Csak néhány napot kellett várni azután, hogy a hazai sajtó is beszámolt a MoMo-jelenségről, és a csirkelábú rémlény nemcsakhogy megjelent a hazai internetezők körében, hanem gomba módra szaporodik is. Sorra jelzik a szülők a közösségi oldalakon, hogy már az ő gyereküknek is írt a lény. Az üzenetekkel igyekeznek még az eredetit is túlszárnyalni és nem csak ostoba feladatokat osztanak, azzal riogatva, hogy aki nem teljesíti, azt MoMo megkeresi éjszaka, hanem konkrétan halállal fenyegetik a gyerekeket. Ha most beírjuk a Facebook keresőjébe, hogy MoMo, közel száz profil jelenik meg MoMo MoMo-tól a Real MoMo-ig. A hülyeség tehát terjed. Miközben a külföldi hírek arról számoltak be, hogy már történt öngyilkosság a tinik körében MoMo miatt, a magyar internetezők a valós veszély helyett a történetben az olcsó poén és szórakozás lehetőségét látják.
Szia, Momo vagyok, három éve meghaltam, elütött egy autó. Ha nem akarod, hogy ma éjfélkor ott álljak a szobádban, az ágyad mellett, és nézzem, ahogy alszol, akkor küldd tovább ezt a levelet 15 ismerősödnek. Nem hiszel nekem?
– így szól az eredeti üzenet, amellyel MoMo megjelent az éterben, először a WhatsAppon, majd a Facebookon és az Instagramon.
Eddig japán, mexikói és kolumbiai telefonszámokat sikerült azonosítani, ahonnan MoMo jelentkezett. Először Észak- és Dél-Amerikában, majd Európában ütötte fel a fejét a Kék Bálnához hasonló jelenség. Egy 12 éves argentin kislány öngyilkossága kapcsán felmerült, hogy MoMo kergette halálba. Erről a profilról ugyanis már napok óta irogatott valaki a kislánynak, bizarr feladatokat osztva.
Kiderült, hogy egy japán tervező hozta létre a horrorfigurát még 2016-ban, de ő elhatárolódott azoktól a kiberbűnözőktől – mert vélhetően többen vannak -, akik szüleményét manipulációra, gyermekek rémisztgetésére használják fel.
MoMoról a hét elején írt először a hazai sajtó. Két-három nap kellett és a jelenség a hazai internetező tinik körében is megjelent. Mára elözönlötték a közösségi portált a szülők segítségkérő posztjai, akik arról számolnak be, hogy a lény már az ő gyermeküket is megkereste. A kimentett üzenetek, és a Facebookon fellelhető, több tucat magyarországi MoMo-profil arra utal, hogy nagyon sokan próbálják meglovagolni a témát és heccre használni a szülők között terjedő aggodalmat.
“Egy, kettő, torkodat metsző, három, négy, ijesztgetést még, öt, hat, MoMo utánad szalad” – olvasható a versike az egyik ilyen profilon, amelyet már egyértelműen magyar felhasználó hozott létre.
Egy másik MoMo-profil rögtön azzal fenyegetett egy fiatal lányt, hogy megöli. Ő szerencsére már fel lehetett készülve a lény jelentkezésére és nem traumaként érte az üzenet, hanem kinevette azt.
Szerencsére a szülők is azonnal reagáltak. Már létrehoztak egy Állítsuk meg MoMó-t csoportot, de olyan posztokat is találtunk, ahol a szülők arról írnak, hogy nyugodtan jöjjön csak MoMo, mert éjszaka ők fogják várni a gyermekük ágya mellett, és akkor lesz csak nemulass.
A szakemberek a jelenség kapcsán arra figyelmeztetnek, hogy sokkal nagyobb veszélyeket hordoz ez az újabb hullám, mint azt gondolnák azok, akik most viccet próbálnak csinálni belőle.
A szuloklapja.hu arról ír, hogy ha nem vesszük komolyan a problémát, annak súlyos következménye is lehet, mivel a gyermekekben még nem alakult ki az önvédelmi mechanizmus. Ezért nagyon fontos, hogy a gyerekek az internetes zaklatásokról, a közösségi médiában megjelenő, őket zavaró, vagy ijesztő dolgokról tudjanak beszélni a szüleikkel. Az tanácsolják, hogy előre készítsük fel gyermekünket arra, hogy MoMo őt is megkeresheti, de nincs mitől félnie, mert a lény nem létezik, csak ostoba internetes rémisztgetés az egész, ezért egyszerűen ne válaszoljanak neki, és tiltsák a profilt.
Az origo.hu információi szerint talán már magyar áldozata is van ennek az őrületnek. Nagyon figyeljünk gyermekünk internetezési szokásaira és rendszeresen beszélgessünk vele a tapasztalatairól, élményeiről!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS