Elismerte portálunknak a Tesco és a McDonald’s is, hogy szerződéses kapcsolatban állnak az MSZP-s Czeglédy Csaba érdekeltségébe tartozó Human Operator Munkaügyi és Személyzeti Szolgáltató Zrt.-vel, amely cég összefüggésbe hozható az adócsalás miatt eljárás alá vont egykori Rébusz diákszövetkezettel. A két multinacionális cég ugyanakkor azt hangsúlyozta a PestiSrácok.hu-nak írt válaszában, hogy komolyan megvizsgálnak minden olyan információt, vagy visszajelzést, amely szerződéses partnereik tevékenységének jogszerűségére vonatkozik, és a vizsgálódás befejeztével döntenek a további együttműködésről.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A történet gyökereire az úgytudjuk.hu portál világított rá, amely arról írt, hogy bár a Rébusz 2011-ben hivatalosan megszűnt, más iskolaszövetkezeti vezetők szerint még mindig meghatározó tényezője a diákmunkaerő-közvetítésnek. A portál írásában hangsúlyozta, hogy a Rébuszhoz köthető az a két, végnapjait élő iskolaszövetkezet is, amelyeknél a felszámolók szerint felmerülhet a csődbűntett gyanúja. Az egyik közülük az egy ideig makói, majd szegedi székhellyel bejelentett Kopernikusz, a másik a Cooperitas, utóbbi a Rébusz jogutódja. Mindkét iskolaszövetkezet nagyjából fél évtizede szerepel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal feketelistáján, amely a több mint 100 millió forinttal adósok nevét tartalmazza. A Kopernikusz két egykori vezetőjét a Csongrád Megyei Főügyészség június végén kelt vádiratában üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével, továbbá a számvitel rendjének megsértésével vádolja. A Kopernikusz a megszűnt Rébusz tulajdonosi köréhez tartozik – állítják a piac más szereplői. A Rébusz egykoron Magyarország legnagyobb iskolaszövetkezeteként hirdette magát, olyan multinacionális cégekhez szervezett diákokat, mint a Tesco vagy a McDonald’s – írta a portál.
Több szálon is összekapcsolódnak a szervezetek
Megjegyezték továbbá, hogy a Rébusz, a Cooperitas, a Kopernikusz, valamint a szintén munkaközvetítéssel foglalkozó és az MSZP-s Czeglédy Csaba érdekeltégébe tartozó Human Operator több szálon kapcsolódik egymáshoz. A www.rebusz.hu internetes oldalon például az I Love Diákmunka ugrik be, amelynek a telefonos elérhetősége a Rébusz egykori telefonszáma, még a címük is a Rébusz régi székhelye, a Széll Kálmán tér 8. – írták cikkükben, amiben azt is megemlítették, hogy amikor a HVG munkatársa szombathelyi rokona számára diákmunka után érdeklődött, és megkérdezte, hogy konkrétan melyik iskolaszövetkezettel fog szerződni, az ügyintéző először azt mondta: az I Love Diákmunka táblát kell keresnie. Majd további faggatás után hozzátette, „végül is ez a Rébusz. A Tescóba tud menni pénztárosnak, vagy a kuplunggyárba szalagmunkára. Ezért minimum 604 forintos órabért kaphat, amiből 16 százalékos jövedelemadót és 3 százalék szövetkezeti díjat vonunk le.” További személyi kapcsolatra utal, hogy mind a Cooperitas, mind a Kopernikusz, mind a Rébusz Iskolaszövetkezet alapító okiratát az a Muszka Sándor ügyvéd ellenjegyezte, aki 2005–2008 között tulajdonostársa volt a Human Operatornak a Monopoly Ingatlanközvetítő Kft.-ben.
Elismerték a kapcsolatot
Utóbbi összefüggések miatt kerestük meg a Tescót, illetve a McDonald’s-ot, akik válaszukban elismerték, hogy szerződéses kapcsolatban állnak a Human Operator Zrt.-vel és a cég diák munkaerőt biztosít számukra. A gyorsétterem-lánc sajtóosztálya emellett kiemelte, hogy „a McDonald’s működésének alapja, hogy minden területen a vonatkozó törvények szerint és a jogszabályoknak megfelelően jár el, és ezt várja el a vele üzleti kapcsolatban álló vállalkozásoktól is. Komolyan veszünk, és megvizsgálunk minden olyan információt, vagy visszajelzést, amely szerződéses partnereink, illetve alvállalkozóik tevékenységének jogszerűségére vonatkozik.” A Tesco is azt hangsúlyozta portálunknak írt válaszában, hogy cégük „kizárólag törvényesen működő partnerekkel dolgozik együtt, emellett a vállalt számára fontos, hogy valamennyi munkatársunk – legyen szó akár munkaerő kölcsönző cégen, vagy diákszövetkezeten keresztül foglalkoztatott kollégáinkról – megkapja valamennyi járandóságát és befizetésre kerüljenek közterheik is. Az említett gazdasági társaságokkal egyeztetni fogunk és a kivizsgálás után döntünk a további együttműködésről” – írták megkeresésünkre. A két multinál rákérdeztünk arra is, hogy a diákok bérét, illetve az ahhoz kapcsolódó közterheket kiknek kell állnia. Azt a választ kaptuk, hogy mivel a diákok bérelt munkaerőként dolgoznak és munkaszerződést is az iskolaszövetkezettel kötnek, így azokat a Human Operator fizeti. A Tescónak arról azonban nincs információja, hogy az áfát és egyéb köztartozásokat a Human Operator milyen módon rendezi. A McDonald’s pedig annyit fűzött ehhez még hozzá, hogy az áfát “az ilyen teljesítések esetében a McDonald’s Kft. fizeti meg.”
Czeglédy tagadja, hogy részt vesz az operatív döntésekben
Az úgytudjuk.hu portál nem felejtette el megemlíteni azt sem, hogy Czeglédy Csaba 1997 és 2000 között a zűrös ügyekbe keveredett Rébusz igazgatóságának elnöke volt, aki ma a szombathelyi önkormányzatban az Éljen Szombathely! Egyesület, az MSZP, a DK és az Együtt közös frakciójának vezetője. Arról nem is beszélve, hogy Czeglédy a Human Operator Munkaügyi és Személyzeti Szolgáltató Zrt. fő részvényese is, ám ennek ellenére azt állítja, hogy az operatív döntésekben nem vesz részt. Az úgytudjuk.hu azonban azt írta, hogy a Human Operator Zrt. honlapján, és ami még hitelesebb, az elektronikus cégadatbázisokban a mai napig az igazgatóság elnökeként van bejegyezve, azaz a cég operatív irányításában igazgatósági tagként részt kell vennie, ez egész egyszerűen nem működhet másképp. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy vagyonnyilatkozatában szintén a zrt. igazgatóságának elnökeként tünteti fel saját magát, amiért állítása szerint 2,4 millió forint díjazásban részesül. Ugyanezen nyilatkozatban arról is tanúságot tesz, hogy Audi S8-as típusú gépjárműve szintén a Humán Operátor Zrt. tulajdonában van – írta a portál.
Jogerősen is elítélték már
Czeglédyről közismert az is, hogy 2002-ben adócsalásért ítélték el jogerősen. Czeglédy Csaba a fentebb többször említett Rébusz Iskolaszövetkezet vezetőjeként 1998-99-ben olyan számlákat szerepeltetett a nonprofit cég könyvelésében, amely mögött a bíróság ítélete szerint nem volt valós gazdasági teljesítés, ennek alapján pedig az iskolaszövetkezet jogosulatlanul vont le 4 millió 834 ezer forintnyi áfát, és csökkentette társasági adóját 3 millió 486 ezer forinttal. Az APEH Bűnügyi Igazgatósága a Rébusznál azért kezdett el nyomozni, mert felmerült, hogy az iskolaszövetkezetnél fiktív számlákat számoltak el költségként, illetve azok áfatartalmát visszaigényelték. Megállapították: a számlákat nem az a cég állította ki, amelynek a neve szerepel a számlákon, ráadásul a számlákon lévő bélyegző hamis, a cégek a Rébusszal semmilyen kapcsolatban nem voltak, azok vezetői és munkatársai még Czeglédy Csabát sem ismerték. A Rébusz piackutatás címén csaknem húszmillió forintot fizetett ki például a mindenki által ingyen beszerezhető társadalombiztosítási és a szövetkezeti törvény szövegéért. Az adónyomozók által vizsgált időszakban az iskolaszövetkezet nevében egyedül Czeglédy volt jogosult pénzintézeti aláírásra, valamint számlák és megállapodások ellenjegyzésére.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS