Az őszödi beszéd egy érdekes magyarázatával állt elő Gyurcsány Ferenc egy, az Országgyűlésben elmondott felszólalása során. A bukott kormányfő felült az “igazságbeszéd” vonatra, miközben arról prédikált, hogy valójában mire gondolt a költő tizenhárom évvel ezelőtt. Szerinte ugyanis ő csupán azt akarta kifejezni az “elkúrtuk” és a “nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet” kifejezésekkel, hogy valójában egyes szövetségesei nem megfelelően végezték munkájukat. Árnyalja a hősies, gonosz szövetségeseit láncon tartó Gyurcsány képét, hogy a beszéd után sem lett gyökeres változás a baloldali elit soraiban. Ha így is gondolta, akkor is érdekes, hogy miért nem sikerült kiszelektálni ezeket az embereket a baloldalról. Márpedig állítólag Gyurcsánynak akkor is és most is – saját állítása szerint – a régi politikai garnitúra leváltása a célja. Valószínűleg célszerű volna ezt a megújulást önmaga eltávolításával kezdeni, ha valóban a baloldal újjászületésére áhítozik.
Saját bukásának kínos magyarázatával fűszerezte újabb kéretlen példabeszédét Gyurcsány Ferenc az Országgyűlésben. A parlamenti ellenzék fogadatlan prókátora az őszödi beszéd erősen sántító magyarázatával leckéztette volna Orbán Viktort felszólalásában, ugyanakkor csak saját magát sikerült – ha ez még esetében lehetséges – még kellemetlenebb helyzetbe hoznia. Bár beszédét megpróbálta a bűnösök büntetésére kikerekíteni, végül csak azt érte el, hogy elárulta: bár kormányzása alatt tudott visszaélésekről, mégsem tett ellenük semmit.
Tekintettel arra, hogy a hivatalban lévő kormányfő úgy gondolja, hogy politikájának kritikáját egy 13 évvel ezelőtti, elhíresült beszéd mondataival kell kezelnie, nincs ellenemre, hogy akkor ezt a kérdést megvitassuk. (…) Az a küzdelem, amit folytatok, arról szól, hogy a rendszerváltás után kialakult magyarok százezreit és millióit zavaró, zavaros, korrupt közéletet végre megtisztítsam. (…) Az értelmesebbje – nem mindenki, államtitkár úr – érti ezt a beszédet. Érti, hogy hajlandó vagyok szembefordulni akár a sajátjaim egy részével is. Mert értem, hogy a haza szolgálata nem történhet meg, ha azt nem becsületesen teszik. Értik, hogy nem azért kell politikusnak lenni, mert jó motorral lehet járni, jachton lehet szórakozni, jó fizetést adnak, hanem mert a hazának szüksége van egy becsületes vezetésre. Ha ehhez az kell, hogy meg kell törni az akár hozzánk közel állók egy részének erkölcsét és kultúráját, akkor ez a feladat. Nem meghirdetni a “megvédjük a bűnösöket” tizenegyedik parancsolatát, hanem meghirdetni, hogy nincs alku. Mert aki lop, az nem politikus, hanem bűnöző
– szónokolt a bukott kormányfő. Hogy ezek a kritériumok miért nem teljesültek és teljesülnek Gyurcsány környezetében, és miért olvassa ezt Orbán Viktor fejére, az több, mint érdekes kérdés: gondoljunk csak Czeglédy Csaba ügyére, aki ezreket károsított meg, mégis a volt kormányfő bizalmát élvezi, vagy azokra a politikusokra, akik az ország 2006 utáni tönkretételében segédkeztek, most pedig az ellenzék prominensei. Talán jobban is tette volna Gyurcsány, ha itt megáll, de nem tette:
Azok, akik egyetlenegy fillért is elvesznek a közösből – és Önök között őszintén szólva nagyon sok ilyen embert látok –, azok szembemennek mindazzal, amit én és mi gondolunk a hazáról. És ha 2006-ban ezért küzdöttem, akkor én büszke vagyok arra, hogy rámolvassák annak a beszédnek a mondatait, akkor lehet, hogy jól teszik a saját szempontjukból, de a lényeg szerint nemcsak, hogy nincsen igazuk, hanem még hazudnak is…
Ehhez pedig csak egy másik Gyurcsány Ferenc-idézetet lehet hozzáfűzni, mégpedig:
Nyilvánvalóan végighazudtuk az utolsó másfél-két évet. Teljesen világos volt, hogy amit mondunk, az nem igaz.
Csupán ezt az idézetet szem előtt tartva tudjuk értékelni Gyurcsány újabb heves felszólalását. Orbán Viktor is észben tartotta ezt a baloldali igazságot válaszában, amelyben kifejtette: nem a bukott miniszterelnöktől várnak erkölcsi tanácsokat.
Jó kedvünk őszére újra figyelmükbe ajánljuk a PS évfordulós őszödi cicabeszédét:
Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS