Miközben a magyar haladó média azzal van elfoglalva, hogy Orbán Viktor mikor milyen repülőn utazik hivatalos utakra, elfelejtenek beszámolni arról, hogy éppen haladó bajtársuk, Jean-Claude Juncker az, aki az Európai Bizottságnak (és ezzel az európai adófizetőknek) több százezer fontnyi költséget termelt azzal, hogy hivatalos utazásai legnagyobb részét magángéppel bonyolította le, ezekre pedig magával vitte isiászát és az ahhoz való delegációt. Ezzel a másik baj az, hogy az Európai Bizottság szabályzata kimondja, csak akkor használható magángép, ha menetrend szerinti járat nem áll rendelkezésre. Juncker egyébként a magyar jogállamiságnál csak a környezetvédelem és a globális felmelegedés miatt aggódik jobban, amelynek egyik főellensége éppen a repülőzés.
43 hivatalos útból 21 alkalommal használt magángépet az Európai Bizottság (EB) isiászban szenvedő elnöke. Jean-Claude Juncker azzal hívta fel illegális utazásaira a figyelmet, hogy a legutóbbi tunéziai útja mindennel együtt 32 ezer fontba került, ami barátok között is közel 11 és fél millió forintnak felel meg.
Az Európai Bizottság nem adta ki a részletes számlákat a Daily Mailnek, azonban megerősítették, hogy körülbelül ennyibe került a 13 fős delegáció útja, ami lebontva 2357 fontnak (900 ezer Ft) felel meg személyenként. Ha ez nem lenne elég, az évente 350000 fontos fizetésből (125 millió Ft) boldogan tántorgó Juncker még költőpénzt is kért az EB-től, amiben benne van 428 font szállodára, illetve napi 47 font költőpénz, amire nyilván nagy szüksége van, kenyérre kell.
Egy másik látogatás is elég durvára sikeredett: Juncker 23000 fontért repült ki az Európai Néppárt találkozójára Helsinkibe novemberben, ami közel 8 és fél millió forintnak felel meg. Ide Juncker 11 fős delegációval ment, személyenként 2000 fontért (közel 700 ezer forint).
Az EB elnökének a legdrágább útja tavaly Madridba vezetett, ahová személyenként 6734 fontért vitte el a delegációt, a második legdrágább pedig egy nyugat-balkáni túra volt 6374 font/személy áron. Ezek közel 2 és fél millió forintot jelentenek utasonként.
Juncker a szomszédos Németországba összesen hat alkalommal repült magángéppel, hogy együtt ebédeljen Angela Merkellel. David Campbell Bannerman szerint Juncker útjaiból látszik a legjobban, hogy az EU hogyan pazarolja el az európai adófizetők pénzét. Az is érdekes, hogy Juncker magángépezései főleg Európán belül történtek. Amikor ugyanis az EB elnök Donald Trumppal találkozott az Egyesült Államokban, akkor például menetrend szerint járattal repült.
Az Európai Bizottság honlapján egyébként megtalálhatóak az utazások költségei, de nyilván jól el vannak rejtve a kíváncsi szemek elöl, de még ha valaki rájuk is talál, maximum egy átlagot olvashat arról, hogy személyenként mennyibe került egy-egy delegációnak az útja – írja a Daily Mail.
Az egészben a csillagászati összegek és az illegalitáson túl az is felháborító, hogy Juncker – aki a legnagyobb szószólója a környezetvédelemnek, illetve a globális felmelegedés elleni harcnak – azzal is próbálja megindokolni az amúgy környezetszennyező repülőzéseket, hogy olyan fontos találkozókra jár, amelyek hozzájárulnak a zöld jövő megvalósításához.
Liberálisék egyébként nem mentesek a hasonló ellentmondásoktól: a világ legnagyobb és legerőszakosabb vegán állatvédő-szervezetének, a PETÁ-nak az egyik vezetője, aki sajnálatos módon cukorbeteg, inzulinra szorul. Mary Beth Sweetland a híresen állattesztes inzulin mellett azzal kampányolt, hogy az ő élete azért fontos, hogy a többi állatért tudjon harcolni.
Juncker utazási költségeiről a hazai, haladó, objektív média hallgat, hiszen őt nem fűzik rokoni szálak Orbán Viktorhoz.
Forrás: Daily Mail; Vezető kép: MTI/AP Pool/Alastair Grant
Facebook
Twitter
YouTube
RSS