Na jó, legyünk igazságosak: nemcsak Ukrajnából, hanem Afganisztánból is. Ám a helyzet még ennél is súlyosabb és abszurdabb: a Hamász részben amerikai pénzből működik. Na, de miről is van szó? Évtizedek óta nem látott mértékű támadás érte Izraelt. A kisebb-nagyobb terrorakciók, a késeléstől egy-egy rakétabecsapódásig, hosszú ideje rendszeresek, legalábbis az ezektől való félelem és a velük szembeni folyamatos védekezés a mindennapok része.
Ilyen nagy volumenű katonai műveletre azonban utoljára 1973-ben került sor, amikor a Szíria és Egyiptom vezette arab koalíció a hatnapos háborúban elszenvedett megalázó vereséget követően támadta meg Izraelt (és szenvedett végül súlyos vereséget).
A mostani attakot a Gáza-övezetet 2006 óta fennhatósága alatt tartó Hamász követte el. Nem nehéz belátni, hogy ez a szervezet alapból egészen más nagyságrendű fegyverekkel, illetve az ezekhez szükséges forrásokkal rendelkezik, mint amikor négy állam folytat és finanszíroz egy háborút. A Hamásznak (és az egyéb hivatalos és nem hivatalos palesztin terrorszervezeteknek) eddig is voltak ugyan rakétái, amikkel időnként lőtték Izraelt, de most több nagyságrendet ugrottak a fegyverek mennyiségében és minőségében. (A szervezettségről nem is beszélve.) Ezeket a modern fegyvereket valahonnan szerezték.
Gázában is van némi saját gyártás, Irán, Szíria és Szudán is rendszeresen szállít rakétákat, de a mostani támadáshoz használt arzenál jelentős része amerikai. Az nemigen valószínű, hogy besétáltak a Walmartba, és ott vették volna őket. Vagy hogy a Raytheont felhívta volna Jahja Szinva Hamász-vezér, hogy „Jó napot kívánok, ötezer rakéták szeretnék”. A Raytheon, a Lockheed-Martin és hasonló fegyvergyárak nagyjából bármilyen galádságra képesek, de a Hamászt nem mernék felfegyverezni.
Hogy kerülhettek amerikai fegyverek a Hamász kezébe?
– teheti fel az ember az álnaiv kérdést. Miközben tisztában vagyunk vele, hogy az Egyesült Államok másfél éve önti Ukrajnába a pénzt és a fegyvert. Ám a hadisikerek messze elmaradnak attól, amit ilyen mennyiségű fegyvertől el lehetne várni. Vagy nagyon bénák az ukrán katonák, vagy a fegyverek egy része el sem jut a frontra. Utóbbin csodálkozni megint csak (ál)naivitás lenne; Ukrajna a világ egyik legkorruptabb országa. Miért pont a fegyvereket ne lopnák el és értékesítenék a feketepiacon?
Annyira megsüvegelendő, amikor megjelenik egy cikk erről, erre a hivatalos, „független” tényellenőrök (l. globalista elit által finanszírozott propagandisták) is megjelennek, és a cikkek, közösségimédia-posztok alá odabiggyesztik, hogy nem bizonyítható, hogy Ukrajnából származó amerikai fegyvereket használna a Hamász.
Kicsit az jut eszembe, amikor a 2000-es évek elején, a zeneipar nagyjából két évtizedes kálváriája közepette a különböző muciológusok megállapították, hogy „nincs korreláció az illegális fájlcserélés tömegessé válása és a lemezeladások jelentős csökkenése között”. Hát mihez van köze, b+, az ürgi nyulak b••zási szokásaihoz? – tette fel a viszontkérdést akkortájt bárki, aki kicsit is fogékony volt a valóságra.
Most is hasonló kérdést tehetünk fel: Hát honnan lett ennyi amerikai fegyvere a Hamásznak, b+? De mint fentebb írtam, legyünk igazságosak: nem csak Ukrajnából, de Afganisztánból is szerezhették. A 2021-es kivonulás során az Egyesült Államok 7,12 milliárd dollár értékben hagyott katonai felszerelést az Afganisztán fölötti uralmat újra megszerző tálibok kezében. Akik azóta masszív fegyverkereskedővé váltak. Amerikai eredetű fegyverek roncsait azonosították az elmúlt hónapokban például a kasmíri konfliktusban is, sőt maga Anwaar-ul-Haq Kakar pakisztáni miniszterelnök jelentette ki, hogy az Afganisztánban hagyott amerikai fegyverek veszélyt jelentenek a térség stabilitására. A tálibok pakisztáni szárnya, a Tehrik-e Taliban Pakisztán (TTP)m konkrétan ezekkel a fegyverekkel intéz rendszeres támadásokat a pakisztáni hatóságok ellen. Ja, a 7,12 milliárdos szám nem összeesküvés-elmélet, vagy orosz propaganda: a Kongresszusnak benyújtott hivatalos jelentésében közölte ezt a számot az amerikai Védelmi Minisztérium.
És ha már az oroszok szóba jöttek, hát persze, hogy a Hamász által használt amerikai fegyverekre is megvan a „tényellenőrök” kész válasza, a hivatalos amerikai narratíva: az oroszok zsákmányolták őket az ukránoktól, és propagandacélból odaadták a Hamásznak. Persze, ne becsüljük le az oroszok tematizáló képességét, a propagandáért nekik sem kell a szomszédba menni. De ami arzenált a Hamász most bevetett, ez nem a hadizsákmányok nagyságrendje. Itt hatalmas mennyiségű, jól működő fegyverről van szó. Ezek patent cuccok, amit valaki leszállított a Hamásznak. De honnan volt rá ennyi pénzük? – jöhet az újabb álnaív kérdés.
Az Obama-kormányzat szó szerint az utolsó óráiban, a republikánusok tiltakozása ellenére még 221 millió dollárnyi segélyről döntött Palesztina részére. A Biden-kormány 2021 áprilisában ezt még megfejelte 235 millióval. Ugye nem képzeljük, hogy ennek a pénznek egy része (valószínűleg elég nagy része) nem fegyverekre ment?
A Hamász legjelentősebb szövetségese, Irán is bizonyára vastag anyagi támogatást nyújt. És hopp, szeptember közepén Joe Biden kormánya 6 milliárd dollárnyi összeget szabadított fel és juttatott el Iránba, amerikai foglyok szabadon engedéséért cserébe. Egyrészt tehát küldött egy üzenetet a terroristáknak: ejtsetek túszokat nyugodtan, mi meg majd fizetünk értük. Másrészt lóvét is küldött, nem keveset. Van miből finanszírozni az Izrael elleni támadásokat. Van pénz és van fegyver. Gratulálunk, Joe Biden!
De tulajdonképpen örüljünk: igaz, hogy ártatlan civileket ölnek és rabolnak el Izraelben… igaz, hogy százezrek haltak meg Ukrajnában és milliók menekültek el… igaz, hogy lassan az egész világ háborús övezetté válik… de legalább a narancsember nem ír sértő üzeneteket a Twitterre a Fehér Házból!
Vezető kép: Rakétával lövik Izraelt palesztin fegyveresek Gáza városából 2023. október 7-én. MTI/EPA/Mohamed Szaber
Facebook
Twitter
YouTube
RSS