Kerepes polgármestere most éppen azzal feltűnősködik, hogy rendkívül felháborodott hangvételű bejegyzéseket tesz közzé aktuálisan éppen arról, miért nem lehet a felújított iskolát végre átadni a diákoknak. Rejtélyes okokra és minisztériumi pénzhiányra hivatkozik (a helyesírási hibáktól hemzsegő) posztjában, amiben a kivitelezőtől kezdve mindenkit is hibáztat a kialakult „patthelyzetért”. Arról persze hallgat, hogy mindez megelőzhető lett volna, ha időben intézkedik. Nézzük, miről is van szó.
Gyuricza László 2019-ben még jobboldali jelöltként lett Kerepes polgármestere, majd egészen abszurd módon a baloldallal közösen új bizottsági struktúrát szavazott meg, amit 40 perces zavaros magyarázkodásában próbált meg észérvekkel alátámasztani: a takarékosság égisze alatt borult össze a balliberálisokkal. Később persze kibújt a szög a zsákból: Gyuricza folyamatosan fittyet hányt azokra a választási együttműködési megállapodásokra, amelyeket a kampány előtt kötött a Fidesszel, és sorozatosan olyan döntéseket hozott és számtalan alkalommal olyan viselkedést tanúsított, ami vállalhatatlan és elfogadhatatlan lett a támogató kormánypárt számára.
Hiába próbálták jelezni a láthatóan elszabadult Gyuriczának, hogy jobb lenne békés úton rendezni a kialakult helyzetet, a polgármesteri székkel a feneke alatt kellő magabiztossággal közölte, hogy kilép a Fidesz-frakcióból, amit 2022. január 19-én meg is tett – ezzel felbontva az együttműködési megállapodást –, majd január 27-én Farkas Domonkostól, a kerepesi Fidesz elnökétől megvonta alpolgármesteri feladatkörét, illetve május 28-án Bakai Kálmántól, a kerepesi Fidesz alelnökétől is. Mindeközben a baloldal ünnepelt: sikerült elhódítani Kerepest a Fidesztől, a Gyuricza-féle renegátok kiegészülve a DK-s, jobbikos, momentumos és független képviselőkkel kitették a fideszesek szűrét a városi bizottságokból is – hangoztatták.
Bár Farkas Domonkos, a Fidesz helyi vezetője közösségi oldalán szólította fel Gyuriczát arra, hogy a választók, a kerepesi lakosság és a nyilvánosság megtévesztését fejezze be és a továbbiakban semmilyen formában ne használja a Fideszt megnyilvánulásai során, ezt is figyelmen kívül hagyta. Sőt, sajtónyilatkozataiban, személyes találkozásainál fideszes polgármesterként aposztrofálta magát, Facebook-posztjaiban fideszes polgármester látszatát keltette annak ellenére, hogy hátat fordított, majd ellene fordult annak a közösségnek, amelynek színeiben elnyerte jelenlegi pozícióját. Ehhez képest most már függetlenként indul, az általa alapított SZAT (Szeretni, Adni, Támogatni) egyesület jelöltjeként. Nos, a névválasztáshoz is kellett arcátlanság, hiszen Gyuricza László a névadás eredetének az iskolai évzárón elmondott beszédét nevezi meg, ami a napvilágra került információk tudatában igazán elképesztő!
Évekig lobbiztak, végül sikerült a kerepesi iskola ügyét is beemelni a kiemelt kormányprogramok közé
Franka Tibor polgármester jelentette be 2019. április 25-én, hogy közel 400 milliós beruházás indul a kerepesi Széchenyi István Általános Iskolában. 2006-ban, amikor megválasztották polgármesternek, Kerepes nagyközségben 240 gyerek járt az intézménybe, a rendőrséget gyakran ki kellett hívni, és az épület – hasonlóan az oktatáshoz – szintén színvonal alatti volt. Egyszerre kellett a tantestületi vezetésen, az épület állagán és az alacsony létszámon változtatni, aminek az eredménye hosszú évekbe tellett, de sikerült. Ez röviden annyit jelent, hogy az időközben több mint félezresre bővült tanulói létszám és a kitűnő pedagógus munkavégzés következményeként addig győzködték az államot, amíg a kormány kiemelt programjai közé sikerült a kerepesi iskola ügyét is beemelni. Mindez nem volt egyszerű, azonban a kitartó munkának köszönhetően sikerült elérni a támogatást az iskola felújítására, elindították a közbeszerzést is, az illetékesekkel történt megbeszéléseken elhangzott ígéret szerint pedig a kivitelezés is megkezdődhetett. A négy tanterem becsült bekerülési értéke bruttó 389 millió 891 ezer forint volt.
A beruházás tulajdonjoga Kerepes városát illeti, a településeknek a kivitelezés egyetlen forintjába se kerül, a munkák kezdete 2019 szeptembere
– tudatta büszkén Franka Tibor, aki ekkor még nem sejtette, hogy az októberi választásokat követően ez eléggé bizonytalanná válik.
Kerepesen 2019 áprilisában közbeszerzési pályázatot írtak ki a Széchenyi István Általános Iskola felújítására, amelynek nyertese az akkori árak alapján adta le az ajánlatát, amit az önkormányzat elfogadott. Az ajánlattételi határidőt közel egy évig halasztgatták, tehát az összegzés már megvolt 2019 áprilisában, de a szerződéskötésre 2020. november 11-én került sor. Közben az új polgármesternek az a gondolata támadt, hogy ki kellene rúgni a főépítészt, vagyis azt a szakembert, akinek a felújításról, a beruházásról volt a legtöbb információja, hiszen ő tervezte meg az egész projektet. A helyére kinevezett új főépítész így nyilván nem volt minden ismeret birtokában, de a beruházás mégsem ezért csúszott meg jelentősen.
Közel 100 milliós többletköltségbe került a polgármester időhúzása
Történt ugyanis, hogy 2019 novemberében, a közműhálózat ellenőrzése során kiderült, hogy az áramvezetéket máshová kell átvinni, új nyomvonalat létesíteni, valamint az áramszekrényt is át kellett helyezni, mivel az a bontási területen volt. Ez az ELMÜ-höz tartozó feladat, amit a kivitelezők jeleztek is a polgármesteri hivatal felé, kiemelve, hogy ennek hosszú átfutási ideje van. Azonban azt ők nem tudták megigényelni, mivel az önkormányzati tulajdon, így a hivatalnak kellett volna ezt kérelmeznie, ezt viszont jókora késéssel tették meg, ami hátráltatta a munkálatokat. Végül 2021 márciusában kezdődött meg az építkezés, de az elektromos áram és a fűtéskibontás miatt jelentős, közel egy év csúszással. Ez idő alatt jelentősen megnövekedett az építőanyagok ára, így a kivitelező 2019-ben leadott árajánlatát már jóval meghaladta.
A szerződött vételár ugyan kifizetésre került, a többletköltséggel kapcsolatban – mintegy 95 millió forint –, a kormány által kiadott rendelet alapján úgynevezett kompenzációs kérést nyújtottak be. A kivitelezők a veszteséget a kormányrendelet alapján készítettek elő, a 95 millió forint veszteségből 2023 szeptemberében 12 milliót, majd novemberében 20 millió forintot ítéltek meg. Ez a 32 millió forint viszont még így is csak a harmada annak a veszteségnek, amit a kivitelezők elszenvedtek. Mindez már csak azért is felháborító, mert ha időben elkezdik a munkálatokat, akkor elkerülhető lett volna ez a veszteség.
A polgármester persze egészen elképesztő módon nem vállalja a felelősséget, amit inkább a kivitelezőkre próbál hárítani. Még azt is sérelmezi közösségi oldalán, hogy miért nem használhatják az iskolát, hiszen az intézmény tavaly átadásra került, amivel kapcsolatban azért esetleg utánajárhatott volna, hogy azt a kötelező hatósági ellenőrzéseket követően tudnák használatba venni, tehát független a kivitelezőtől.
2023 novemberében Vécsey László országgyűlési képviselő Farkas Domonkossal együtt mutatta be az elkészült intézményt, ami valóban méltó környezetet biztosít a tanulók számára.
Büszkén hirdeti, hogy szinte semmit sem sikerült elérnie
Az éppen SZAT-os független polgármester-aspiráns programjában egyébként büszkén hirdeti, hogy mennyire sok egyeztetésen vett részt az iskola átépítése miatt. Aztán katonai sátorból folyosót épített, és a tanári, tanulói érdeket képviselte a tankerület felé. A „rend és fegyelem” önkéntes dzsungelharcosaként is megismert Gyuricza mindezek mellett olyan rendkívüli feladatokat is végrehajtott, mint a „rendőrfőkapitány személyes fölkeresése a rendőri jelenlét és az intézkedés minőségének javítása céljából”. Azért ez tényleg kemény feladat lehetett…
Persze belátja, hogy bukkanók is akadtak az elmúlt ciklusban, így kudarcként említi, hogy „szakmailag felkészült, tisztességes munkavállalók akaratom ellenére a képviselő testület politikai szándékai miatt ok nélküli való elgáncsolása” – ezt nem sikerült a magyar nyelv szabályai szerint értelmeznünk, de fogadjuk el, hogy ez is kemény lehetett. Nem sikerült elérnie a professzionális, teljes városra kiterjedő kamerarendszer telepítését, valamint kudarcként élte meg azt is, hogy „ármány, cselszövés, hazugság, politikai puccs és minősíthetetlen kommunikációs stílus a közéletben”. A szélkakasokat is megszégyenítő módon politikai identitást változtató Gyuricza önkritikaként viszont megállapítja, hogy nem ért mindenhez, „azt viszont ki merem jelenteni, hogy már látok a pályán!” (Legalább van fény…) Végül arra a következtetésre jut, hogy kétféle polgármester van:
Az egyik tenni akar, a másik csupán lenni akar!
Azt azonban elfelejtette kifejteni, vajon melyikbe sorolja magát, különösen, hogy az általános iskola átépítésénél, ha időben intézkedik az elektromos vezeték nyomvonalának kijelöléséről, akkor nem keletkezik ekkora többletköltség sem, amivel nem csupán a kivitelező vállalkozóknak okozott jelentős kárt, de a kerepesi diákoknak is, akik még mindig nem tudják használni a gyönyörűen felújított és átalakított épületet.
Az üggyel kapcsolatban megkerestük a kerepesi polgármestert is, azonban cikkünk megjelenéséig nem érkezett tőle válasz az általunk feltett kérdésekre. Amint erre sor kerül, természetesen Gyuricza László válaszával frissítjük írásunkat.
A kerepesi polgármester Facebook videójában hazugozta le portálunkat, azt állítva, nem küldtünk neki megkeresést. Szeretnénk figyelmébe ajánlani a hivatalos emailek olvasását, esetleg az sokat segíthet más ügyekben is…
Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS