Csütörtökön hoztak ítéletet a Budapest Környéki Törvényszéken Kovács Béla korábbi jobbikos politikus, ismertebb nevén KGBéla ügyében. A hosszas tárgyalássorozat után a bíróság Kovács Bélát a kémvád alól felmentette, míg a költségvetési csalás ügyében 1 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte – 3 évre felfüggesztve –, valamint 600 ezer forint pénzbüntetéssel sújtotta.
Az egykoron szélsőjobboldali párt korábbi EP-képviselőjét szűk három éve a Központi Nyomozó Főügyészség az Európai Unió intézményei elleni kémkedés, valamint jelentős vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntettével és három rendbeli folytatólagosan elkövetett hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolta meg. A vád szerint Kovács azután, hogy 2010 tavaszától európai parlamenti képviselő lett, többször találkozott az orosz katonai hírszerzés, a GRU tisztjével. A vádirat szerint a titkosszolga azt kérte a politikustól, hogy az EU kül- és gazdaságpolitikájáról tájékoztassa. A Jobbik volt politikusa 2012 októbere és 2014 februárja között több az Oroszországot érintő, adatot és kényes információt adott át adatokat a GRU hírszerzőjének. Kovácsról tudott volt korábban is, hogy kiterjedt orosz kapcsolatai vannak, a nyelvet is remekül beszélte, egyesek szerint ennek is szerepe volt abban, hogy a Jobbik egyik meghatározó tagjává válhasson. A másik, költségvetési csalásra vonatkozó, az OLAF felvetése nyomán kivizsgált ügyben a vád szerint a képviselő és három társa több mint 21 ezer euró (több mint hatmillió forint) vagyoni hátrányt okozott az EP-nek 2012-2013-ban fiktív gyakornoki állásokkal. Kovács Béla az eljárás során tagadta az ellene felhozott vádakat.
Felmentés vagy fegyház, ez itt a kérdés
Mint arról korábban beszámoltunk, Szikinger István, KGBéla ügyvédje felmentést kért a kémkedéssel és más bűncselekményekkel vádolt politikusnak védőbeszédében a Budapest Környéki Törvényszéken. Az ügyben érintett vádlottak végig tagadták bűnösségüket, Kovács Béla védője leszögezte: nem volt kémkedés, védence nem adott át bizalmas adatokat, amelyek hátrányt okoztak az EU-nak, nem követett el semmit. Állítása szerint a diplomatákkal való kapcsolattartás egy EP-képviselő feladatkörébe tartozik, Kovács Béla képviselői munkája nyilvános, ő csak a véleményét mondta el a találkozókon. Szikinger kiemelte, hogy az EP illetékes szerve a büntetőeljárásban nyilatkozott arról, hogy nem kifogásolja Kovács Béla vádbeli tevékenységét. Szikinger István szerint az EP kérdésekre adott válaszából kitűnik, hogy az EP úgy ítéli meg, el tudja dönteni, mit szabad a tagjainak, ebben a kérdésben nem tart igényt a magyar bűnüldöző hatóságok segítségére. Szikinger István szerint sem tanúk, sem tárgyi bizonyítékok nem támasztják alá a kémkedés vádját. Az ügyvéd kiemelte, hogy Kovács Béla ügyészség által vizsgált és kifogásolt tevékenységének a jelentős része olyan időszakban zajlott, amikor még arra vonatkozó büntetőtörvénykönyvi tényállás sem létezett. A költségvetési csalás vádjával kapcsolatban a védő szintén Kovács Béla felmentését indítványozott. Álláspontja szerint szándékos szabályszegés nem történt, csak hiba, amennyiben a gyakornokoknak Brüsszelben, illetve Strasbourgban kellett volna ellátniuk feladataikat, de ez túlnyomórészt Magyarországon zajlott. Ezt a hibát Kovács Béla elismerte és a szabályoknak nem megfelelő támogatást visszafizette az EU-nak, szándékosan jogosulatlan támogatásban azonban senkit nem akart részesíteni.
Az ügyben eljáró ügyész a múlt héten ismertette álláspontját, letöltendő fegyházbüntetés kiszabását indítványozta múlt szerdai perbeszédében. KGBéla korábban egy interjújában azt mondta, hogy személy szerint a kémkedés ügyében felmentik, a csalás vádpontjában pedig enyhe ítéletre számít. A vádhatóság képviselője ehhez képest letöltendő fegyházbüntetés kiszabására tett indítványt a Budapest Környéki Törvényszéken folytatott büntetőperben, így a vádhoz kötöttség elve miatt – amennyiben a bíróság is osztja az ügyészség álláspontját – Kovács Bélának a rácsok mögé kell vonulnia.
Védőbeszéd: Politikai indíttatást lát KGBéla
A csütörtöki tárgyalás végén Kovács Bélának lehetősége volt arra, hogy elmondja a véleményét. Az utolsó szó jogán a volt jobbikos politikus kijelentette, hogy a kémváddal kapcsolatban egyértelmű a véleménye, nem érzi magát bűnösnek, ártatlannak vallja magát. Úgy fogalmazott, hogy 2010 és 2019 között EP-képviselőként végzett munkáját a magyar nép és Magyarország érdekében tette, nem segítette a külföldi országokat és azok hatóságokat. A másik, költségvetési csalással kapcsolatban azt mondta, hogy “ez már egy régen lezárult ügy”, amiben elismeri, hogy hibázott, az ügy anyagi vonzata lezárult, nem érti, miért kell ezzel a magyar hatóságoknak foglalkoznia, pláne ilyen részletesen.
Ez az Európai Parlament belső ügye”
– jelentette ki. Kovács Béla azzal folytatta, elismeri, hogy hibázott, vállalja érte a felelősséget, az EP korábban már felelősségre vonta. Állítása szerint az, hogy a kémbotrány tíz nappal a 2014-es EP-választás előtt robbant ki, nem sejtet mást, minthogy ez egy “politikai leszámolás volt egy ellenzéki párt egy politikusa ellen”. Azt mondta, ügye kirobbantása arra volt jó, hogy befolyásolják az EP-választás kimenetelét. Csütörtökön a bíró meghozta az ítéletet és a hosszas tárgyalássorozat után Kovács Bélát a kémvád alól felmentette, míg a költségvetési csalás ügyében 1 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte 3 évre felfüggesztve, valamint 600 ezer forint pénzbüntetéssel sújtotta.
A tárgyalásról hamarosan videóriporttal jelentkezünk!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS