros költségvetési keretet is – mára megközelíti a 100 milliárd dollárt.
A Defense Daily arról ír, hogy a Biden-adminisztráció pénteken részletesen ismertette Ukrajnának eddigi legnagyobb biztonsági támogatási megállapodását, amely magában foglal egy 2,85 milliárd dolláros fegyvercsomagot 50 Bradley harckocsival, valamint 225 millió dolláros külföldi katonai finanszírozási (FMF) forrást. Azonban nem minden az, aminek látszik, mert bár úgy tűnik, hogy Ukrajna többmillió dollár értékű felszerelést kap, de valójában az történik, hogy az Egyesült Államok kiszórja beragadt készleteit, vagyis régi, elavult rendszereket ad át Ukrajnának (az eredeti BFV 1981-ben épült, több mint 40 évvel ezelőtt), majd új fegyvereket rendelhetnek saját haderejük számára. A Military.com szerint a Bradley egy 25 mm-es M242 Bushmaster láncfegyverrel és egy 7,62 mm-es M240C géppuskával van felfegyverkezve. Több TOW páncéltörő rakétát is képes szállítani – egy erősebb fegyverzet, amely néhány mérfölddel távolabb lévő célpontokat is eltalál. Az Ukrajnának szóló új biztonsági csomag bejelentésekor a Pentagon közölte, hogy az Egyesült Államok 500 TOW rakétát és 250 000 25 mm-es lőszert is küld “segítségként”.
Az igazi nyertesek tehát nem az ukránok, hanem az olyan amerikai védelmi vállalkozók, mint a Raytheon, a Lockheed Martin és a Northrop Grumman, akik pénzt kapnak újabb fejlett rendszerek kiépítésére az Egyesült Államok számára. Az igazi vesztes pedig az ukrán nép, akik szükségtelenül folytatják a harcot az egyébként jóval nagyobb létszámmal rendelkező orosz haderővel szemben.
Az L3Harris Technologies [LHX] múlt pénteken közölte, hogy 40 millió dolláros Pentagon-szerződést kapott, hogy 14 VAMPIRE fegyverrendszerét szállítsa Ukrajnának idén, az első négy egységet pedig 2023 közepéig szállítják le. Indoklásuk szerint Ukrajnának folyamatosan szüksége van légvédelmi rendszerekre, amelyekkel meg tudják védeni haderejüket és az infrastruktúrát Oroszország számos UAS, ballisztikus és cirkálórakéta-támadása ellen.
Rickards úgy fogalmaz:
Oroszország jó hírszerzéssel rendelkezik, így arról is tud, hogy milyen fegyvereket szállítanak Ukrajnának, a globális műholdas képalkotás, a lézeres irányítás, valamint a drónok és cirkálórakéták keverékének felhasználásával Putyin sikeresen megakadályozta, hogy ezek a fegyverek elérjék a csatateret vagy megsemmisítsék őket. De az USA már annyi pénzt költött Ukrajnára, és olyan erősen elkötelezte magát a teljes orosz vereség mellett, hogy az orosz győzelem újabb stratégiai vereséget jelentene Afganisztán után az Egyesült Államoknak.
– vélekedik a szakértő. Hozzáteszi: rosszul találták ki a kezdeti orosz inváziót, amit részlegesen hajtottak végre. A CIA egykori tanácsadója aláhúzza:
A mainstream véleménnyel ellentétben Putyinnak soha nem állt szándékában Kijev meghódítása és Ukrajna elfoglalása. Az inváziós haderő túl kicsi volt ahhoz, hogy elérje ezeket a célokat. Szintén az általános véleménnyel ellentétben Putyin nem vette célba Ukrajna polgári lakosságát. A lehető legnagyobb mértékben el akarta kerülni a polgári áldozatokat. Természetesen néhány polgári célpontot eltaláltak, de ez a háború velejárója.
A háború kitörése előtt már 90 tonna hadianyag érkezett Ukrajnába az amerikaiaktól
Megérkezett szombatra virradóan Ukrajnába a nemrég megígért, 200 millió dollár értékű amerikai fegyversegély első szállítmánya, 90 tonnányi hadianyag – írtuk 2022. január 23-án megjelent cikkünkben tehát a háború kitörése előtt egy hónappal. Joe Biden elnök indítványára a washingtoni kongresszus ugyanis már korábban megszavazta a jelentős fegyversegélyt Ukrajnának az orosz katonai fenyegetésre hivatkozva…
Álláspontja szerint Putyin abban bízhatott, hogy a „speciális hadművelet” erőteljes üzenet lesz Kijevnek és Washington számára is, hogy Oroszország hajlandó erőszakot alkalmazni, vagyis jobb, ha az ukránok nem lépik át a vörös vonalat. Valószínűleg arra számított, hogy ez már elegendő lesz arra, hogy tárgyalóasztalhoz üljenek. Tévedett.
De most Oroszország leveszi a kesztyűt. Már intézett súlyos, tartós támadásokat az ukrán infrastruktúra ellen, beleértve az elektromos hálózatot és az energiaközpontokat. Hatalmas ellentámadásra készül, a hadsereget átcsoportosítja.
Rickards szerint az orosz elnök most nem fogja elkövetni ugyanazokat a hibákat, mint a tavaly februárban indított, hibás stratégiával indított támadások alkalmával, mivel Oroszország számára már a gazdasági előny a fontos.
Nem érdekli többé Ukrajna tárgyalóasztalhoz ültetése. Ehelyett az ukrán katonai erők megsemmisítésére és Kijev elleni rendezésre összpontosít.
A CIA korábbi tanácsadója úgy véli, hogy nemsokára egy nagy, téli offenzíva kezdődik, valószínűleg akkor, amikor Dél-Ukrajnában teljesen befagy a talaj. A sikeres ellentámadás megszilárdítja az orosz ellenőrzést Donbász felett, Oroszország kezébe adja Zaporizzzsját (Európa legnagyobb atomerőművét), és valószínűleg magában foglalja Odessza, a legfontosabb ukrán Fekete-tengeri kikötő elfoglalását is – húzza alá elemzésében, amelyben arról is ír, hogy “Ukrajna többi részére – Kijevtől Lvivig – ez katasztrofális következményekkel járhat, hiszen csökken az energiatermelő kapacitás, a szállítási vonalak megsemmisülnek, így az élelmiszerellátás csaknem teljes leépülésével kell számolni”. Rickards arra is kitért, hogy egy háborúban nemcsak azt kell nézni, hogy melyik fél mennyi területet foglal el. Szavai szerint „az oroszok szívesen átengednek területeket, hogy később, kedvezőbb körülmények között újra harcolhassanak. (…) Az elsődleges orosz cél az ukrán fegyveres erők ledarálása” – húzta alá.
Biden kitart a háború folytatása mellett, Putyin győzni akar, nukleáris fegyverek bevetésétől tart a CIA szakértője
Rickards arról is ír, hogy az ukrán hadsereg akár nyolc-tízszer nagyobb veszteséget szenvedett el, mint az orosz haderő.Ráadásul Zelenszkijék az Egyesült Államok és Anglia fegyverkészleteire sem számíthatnak már segítségként, hiszen azok nem elegendő mennyiségben és túl későn érkeznek, az ukrán katonák pedig képzetlenek ezek használatára – vélekedik az amerikai titkosszolgálati szakember, aki szerint Joe Biden semmi jelét nem mutatja, hogy ebbe beletörődne, sőt, a közelmúltban azt mondta, addig látja el fegyverekkel Ukrajnát, ameddig csak kell. Putyin viszont jól láthatóan egyáltalán nem hátrál meg ettől. A szakértő úgy véli, ennek az a veszélye, hogy az amerikaiak miatt eszkalálódik a konfliktus, és akár nukleáris fegyvereket is bevethetnek majd a későbbiekben, ami katasztrofális következményekkel járna. James Rickards szerint a legnagyobb valószínűsége annak van, hogy Ukrajna elveszíti a háborút – és ebbe az USA is beletörődhetne, mielőtt realizálódik az atomfenyegetettség.
Legfrissebb jelentések a Kremlből
Az orosz védelmi minisztérium január 9-i közlése szerint az Orosz Föderáció fegyveres erői nagy pontosságú új generációs lövedékeket alkalmaznak a különleges katonai műveletben, a linkre kattintva videót is láthatnak ennek használatáról.
A Központi Katonai Körzet (CMD) önjáró tüzérségi legénységei mindennapos csapásokat mérnek az Ukrán Fegyveres Erők (AFU) munkaerőre és hardverére különböző lővonalakról. A pontos találatokat a felderítő és UAV egységek biztosítják. A tüzérségi operátorok összehangolt és hatékony fellépése megakadályozza az ellenséges tartalékos erők átcsoportosítását, és minden irányban támogatja a szárazföldi erők támadó fellépését.
– olvasható a jelentésben.
PS-összeállítás, Fotó: AP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS