Sajtótájékoztatót tartottak az online csalások megelőzésének lehetőségeiről a KiberPajzs Program keretén belül. Az ORFK, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet és az Igazságügyi Minisztérium égisze alatt működő program célja a napjainkban egyre nagyobb veszélyt jelentő internetes csalások kivédése és segítségnyújtás az áldozatok számára. A program képviseletében Oláh-Paulon László, az ORFK Bűnmegelőzési Osztályának vezetője, Marsi Tamás, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet főosztályvezetője és Dorogi Rajmund, az Igazságügyi Minisztérium áldozatsegítésért felelős főtanácsadója számolt be a KiberPajzs legfrissebb újításairól.
Tavasszal jött létre az internetes csalások kiszűrésére, az elkövetők kézrekerítésére és az áldozatok megsegítésére létrehozott KiberPajzs Program. A kezdeményezés keretén belül nem csupán megelőzésben nyújtanak segítséget, de aktív nyomozói munkát is folytatnak. Az első nagyobb kaliberű akcióra alig pár héttel a program beindítása után került sor – számolt be Oláh-Paulon László. Az ORFK Bűnmegelőzési Osztályának vezetője arról számolt be a sajtótájékoztatón, hogy a razzia során az elkövetőknél több száz elektronikai eszközt találtak és foglaltak le. A csoport főképpen internetes csalásokkal foglalkozott. Hogy a hasonló csalásokat megelőzzék, a KiberPajzs oldalán részletes tájékoztató anyagokat tettek közzé, amelyek részletezik a különböző internetes csalások típusait.
Amint arra Marsi Tamás felhívta a figyelmet, a technológia fejlődésével a bevett védekezési formák sajnos már nem minden esetben hatásosak. Mint mondta, a mesterséges intelligencia és a fordítóprogramok már eljutottak arra szintre, hogy a külföldi bűnszervezetek egyre könnyebben tudnak magyar nyelvű álfelületeket létrehozni, félrevezetve ezzel a gyanútlan internetezőket. Vannak azonban olyan jelek, amik azonnal gyanúra adnak okot. Ilyen például az, hogy ha egy webáruház túl olcsón, túl nagy kiszállítási idővel hirdeti termékeit, vagy ha valamilyen program letöltését kérik tőlünk.
Ha mi adunk el valamit, és a vásárló azt kéri, hogy töltsünk le egy programot, és aztán fizetnek, akkor semmiképpen nem szabad ezt megtenni
– mondta az NKI főosztályvezetője. Portálunk kérdésére hozzátette, hogy a vírusvédelmi programokkal is vigyáznunk kell. Általánosságban kijelenthető, hogy inkább az ismert márkákat érdemes használnunk, hiszen az ingyenes, kevésbé elterjedt szoftverek vagy nem eléggé megbízhatóak, vagy maguk is tartalmazhatnak vírusokat. De kiemelte azt is, hogy bár magyar fejlesztésű vírusirtó még nincs a piacon, de ígéretes startupok már jelentkeztek a malware-elhárítás terén hazánkban is.
Dorogi Rajmund arról számolt, hogy a megelőzés továbbra is a legbiztosabb módszer a megelőzés, ezért a programban részt vevő intézmények tájékoztató videósorozatot indítanak, amellyel ezentúl minden héten kedden jelentkeznek saját felületeiken, valamint a KiberPajzs oldalán. Azonban azokat sem hagyják cserben, akik már áldozatul estek a csalóknak; ők a program elérhetőségein keresztül a nap huszonnégy órájában tehetnek bejelentést és kérhetnek segítségnyújtást az illetékes szervektől.
Forrás: PS; Fotó: NKI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS