OKJ-s segédkönyvtáros és ipari szakiskolai végzettséggel szakértőként és képzőként dolgozott baloldali kormányok idején a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium égisze alá tartozó Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Programban Pollreisz Balázs, az MSZP győri elnöke, aki vasárnap méretteti meg magát az időközi polgármester-választáson. Hogy milyen tapasztalatok és szakmai kvalitások alapján választották ki a feladatra, rejtély – mindössze 25 éves volt akkoriban –, saját bevallása szerint középfokú ipari, gépészeti tanulmányokkal a háta mögött. Győri születésű, győr-gyárvárosi fiatal, akinek a magyar vidékhez, falvakhoz nem sok köze lehetett. Kiváló kapcsolatot ápolt viszont Gőgös Zoltánnal, az MSZP akkor még erős emberével, aki a vidékfejlesztés és mezőgazdaság területén tótumfaktumnak számított a kétezres évek elején. Pollreisz ifjú titán politikustársával, a gyurcsányista Neupor Zsolttal együtt kezdett leaderezni. Mindketten képzők és szakértők voltak, majd Neupor pályája magasra ívelt, és éppen a vidékfejlesztési képzéseket bonyolító Vidékfejlesztési Képzési és Szaktanácsadási Intézet szakmai igazgatója lett. Az intézet korrupciógyanús ügyeit a rendőrség is vizsgálta Budai Gyula elszámoltatásért felelős kormánybiztos feljelentése nyomán.
Érdekes dokumentumra bukkantunk az interneten 2005-ből. Egy LEADER-programmal kapcsolatos szakmai anyagra, amelyen az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Program LEADER-szakértői és képzői sorában lettünk figyelmesek Pollreisz Balázs nevére. Az anyagban szereplő táblázat adatai szerint az akkor 25 éves győri, tehát városi fiatal képző és szakértő is volt. Akárcsak szintén győri párttársa, Neupor Zsolt, aki 2007-től a győri MSZP elnöke volt, majd Gyurcsányt követte a DK-ba. Pollreisz a teljesen kiüresedett győri MSZP-ben próbált pozíciókhoz jutni, ahol 2018 óta elnök.
Máig nem tudni, milyen végzettsége van a győri ellenzéki polgármester-jelöltnek
Kíváncsiak voltunk, vajon milyen végzettséggel szakérthetett, oktathatott agrár- és vidékfejlesztési területen egy echte városi, alacsonyan iskolázott fiatal. Az egyébként magát közlékeny és nyílt embernek ábrázoló Pollreisz igencsak sejtelmes és titkolózó a végzettségét és szakmai tapasztalatait illetően. Annak ellenére, hogy egy megyeszékhely vezetői tisztségére pályázik, kvalitásaiba csak néhány soros önéletrajzban enged bepillantást. Hivatalos életrajzában, az MSZP honlapján egyetlen szó sincs végzettségről, de még a Facebook-oldaláról is csak az derül ki, hogy a győri Lukács Sándor Szakközépiskolába járt, majd tanulmányokat folytatott a szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskolán. A Lukácsban jórészt autószerelőket, gyártástechnológiai technikusokat és más ipari szakmákat oktatnak, az intézménynek semmi köze nincs az agrárgazdasághoz.
2016-ban még biztosan nem volt diplomája, csak segédkönyvtárosi gyorstalpalója
A Berzsenyin vagy tanári, vagy művelődésszervezői felsőfokú végzettséget tudott volna szerezni, de győri megbízható információink szerint többek közt a nyelvvizsga megszerzése jelentett legyőzhetetlennek tűnő akadályt Pollreisznek. Az biztos, hogy nemcsak, hogy 2005-ben, a szakértősködés idején, de még 2016-ban sem volt diplomája.
Márpedig előtte már 10 évig Győrben a Gyárvárosi Közösségi Ház vezetője volt – legalábbis az önéletrajza szerint. Forrásaink ezzel szemben azt állítják, hogy gyárvárosi fiókkönyvtáros volt, ami annyit jelent, hogy egy néhány száz kötetes könyvállományt kezelt és hetente helyet adott a kis klubhelyiségben egy-egy nyugdíjas rendezvénynek vagy megemlékezésnek. Munkakörének betöltéséhez elegendő volt egy segédkönyvtárosi OKJ-s gyorstalpaló, amit információink szerint meg is szerzett.
Semmilyen kötődése nincs Pollreisznek a vidékfejlesztéshez, ennek ellenére leaderezett a botrányokkal terhelt időszakban
Ezzel a háttérrel elég furcsának tűnik a LEADER szakértői, képzői státusza, már csak azért is, mert gyakorlatilag semmilyen kapcsolatot, kötődést nem találtunk életpályája és az agrárium, vagy egyáltalán a magyar vidék között.
Meg is kerestük a ma már Agrárminisztériumnak nevezett szaktárcát, hogy megtudjuk, pontosan mettől-meddig, mennyi időn keresztül szakértősködött Pollreisz Balázs a Vidékfejlesztési Minisztérium égisze alatt? Mi alapján került kiválasztásra? A LEADER-programban volt-e szakmai, alkalmassági feltétel, vagy bárki lehetett LEADER-szakértő, képző? Arra is kíváncsiak voltunk, hogy mennyi pénzt keresett egy LEADER-szakértő, képző, és nyomon követték-e, dokumentálták-e, hogy ezért milyen munkát végzett? Kíváncsian várjuk, hogy milyen képzéseket tartott és milyen szakértői anyagokat tett le a tőle nem kicsit idegen szakterületen a győri baloldali politikus.
Gőgös lehetett a mentor?
A Magyar Szocialista Párt egyik nagy öregje a pápai származású Gőgös Zoltán, aki az egész dunántúli régióban meghatározó politikusa volt a pártnak. Pollreisz és Neupor Zsolt győri ifjú szoci reménységek mindketten jó kapcsolatot ápoltak a baloldali kormányok idején magas pozíciókat betöltő Gőgössel.
A szóban forgó időszakban, tehát amikor Pollreisz megfelelő végzettségek hiányában szakértősködhetett, Gőgös Zoltán fontos ember volt a vidékfejlesztésben. 2004. október 25-től az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága alelnökének választották. 2006. július 1-től 2010-ig, tehát a kormányváltásig államtitkár volt a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban.
Győri forrásaink szerint pártbéli mentora segítette tolni az erősnek éppen nem mondható kvalitásokkal, képességekkel bíró Pollreisz Balázs szekerét. A LEADER akkoriban tökéletes kereteket biztosított, hogy hangzatos és jól fizető munkákat adjanak az arra valamiért érdemeseknek…
A LEADER 2010 előtt a szocik kifizetőhelye és aranybányája volt
Mint ismert, a baloldali kormányok idején indult vidékfejlesztési, úgynevezett LEADER-programok aranybányák voltak azoknak, akik a közelébe fértek. Azaz pontosan akkor, amikor Pollreisz is szakértett, középfokú ipari és maximum segédkönyvtárosi végzettséggel az FM-nek.
A LEADER-egyesületek tizedénél történhettek visszaélések
A kormányváltás után több korrupciógyanús ügyre is fény derült, hogyan tűntek el százmilliók, milliárdok a rendszerben, több esetben aztán büntetőeljárás is indult. A LEADER, amelynek az Európai Unióba belépett Magyarország falvainak felzárkózását, fejlődését kellett volna elősegítenie, akkoriban teljesen lejáratódott, mivel a szocialisták kifizetőhelyként működtették. A Brüsszelből könnyen jött forrásokat itt osztották szét a hűséges káderek között. A Vidékfejlesztési Minisztérium 2011-ben indított vizsgálata szerint 90-ből legalább 10 egyesületnél visszaéltek az uniós támogatásokkal. A rendőrség jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt nyomozott. Az ügyekről rendszeresen beszámolt – többek közt – a Magyar Nemzet.
A rendőrség hűtlen kezelés miatt nyomozott többek közt a Pollreisz győri politikustársa által igazgatott Vidékfejlesztési Képzési és Szaktanácsadási Intézet szerződései körül
Megkerestük Budai Gyulát, aki a 2010-től felálló Fidesz-kormány elszámoltatási kormánybiztosa volt, és többek között a LEADER-visszaélésekkel is foglalkozott. Azt mondta, hogy számtalan korrupciós ügyre derült fény, amelyekben személyesen ő meg is tette a rendőrségi feljelentést, sőt, nyomozás is indult.
Győrből is kaptam információkat, hogy a LEADER-programban trükközhettek pénzekkel és fiktív számlákkal fedtek le különböző kiadásokat, ezért Győr környékén is vizsgálódtunk. A győri MSZP-s politikussal, Neupor Zsolttal még személyes összetűzésem is volt, ezért sem fogom elfelejteni a nevét. Ő a gyanús LEADER-projektek idején a Vidékfejlesztési Képzési és Szaktanácsadási Intézet szakmai igazgatója volt. A vizsgálat során három olyan szerződést találtunk, amelyeket még 2007-ben, az MSZP-s Neupor Zsolt vezetése idején kötött a cég, és amelyek kapcsán felmerült a hűtlen kezelés gyanúja
– mondta a PestiSrácoknak Budai Gyula. Kifejtette, hogy a Vidékfejlesztési Intézet több olyan munkát is kifizetett, amelyek mögött a tényleges teljesítésnek, munkának nem volt nyoma. 14,2 millió forint értékben találtak szerződéseket, amelyeket egy Conpab Kft. nevű céggel kötöttek helyszín és technikai háttér biztosítására úgy, hogy a céget pár nappal korábban alapították, és ilyen tevékenységi kör nem is volt bejegyezve. A megállapodásokat és a teljesítési igazolásokat is Neupor látta el a kézjegyével.
“Az egész ügy bűzlött a korrupciótól”
Az ügyről egyébként 2017-ben a PestiSrácok.hu is beszámolt. Budai akkor portálunknak részletesebben is beszélt a LEADER-trükk iskolapéldájáról.
Már az is gyanús volt, hogy a céget néhány nappal a szerződéskötés előtt alapították. A megállapodást pedig visszadátumozták. A teljesítés idejének május 23. és június 1. közötti időszakot tüntették fel, de a szerződést csak május 26-án írták alá. A vállalkozási szerződések helyszín és technikai háttér biztosításáról szóltak, a cég által kiállított számlákon pedig oktatást tüntettek fel
– mondta. Majd hozzátette: “az egész ügy bűzlött a korrupciótól”.
A győri gyurcsányista beperelte a kormánybiztost, de veszített, a perköltséget a mai napig nem fizette ki
Érdekesség, hogy bár Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztosként ismeretlen tettes ellen tett feljelentést, Neupor Zsolt, Pollreisz győri ex-képviselőtársa és párttársa, LEADER-szakértőtársa magára vette a vádakat is, és személyiségi jogi pert indított Budai ellen. A pert azonban elveszítette. A Fővárosi Törvényszék Neupor Zsoltot Budai Gyula irányába 127 ezer forint perköltség, az államnak pedig 120 ezer forint eljárási illeték megfizetésére kötelezte. Budai Gyula állítása szerint a szocialista, azóta DK-s politikus a perköltségét a mai napig nem fizette ki.
Saját magukra szórták a pénzt a néhány fős LEADER-munkacsoportok
Néhány évvel ezelőtt, még a G-nap előtt, a Hír TV Célpont című műsora is foglalkozott a LEADER-mutyikkal. Az oknyomozó magazin is az oktatási, képzési programok körül tárt fel visszaéléseket. Az uniós pénzek felhasználásáról döntő LEADER-szervezet a riport szerint fiktív megbízásokkal fedte le működési költségeit, 50 millió forintot költöttek el így. Voltak olyan néhány fős munkaszervezetek, amelyek az összes pályázati forrás egyharmadát működésre költötték. Az uniós pénzek elosztására akciócsoportokat hoztak létre, amelybe a saját, hozzájuk hű embereket ültették. A pénzosztásnál baráti szervezeteket, cégeket részesítettek előnyben.
A LEADER Közhasznú Egyesület ellen a szaktárca 500 millió forint összegű támogatás visszaszerzéséért pert indított; ezen kívül három olyan LEADER-egyesület van, ahol nyomoztak visszaélések gyanújával.
Megkerestük Pollreisz Balázs ellenzéki polgármester-jelöltet, hogy megkérdezzük tőle, pontosan milyen végzettséggel is rendelkezik, és azt – vagy azokat – mikor szerezte. Milyen végzettséggel és szakmai tapasztalatokkal rendelkezett abban az időben, amikor LEADER-szakértősködött? Kíváncsiak voltunk arra is, hogy milyen szakmai anyagok, programok maradtak meg az emlékezetében, amelyek a LEADER-programokban az ő nevéhez köthetőek? Sajnos nem válaszolt. Ha mégis megteszi, közöljük.
Vezető kép: MSZP/Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS