Speciális orvosi maszkok gyártására állt át a színházi élet járvány miatti kényszerleállása után a veszprémi Petőfi Színház. Már el is készültek az első prototípusok, amelyeket az üzemi orvosuk és annak asszisztensei kaptak. Miután a kész darabok a kórház minősítésén megfeleltek, összesen 600 darabot varrnak meg a teátrum varrodájában a Cholnoky Ferenc Veszprém Megyei Kórház, a Farkasgyepüi Tüdőgondozó Intézet és egy veszprémi idősotthon számára. A munkába a varrónők mellett fodrász, kellékes, rendező-asszisztens és színészek is besegítenek majd, egyszerre tízen.
Három nappal ezelőtt, amikor kiderült, hogy most egy időre elköszönünk egymástól, szerettünk volna maszkot adni a dolgozóinak, hogy amit tudunk, megtegyük a biztonságukért, akkor is, amikor már nem lesznek itt fizikálisan a színházban, de akkor már nem lehetett kapni. Bevillant, hogy hiszen nekünk van egy varrodánk, ahol mi is tudnánk maszkokat varrni
– idézte fel a PestiSrácok.hu-nak Kellerné Egresi Zsuzsanna gazdasági igazgató, hogyan jött a maszkvarrás ötlete.
Speciális, műtőben is használható egészségügyi maszkok készülnek a színházban
A Veszprém megyei kórház ápolási igazgatójától kértek tanácsot és mintát is: milyen legyen, milyen anyagból kell készüljön egy valóban jó, hatékony orvosi maszk.
Szeretném kihangsúlyozni: nem arról van szó, hogy a kórháznak ne lenne elég védőfelszerelése, vagy ne kapnának, de ez most egy speciális helyzet. Egyszerre kell sok, mindenkinek. Ezért úgy döntöttünk, hogy nemcsak a dolgozóinkat látjuk el, hanem szeretnénk segíteni is. Felajánlottuk a kórháznak, hogy varrodánkban nekik is készítünk maszkokat
– mondta Zsuzsanna. A megfelelő maszkokhoz speciális szűrő anyagra volt szükségük, amit annak köszönhetően sikerült rekordidőn belül beszerezniük, hogy a Petőfi Színháznak saját jelmezkészítő és patinázó műhelye van, és szerteágazó kapcsolatokkal rendelkeznek. Az anyag a szerdai napra megérkezett, és csütörtökre el is készültek az első maszkok, amelyek átmentek a kórház minősítésén.
Varrásra ösztönzik a többi színházat is
Az elkészült első darabokat az üzemorvosuknak, az asszisztenseknek adták. Ezt követően a megyei kórháznak varrják meg a maszkokat, majd a farkasgyepüi tüdőgondozó intézetnek és egy veszprémi idősotthonnak. A gazdasági igazgató azt mondta, 600 maszkhoz elegendő anyagot tudtak vásárolni, de a kapacitásuk ezután is rendelkezésre áll. Azt kérik, hogy aki tud anyagot biztosítani, az csatlakozzon a kezdeményezésükhöz, vigye el a színházba és ők megvarrják. Továbbá abban bíznak, hogy más színházak is követik majd a példájukat, mert maszkra most óriási szükség van, méghozzá nagy mennyiségben, az egész országban.
Varr a fodrász, a kellékes, a rendező-asszisztens
A varró munkára a teátrumból sokan jelentkeztek, és nemcsak a technikai személyzetből, hanem jó kézügyességgel bíró művészek is. Egyszerre csak tízen dolgoznak, akiket megfelelően el tudnak különíteni, ami védelmi szempontból most rendkívül fontos. Forgó rendszerben varrnak, hogy mindenki becsatlakozhasson, aki kedvet érez hozzá.
A művész embernek alkotni kell
A színházi, alkotó embernek a munkája a szenvedélye, olyan, mint a drog. Ha nem tudjuk gyakorolni, az lelki törést okoz. Ezért is örültem nagyon gazdasági igazgatónk ötletének, hogy tegyük meg, amit tudunk a válsághelyzetben, hiszen minden kapacitásunk adott hozzá, és varrjunk védőmaszkokat a kórházunknak
– mondta a PestiSrácok.hu-nak a veszprémi Petőfi Színház igazgatója. Oberfrank Pál még a krízishelyzetben is pozitív, optimista. Szerinte a mostani helyzetben érezhetjük át igazán, mit is jelent az ember számára a munka, annak a lehetősége, hogy dolgozhatunk, és pszichésen mit jelent közösségbe tartozni, valahová tartozni.
Szerdai nap volt, amikor megtudtuk, hogy a járvány miatt elrendelt vészhelyzetben be kell zárnunk egy időre. Főpróba után voltunk, készültünk a pénteki bemutatóra, amit már csak szűk körben, a társulatnak tartottunk meg. Jó hangulatban, egy közös vacsorával vonultunk el a kényszerszünetre, bízva abban, hogy mielőbb folytathatjuk az évadot, az előadásokat
– idézte fel a direktor az utolsó olyan munkanapot, amikor még együtt volt az egész társulat. Az operatív törzs döntéseivel összhangban meghozták saját intézkedéseiket. A színházba csak a vezetés jár be dolgozni, illetve egy fő a titkárságról és egy kisebb gazdasági csoport, amely még a halaszthatatlan gazdasági és pénzügyeket, utalásokat elintézi. A többiek otthonról, úgynevezett home office-ban dolgoznak. A művészek pedig várnak a jó hírekre és arra, hogy újra színpadra állhassanak.
A színházak, közösségi házak bezárásával a kultúra volt az első olyan terület, ahol a járvány hatására megállt az élet. Nincsenek előadások, sem próbák. Veszprémben az előadások kettő kivételével már készen vannak, így ha véget érnek a korlátozások, egy felújító próbával ki tudnak állni a nézők elé. Az évadot pedig átszervezik.
Oberfrank Pál, mint mindig, most is rendkívül bizakodó. Mint mondta, most politikai szinten is kiváló a vezetésük; az államtitkárság érti, megérti a szakmájukat, hogy mire van szükségük. Kiváló a párbeszéd, ami nagyon előremutató a színházak életében. Veszprémben ráadásul nagyon fontos időszak a mostani: zajlik a színház felújítása, illetve egy komplett kulturális negyed építése. Három év múlva pedig Veszprém lesz Európa Kulturális Fővárosa. A direktor örömét fejezte ki, amiért tudomása szerint a korábbi megállapodásokhoz hűen minden támogatást megkapnak a színházak, így a veszprémi is. A járvány persze egy új helyzetet hozhat, de Oberfrank szerint fontos, hogy hittel tekintsünk előre.
Elmarad a nyári szünet
Veszprémben úgy tervezik, hogy ha jó esetben májusra, június elejére lecseng a járvány és feloldják a korlátozásokat, újra tud indulni a színházi élet. A nyári szünetet kurtítanák és bepótolnák az elmaradt előadásokat. Csak két előadás van, ami még nem készült el – ezeket kell átgondolni, illetve egy kamaradarab, Alessandro Baricco Novecentója, ami viszont monodráma. Az óceánjáró zongoristát Oberfrank Pál alakítja majd, így annak bemutatójára otthon, akár bezárkózva is tud készülni. Amiért aggódik – de bízik a kormányzat segítő döntéseiben –, az a művészek megélhetése.
A közalkalmazottak a színházban kegyelmi helyzetben vannak
– mondta. Ők ugyanúgy megkapják a fizetésüket, mintha működne a színház. A színészek, előadók viszont vállalkozók. Előadás nélkül bevételük sincs.
Rettenetes érzés, hogy nem tudunk dolgozni, de próbáljuk a mostani helyzetből kihozni, amit lehet, amit tudunk, és bizakodva tekintünk előre
– fogalmazott a színházigazgató.
Összefog az ország – egyre többen segítenek varrással
Egészségügyi védőmaszkok gyártására, varrására egyre többen vállalkoznak. Veszprém megyében Csopakon és Olaszfaluban is az önkormányzat kezdte el szervezni a maszkok varrását,. Herenden pedig egy egyedi menyasszonyi ruhákat készítő varrónő, Orbán Katalin fogott védőmaszkok gyártásába. Azóta egyre többen csatlakoztak hozzá. Már több tízezres megrendelésük van a kétrétegű, mosható, fertőtleníthető és így többször használatos szájkendőkre.
Az Országos Segítség lépett életbe! Most van szükség az igazi összefogásra! Az egyik legfontosabb és alapvető dolog a…
Közzétette: Orbán Katalin – 2020. március 17., kedd
Kezdeményezése folytán az egész ország megmozdult: nemcsak varrodák jelentkeztek, hogy ingyen varrjanak, hanem méteráruüzletek, magáncégek is sorra ajánlanak fel alapanyagot a maszkokhoz. Eddig több tucat kórházi osztályt, gyógyszertárat, üzletet, rendőrőrsöket, tűzoltó- és mentőállomásokat láttak el a védőfelszereléssel, ingyen.
Vezető kép: Veszprémi Petőfi Színház
Facebook
Twitter
YouTube
RSS