A csőd szélén tántorgó Budapest kasszájából havi szinten milliós összegeket kilapátoló Mártha Imre elsősorban a botrányaival és a luxus életvitelével hívta fel magára a figyelmet, most azonban kiderült: a közművezér is busás prémium kifizetésben részesülhet a baloldali főpolgármester döntése nyomán – számolt be a Mandiner.
Karácsony az elmúlt vasárnap úgy rendelkezett – miközben Budapest csődközeli helyzetben kullog –, jóváhagyja a fővárosi önkormányzati vezérigazgatók 2023. évi prémiumainak kifizetését. Döntését ekképpen kommentálta a városvezető – Álszent képmutatás lenne, ha a kormánypártok rosszindulatú hisztériakampánya miatt a cégvezetők nem kapnák meg, amit megérdemelnek, és ami a jog szerint jár nekik. A budapestiek nevében is köszönet illeti őket a helytállásukért –, majd jött a feketeleves:
mások mellett Walter Katalin, a Budapesti Közlekedési Központ Zrt. (BKK) vezérigazgatója 11 millió 610 ezer forint, Mártha Imre Edgár közművezér pedig 11 millió 748 ezer forint prémiumkifizetésben részesül. Összesen 200 millió forint közpénz sorsáról döntött a főpolgármester.
Mártha asszisztálta végig a baloldal megszorító politikáját az MVM vezetőjeként
A Magyar Nemzet egy korábbi összefoglalójában arra emlékeztetett, Mártha saját nyilatkozata alapján úgy hisz a színtiszta piaci működésben, hogy a Gyurcsány–Bajnai-érában, de Karácsony regnálása alatt is állami/önkormányzati cégvezetői állásban részesült. Gyurcsány Ferenc kormányzása idején Mártha a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) vezérigazgatói székét foglalhatta el. Ennek előzménye volt, hogy Mártha a második Gyurcsány-kormány megalakulásától kezdve asszisztált azokhoz az energiaügyi megszorításokhoz, amelyeket Gyurcsányék a 2006-os választási kampányban még kézzel-lábbal tagadtak.
Mint lapunk 2014-ben beszámolt róla, Gyurcsány egykori kommunikációs vezetőjének, Szigetvári Viktornak cége milliókat keresett a paksi bővítés farvizén 2008–2009-ben. Létrehozták a Szigetvári és Társai Kommunikációs Kft.-t, „amely 2008 augusztusában bruttó 2,7 milliós, majd 2009 márciusában bruttó 2,8 milliós – összesen bruttó 5,5 millió forintos – megbízást kapott a Magyar Villamos Művektől. A szerződéseket Szigetvári Viktor, illetőleg a villamos művek akkori vezérigazgatója, Mártha Imre írta alá”.
Ha már a paksi bővítés szóba került, érdemes megemlíteni, hogy 2009-ben Mártha még támogatta a projektet, és az orosz kivitelezőkkel sem volt gondja. 2021-re viszont már a fejlesztés leállítását is felvetette. Amikor a sajtó elkezdett cikkezni Mártha botrányairól, luxus életviteléről, egyszer csak megszólalt közösségi oldalán Gyurcsány. A következőképpen írt a közművezérről:
Mártha Imre kitűnő ember. (…) Általános szakmai, emberi bizalom övezte, amikor a kormányunk alatt vezette a Magyar Villamos Műveket. Csak jót hallottam róla, személyesen alig találkoztunk. Az utóbbi pár évben újra figyeltem, mit csinál Budapesten. Amit tett, az elismerésre méltó. Lehet vele vitatkozni egy sor kérdésben. De tisztességes, felkészült, okos ember. Hazafi. Gazdag ember. Nagyon.”
Így vitte csődbe Karácsony a fővárost
Mint lapunk is beszámolt róla, Karácsony Gergely áprilisban sajtótájékoztatót tartott a főváros anyagi helyzetéről és bejelentette, hogy a jobboldali sajtónak megint igaza lett: Budapest csődbe ment a baloldali városvezetésnek köszönhetően. Boldogok nem vagyunk, de meg sem lepődtünk, különös tekintettel arra, hogy már korábban foglalkoztunk azzal, hogy a főváros vezetése pár hónap alatt felélte a Tarlós István által hátrahagyott költségvetési többletet. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes szerint a kormány 148 milliárdot vett el Budapesttől, ez okozza a nehézségeket. A Tarlós István által hátrahagyott 180 milliárd forintról sorsáról – ami az általa említett összegnél önmagában jóval nagyobb –, valamint a rekord iparűzési adóbevételekről azonban nem tett említést.
A fővárosnak egyébként kiemelkedő bevételi lehetőségei vannak, adóbevételei minden korábbinál magasabbak. Budapest saját, elfogadott 2023. évi költségvetési rendelete alapján az idei évben várhatóan 76,4 milliárd forinttal növekszik az iparűzési adóbevétele a 2022. évihez képest. A főváros vezetése 2019-ben 214,2 milliárd forint megtakarítást örökölt az előző városvezetéstől, az emelkedő adóbevételek ellenére ezt mára felélték, 25,5 milliárd forintra csökkentették. Ezzel portálunk bővebben korábban is foglalkozhatott, erről ITT olvashatnak.
Karácsonyék egyébként jelentős tartalékokkal is vághattak neki Budapest vezetésének, amelynek vége az lett, hogy mindössze 3 év alatt csődbe vitték az önkormányzatot. Tarlós István ugyanis 180 milliárdos tartalékkal adta át a kulcsokat, Tüttő Kata pedig még 2020-ban elismerte, megvannak a források. Az akkori főpolgármester-helyettes azonban még Karácsonynál is nagyobb mágusnak bizonyult, ugyanezen a sajtótájékoztatón nagyjából 2 perc alatt „el is tüntette” az előző városvezetés által a kasszában hagyott 180 milliárd forintot, amikor kifejtette, hogy valójában nincs a város számláján ez a pénz, vagy ha mégis, akkor meg már el van költve, vagy legalábbis el kellene költeni. Nos, igen, egy város életében előfordul, hogy bizonyos forrásokat el kell költeni.
Forrás: Mandiner; Fotó: Mártha Imre, az FKF Nonprofit Zrt. felügyelőbizottságának elnöke (b), Karácsony Gergely főpolgármester (b2), Tüttő Kata főpolgármester-helyettes (j) és Szalmásy Miklós István, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zártkörűen Működő Nonprofit Részvénytársaság (FKF Nonprofit Zrt.) megbízott vezérigazgatója (j2) az FKF és szakszervezet között létrejött 2020. évi bérmegállapodás aláírásán a cég vezérigazgatóságán 2020. március 9-én. MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS