Így, évek eltétével Párizsnak is feltűnt, hogy nem túl sikeresek az Oroszország elleni szankciók, és hogy az orosz földgázimport nem hogy csökkent volna azok hatására, hanem nőt, igaz, kerülő utakon. Meg is találták a legfranciásabb megoldást: ezentúl köteleznék a beszállítókat arra, hogy feltüntessék az importált energiahordozók származási országát. Igen, ez majd biztosan nagy segítség lesz az európai iparnak…
Az EU területére érkező orosz gázszállítmányok mennyisége 2024 első felében 11 százalékos növekedést mutat, annak ellenére, hogy az EU szankcionálja azt. Éppen ezért Franciaország arra szólította fel a tagállamokat, hogy az eddigi gyakorlatnál szorosabban ellenőrizzék a külföldi cseppfolyós gázszállítmányokat (LNG) az európai kikötőkben – sok szállítóhajó nem tünteti fel, de a valóságban orosz eredetű LNG-t hoz be – írja a Mandiner.
A francia kérés az, hogy a hatóságok hatékonyabban azonosítsák az orosz gázt szállító cégek hajóit az európai kikötőkben – kilenc másik tagállammal, köztük Ausztriával és Csehországgal kérelmet intéztek az Európai Bizottsághoz az EU energiaügyi minisztereinek keddi ülése előtt, amelyben felszólítják a testületet, hogy kötelezze az orosz cseppfolyósított földgáz szállítóit, hogy egyértelműen azonosítsák magukat, amikor a rakományokat kirakodják az EU területén.
A Financial Times írása szerint Agnès Pannier-Runacher francia energiaügyi miniszter kedden kijelentette: a „legmagasabb szintű átláthatóságra van szükség az [LNG] áramlását illetően”, hogy megszüntessük az orosz energiahordozóktól való függőséget. A 2024-es év első felében Európába érkezett orosz LNG 87 százaléka három országba, Franciaországba, Spanyolországba és Belgiumba irányult, a francia import nőtt a leglátványosabban – nem véletlen, hogy most a francia kormány jelez, hogy rés van a rendszerben.
A pénzügyi lap úgy tudja, Belgium jelezte, hogy már dolgozik egy olyan mechanizmuson, amely a területére érkező LNG eredetét nyomon követheti. Az EU-ba importált gáz végső rendeltetési helyét nehéz megállapítani, mivel Európában gyakran keverik más forrásból származó gázzal, illetve a magánfelek közötti kereskedelmi szerződések nem publikusak.
A Financial Times megállapítja azt is, hogy az orosz földgáz európai beáramlását nehezíti, hogy egy tagállam, Magyarország nem vesz részt a szankciós politikában, és igyekszik meghosszabbítani meglévő megállapodásait a Gazprommal. Budapest a múlt héten írt alá megállapodást az orosz gáz további szállításáról a törökországi vezetéken. A Mandiner közben megjegyzi, hogy az EU júniusban szankcionálta az uniós kikötőkből történő átrakodást, vagyis az orosz földgáz harmadik országokba történő re-exportját.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS