A rejtélyes G-nap sorsfordító eseményei elől megint eloszlott egy kis köd. Borókai Gábor, a Heti Válasz print nélkül maradt főszerkesztője a Figyelőnek adott interjújában azzal a megdöbbentő információval hozakodott elő, hogy a lap tulajdonosa, Simicska Lajos már 2014-ben felkérte, hogy olyan üzleti tervet készítsen, amiben nem szerepelnek állami hirdetések. Ez pedig, az eddig elfogadott és széles körben terjedő híresztelésekkel ellentétben – melyek úgy magyarázták Simicska Lajos ámokfutását, hogy hirtelen és indulati döntés volt arra válaszul, hogy Orbán folyamatosan szorította ki az embereit a kormányzati körökből –, azt jelenti, hogy tudatos és megfontolt lépés volt, illetve készült arra, hogy a médiaportfóliójának birtokában megmutatja, ki a valódi (és informális) úr a háznál.
Interjút adott az egyetlen talpon maradt jobboldali hetilapnak Borókai Gábor, a Heti Válasz print kiadás nélkül maradt főszerkesztője. Az interjúban finomította az önmaguk ellen kezdeményezett csődeljárás után adott nyilatkozatait, melyben kizárólag a kormányt hibáztatta a lap súlyos problémáiért, a pénzcsapot elzáró, őket semmibe vevő tulajdonos nevét meg sem említve. Borókai Gábor megértette, mit tettek kockára, mikor a G-nap után a maradás mellett döntöttek, de a tragikus végkifejlet ellenére erkölcsi győztesek, mert – szavai szerint – az elmúlt három évben, ha nem is hibátlan, de a tökéleteshez közelítő újságot adtak ki.
„Nem a G-napnak volt előjele, hanem az Orbán-Simicska konfliktus volt nyilvánvaló” – vezet minket a függöny mögé Borókai Gábor.
Orbánhoz erősebb volt a kötődése, mint Simicska Lajoshoz
2006 óta főszerkesztője Simicska Lajos lapjának, ennek ellenére Orbán Viktorhoz erősebb volt a kötődése, sőt tizennégy éve egyenesen leváltotta a Hír TV éléről. Ezért volt, hogy amikor 2009-ben megvásárolta a lapot a Simicska-Nyerges-kör, akkor – tekintettel a közös múlt árnyas részére – az utóbbihoz került. A kérdésre, hogy akkor miért mégis Simicskára tett a G-nap eldöntendő kérdésénél, politikusi semmitmondást gyakorolva úgy fogalmazott a főszerkesztő, hogy a Heti Választ választotta.
Az elitisták politikai gettója
A munkatársak bátran döntöttek Borókai szerint, hiszen mindenki tudta, egzisztenciálisan nem rogynának meg a kilépéssel, mindenki puhára esne, lenne munkájuk valahol. Ám hősiesen inkább azt választották, hogy ugyan nehezebb körülmények között, de korrekt és tisztességes újságot készítenek, és minden vád ellenére csak néha-néha botlottak meg, mint például mikor Orbán Gáspárt a címlapra tették. A kormányzati kommunikáció mégis bojkottálta őket, „fokozatosan megsavanyodott a viszony”. Pedig 2018-ban egyetlen jobbikos politikussal se készítettek interjút, ami azt bizonyítja, hogy nem követték a tulajdonos nyíltan vállalt agendáját, miszerint Vona Gáborból miniszterelnököt kell csinálni 2018-ban.
Nem sértett, csak csalódott
Megtudtuk azt is, Borókai Gábor csak egyetlen dologban hibázott, abban, hogy nem tudta megvédeni a lapját. Minden másban hibátlan, ahogy a Válasz újságírói is közelítenek a tökéleteshez. Annak viszont szívből örül, hogy a rendszerváltozás korát idéző szabadságot élvezhettek az elmúlt három évben. Semmi olyat nem írtak, amivel nem értettek egyet, a saját igazukat fújhatták. Különutasok, különcök, akik mindenkit egyformán kritizáltak, a politikai mocsara felett szabadon és magasan lebegő független újságíróként, akiknek – hogy azért önkritikát is gyakoroljon – néha voltak rossz kiszólásaik, de azok is a kirekesztettségből fakadtak.
Amikor vették volna nem adták, amikor adták volna nem vették
Volt jelentkező, de aztán visszalépett. Titokzatos és kevésbé titokzatos urak érdeklődtek a Heti Válasz iránt, miután Simicska Lajos felfogta, hiába a médiaportfólió, mégse képes a ízléséhez görbíteni a magyar közéletet. A lap hirdetési szempontból értéktelenné vált a kormányzati ellenszenv miatt, de arra nem tudott válaszolni Borókai Gábor, hogy akkor a többi ellenzéki lapban miért vannak hirdetések. A G-nap után kérte a tulajdonost, hogy adja el a lapot, de akkor Simicskának még tervei voltak. Fel is állhatott volna, de nem tette, inkább abban állapodtak meg, hogy feláll, ha az ő csapatát is frontra akarja vezényelni az Orbán ellen vívott háborúban. A történet ismert, ezek szerint nem vetették be őket, aki mégis látott heti válaszos újságírót az öldöklő küzdelem első sorában, azt valószínűleg a saját szeme tévesztette meg. Hogy a Heti Válasz munkatársait mi tévesztette meg és hogy miért álltak bele fekete öves kommunista újságírókat lekörözve, lehagyva az ellenzéki narratívába és a szekértábor-logikába, arra már az újságosnál se kapunk választ.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS