A Kúria a február nyolcadikán meghozott végzésével a másodfokú eljárás lefolytatására a Debreceni Törvényszéket, az esetleges harmadfokú eljárásra a Debreceni Ítélőtáblát jelölte ki – válaszolta a PestiSrácok.hu megkeresésére a Kúria Sajtótitkársága. 2020 decemberében a Kúria a vádhatóság és a vádlottak fellebbezését is elutasította az úgynevezett Szeviép-perben és megerősítette a Pécsi Ítélőtábla Szegeden született felmentő ítéletének hatályon kívül helyezését. Ami azt jelenti, hogy bár mindent elkövettek, mégsem nyugodhatnak meg a vád szerint családok százait megkárosító Szeviép-vezérek. A PestiSrácok.hu által kirobbantott bírósági botrány előtt azt hihették, hogy megúszták, megúszhatják. Ha a malmok lassan is őröltek, de semmis a független bíráskodásuk látszatát is megcsúfoló bírók a szeviépesekre kimondott felmentő ítélete, P. László és B. Sándor pedig újra bíróság elé áll csődbűncselekmény vádjával. A harmadik vádlott azóta életét veszítette, így már csak ketten ülnek majd a vádlottak padján – mint most megtudtuk, Debrecenben. Hogy mikor kezdődik a tárgyalás, azt egyelőre nem tudni.
A Szeviép-ügy az elmúlt évtized súlyos gazdasági bűncselekménye. A szegedi építőipari céget, amely a baloldali kormányok idején zsinórban nyerte a nagy beruházásokat, és amely Botka László házi beszállító cégeként működött, úgy ment csődbe, hogy több száz alvállalkozóját nem fizette ki. Bár az állam sokakat kártalanított, voltak kis családi vállalkozások, amelyek tönkrementek, de olyan károsultja is van a pénzemberek ámokfutásának, aki belebetegedett, majd belehalt a történtekbe, és olyan is, aki még akkor önkezével véget vetett életének. Tény: a Szeviép csődje emberek százait nyomorította meg, a tulajdonosok, a semmiből meggazdagodott üzletemberek pedig, akiknek mellesleg korábban köze sem volt az építőiparhoz, a mai napig gond nélkül élik fényűző életüket. Azt is oknyomozó cikksorozatban mutattuk be, milyen offshore végződésű céghálókban ülnek ma is milliárdos vagyonokon, részben külföldi tulajdonú cégek által, részben gyerekeik, családtagjaik nevén, vagy épp Delaware államban, fél-offshore-ban.
Elsőfokon még mindhármukat, P. Lászlót, B. Sándort és O. Józsefet is letöltendő börtönbüntetésre ítélték, majd jött másodfokon a Szegedi Törvényszék és szépen felmentette az összes felelőst. Ezután mutattuk be, hogy az ügyben eljáró bírói tanács egyik bírája, Nóvé Ágnes családi cége busás megbízásokat kapott Botkáéktól, ráadásként az egyik vádlotti védő a férjével közös cégük ügyeiben is eljár. A tanácsvezető bíró, Kovalcsik Éva potom pénzért vásárolhatott meg egy szegedi belvárosi palotalakást, amelynek még csak nem is ő volt a bérlője, hanem eltartási szerződést kötött a bérlővel. A hab volt a tortán, hogy az ügyet kiszignáló bíró, Nagy Andrea a párja, volt párja, gyermeke édesanyja az egyik vádlotti védőnek, Szilágyi Jánosnak, aki mellesleg szegedi önkormányzati ügyekben is eljár.
Mivel az ügy mindenképpen harmadfokon folytatódott, az volt az OBH álláspontja a vizsgálattól, felelősségre vonásoktól függetlenül, hogy majd ott, a harmadfokú eljárásban lesz lehetőség kiköszörülni a csorbákat és akár elrendelni egy új másodfokú eljárást, ha szükséges. Pontosan ez történt. A Szegedi Ítélőtábla a történtek hatására elfogultságot jelentett. A Kúria által kijelölt Pécsi Ítélőtábla kimondta, hogy újra le kell folytatni másodfokon az eljárást. A felmentő ítéletet hatályon kívül helyezte.
A Pécsi Ítélőtábla a Szegedi Törvényszék ítéletét a II. rendű vádlott és a III. rendű vádlott vonatkozásában hatályon kívül helyező és a másodfokú bíróságot új eljárásra utasító végzését helybenhagyta. (Az elsőrendű vádlottról azért nincs szó, mert O. József időközben elhunyt, ellene az egész büntetőeljárást meg kellett szüntetni – a szerk.) Indokolásában a Kúria megállapította: a Pécsi Fellebbviteli Főügyészség, valamint a III. rendű vádlott és védőjének fellebbezése nem volt alapos. A védői indítvány ráadásul joghiányos is. Úgy indítványozták, hogy hatályon kívül helyezés esetén az első fokú ítéletet is helyezzék hatályon kívül, hogy fellebbezése tartalma szerint nem terjedt ki annak okaira.
Mivel a Szegedi Ítélőtáblát már korábban kizárták az eljárásból, így az új másodfokú büntetőper lefolytatására is a Kúria jelölte ki a bíróságot. Ez lett a Debreceni Törvényszék. Megkerestük a Debreceni Törvényszéket, hogy megtudjuk, hogyan tervezik, körülbelül mikorra tűzik ki az első tárgyalást. Amint válaszolnak, megírjuk.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS