Bizonyos országok látszólag indokolatlannak tűnő dolgokat csinálnak néha, bizonyos politikusok pedig alkalmanként teljesen mást tesznek, mint amit az ember várna tőlük, vagy amit a választási kampányukban ígértek. De a politika már csak ilyen, erre remek példa többek közt Giorgia Meloni, aki megválasztása óta tett pár olyan dolgot, amikre nem számítottunk. Ezzel persze semmi baj nincs, biztosan tudja mit csinál, de mi is kíváncsiak lennénk a részletekre, ahogy arra is, hogy a “konzervatív Olaszország” nagy reménységével, Salvinivel mi a helyzet? Ő az egyik miniszterelnök-helyettes, de úgy tűnik, Salvini a nemzetközi politikai kezdeményezéseket teljes mértékben átengedte a miniszterelnök Giorgia Meloninak. Nem bírálta Meloni korábbi kijevi utazását sem, de valószínűleg ő a békét tartja, tartaná a legjobb megoldásnak, mégis úgy tűnik, mintha kivárna. Úgy gondoltuk, legjobb, ha ezekről megkérdezünk egy olasz politikust, Andrea Picchiellit, aki regionális képviselőként a Firenzei Regionális Tanácsban vezeti a Ligát, és egyébként jó kapcsolatot ápol Matteo Salvinivel is.
Ismeretes, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök a háború első évfordulójához közeledve hivatalos látogatást tett Ukrajnában. Meloni azért kereste fel személyesen a konfliktus sújtotta övezetet, hogy biztosítsa a megtámadott ország lakosságát és kormányát arról, hogy Olaszország a végsőkig kitart Ukrajna mellett. Sőt, volt olyan is, hogy üvöltözve osztotta ki Meloni az olasz törvényhozásban azt az ellenzéki politikust, aki arról beszélt, hogy nem kellene tovább támogatni Ukrajnát. Ez a pálfordulás nyilván mindenkinek feltűnt, ezért természetesen ezzel kapcsolatban is kérdeztük Andrea Picchiellit, aki elmondta, Salvini és a Liga nem ismerte előre pontosan Giorgia Meloni külpolitikai céljait.
Ezen kívül mi vagyunk kormányon, ezért tiszteletben tartjuk a pozíciókat. Plusz, van egy külügyminiszterünk, Antonio Tajani, akinek nagy nemzetközi tapasztalata van, nem csak az európai intézményekkel kapcsolatban. Szóval tiszteletben tartjuk, hogy koalíciós partnerek vagyunk és hogy mi kormányzunk.
– fejtette ki.
A politikus azt is megemlítette, hogy korábban a Ligának nagyobb beleszólása volt a külpolitikába.
Mi a békét tartjuk a legjobb opciónak. Salvini és a Liga ezt aktívan képviseli, például Olaszország ukrán nagykövetével is találkozott, hogy beszéljenek a lehetőségekről. Nehéz arra válaszolni, hogy vajon elmenne-e Kijevbe, ha miniszterelnök lenne. Ezek a kormányon belüli egyensúlytól is függnek, és vannak nagyon sajátos helyzetek.
– mondta el a PS-nek Andrea Picchielli.
Ami még különös, hogy Matteo Salvini Meloni európai uniós bemutatkozó útjáról sem jót, sem rosszat nem mondott, de azt nehéz elhinni, hogy a jelenlegi Unióról időközben megváltozott volna a véleménye. A leglogikusabb magyarázat az lehet, hogy Salvini kivár, de hogy egészen pontosan mire, és vajon az idő neki dolgozik-e, arra nem könnyű választ adni. Andrea Picchielli azzal indokolta Salvini hallgatását, hogy a politikus teljes mértékben tiszteletben tartja a Giorgia Meloni miniszterelnöki pozícióját, de Salviniék még mindig nem értenek egyet a jelenlegi EU-val.
Koalícióban vagyunk, ami a Jobbközép Koalíció. Meg kell mutatnunk a választóinknak, hogy ez a szövetség európai szinten is egységes, kompakt koalíciót alkot. Természetesen az Európai Unióról alkotott vélemény nem változott. Nem vagyunk ellene, de a szabadság Európáját és az emberek Európáját akarjuk, nem pedig a bürokrácia Európáját, ahol mindent Brüsszelben döntenek el, miközben a a különböző régiók egyéni igényeit nem veszik figyelembe. Tehát nekünk, mint föderalistáknak, a helyi identitás és a helyi szükségletek figyelembe vétele a célunk.
– fejtette ki Andrea Picchielli.
Természetesen rákérdeztünk arra is, mi vitte rá Melonit, hogy ilyen rövid idő alatt az USA, a NATO, az EU melletti feltétlen elkötelezettségét is bizonyítania kelljen, hiszen nem ezt vártuk tőle, bár nem lehet azt mondani, hogy nagyon meglepődtünk. De ezt várta vajon tőle az olasz nép? Mi állhat a látszólagos behódolás mögött? Vagy ez csak a látszat, és mindez egy hosszabb távú terv része?
Giorgia Meloni megmutatta az elkötelezettségét az USA és a NATO irányába. Ez igaz. De nem értem ez miért meglepő, hiszen Olaszország a NATO-nak és az EU-nak is a tagja, a legfontosabb szövetségesünk pedig az Egyesült Államok.
– mondta az olasz politikus.
Ennek a koalíciónak, különösen a Liga befolyásával van esélye arra, hogy valóban megváltoztassa az Európai Uniót. És ez remek alkalom arra is, hogy más országok kormányaival, például Magyarországgal és Lengyelországgal együtt megváltoztassunk néhány őrült döntést, amit Brüsszelben hoztak meg. Ezt láthattuk Németországban is, ahol a kormány megvétózta azt a döntést, mely szerint 2035-re ki akarják szorítani a piacról a benzines és gázolajas autókat. Ezt a lengyel szövetségnek köszönhetően sikerült megvétózni, de ebben az esetben Németország is ellenezte. De szerintem vannak más fontos kérdések, mint a bevándorlás, az EU külső határainak a védelme, ezekben a kérdésekben egy szövetség Morawieczkivel, illetve Orbán Viktorral nagyon fontos lehet. És így meg tudjuk változtatni az EU-t. Szerintem a szavazóink látják és értékeli azt, hogy keményen dolgozunk Olaszország érdekeiért és az olasz emberekért, miközben belülről akarjuk megváltoztatni az uniót.
– fejtette ki Andrea Picchielli. A politikus az Oroszország ellen kivetett szankciókkal kapcsolatban a következőt mondta:
Az Oroszország elleni szankciók az EU összes többi országával együtt léptek életbe. A Liga mindig szkeptikus volt a fegyverszállítmányokat illetően, hiszen ezek olyan dolgok, amik nem kapcsolódnak a szankciókhoz. A szankciók maguk sem működtek egyébként úgy, ahogy várták. Én személy szerint ellenzem a szankciókat általában, mint a nyomásgyakorlás eszközét.
Andrea Picchielli úgy véli, ha vége lesz az ukrán válságnak, akkor nagyon nehéz lenne Oroszországot újra integrálni az európai vérkeringésbe.
Ez a Liga és Salvini projektje lenne, de nem látom ennek feltételeit jelen pillanatban.
– mondta.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS