A nemzetgazdasági átlagtól jóval elmaradó mértékben, de az eddigihez képest jelentős mértékben növekednek a képviselői fizetések, ha a parlament megszavazza az erre vonatkozó javaslatot. Az elmúlt években a minimálbér 88, míg az átlagbér 50 százalékot meghaladóan nőtt, a képviselők pedig 18,5 százalékkal kaphatnak majd többet ezentúl. A DK kivételével az ellenzék által is támogatott javaslat elfogadása esetén a magyar képviselők fizetése elérné szlovákiai kollégáik szintjét.
A kormány 2010 óta a közszolgálat számos területén hajtott végre béremelést, ami több, mint félmillió dolgozót érintett. 50 százalékkal emeli a kormány 2019-ig a rendvédelmi dolgozók, rendőrök, katonák, tűzoltók bérét, ahogy a felsőoktatási dolgozók, postások, vasutasok illetménye is jelentősen nőtt. A szakorvosok 207 ezer forinttal keresnek többet, mint két éve és az ápolók bére 2016 és 2019 között átlagosan 65 százalékkal nő. Magasabb bért kapnak már mások mellett a mentősök, ápolók, a bölcsődei nevelők, a szociális és a kulturális ágazat, a járási- és kormányhivatalok, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal dolgozói is.
Az elmúlt hat évben 51 százalékkal emelkedett az átlagbér, 88 százalékkal nőtt a minimálbér és kétszeresére a szakmunkás bérminimum. Idén január-április időszakban a bruttó átlagkereset az időszakban meghaladta a 322 ezer forintot, a nettó átlagkereset 214 ezer forint volt, a családi adókedvezmények figyelembevételével pedig 223 ezer forintra tehető. A minimálbér 73500 forintról 138000-ra emelkedett, a szakmunkás minimálbér 89500 forintról 180500 forintra nőtt. A bérek kigazdálkodását segítendő a kormány jelentősen mérsékelte a foglalkoztatók járulékterheit: két lépcsőben 27-ről 19,5%-ra csökkent a szociális hozzájárulási adó mértéke. A fizetések vásárlóereje is nagyobb lett, a reálbérek hatodik éve megszakítás nélkül nőnek, a növekedés üteme több, mint kétszeresen felülmúlja a szocialista-liberális kormányok alattit. A béremeléseknek és a tartósan alacsonyan inflációnak köszönhetően, az átlagkereset ma harmadával ér többet, mint 2010-ben. Emellett az Európai Unióban a magyar munkavállalók fizetik a második legalacsonyabb személyi jövedelemadót, és a családi adókedvezmény havi szinten akár több tízezer forintot hagy a családoknál, ráadásul 2016 és 2019 között megduplázódik.
Nem volt ilyen béremelés az oktatásügyben és az egészségügyben a rendszerváltás óta
Az oktatásügyben végrehajtott béremelés a legkirívóbb, 1990 óta példátlan. Az elmúlt négy év során ráadásul nemcsak a tanárok fizetése nőtt a felével, hanem az óvónőké, óvodapedagógusoké, logopédusoké, fejlesztő pedagógusoké, felsőfokú végzettségű bölcsődei nevelőké, gyermekvédelmi szakszolgálatnál dolgozóké és örökbefogadási tanácsadóké is. Egy egyetemi végzettségű, pályakezdő pedagógus négy éve 130 ezret keresett, ma 203 ezer forintot visz haza, húsz éve a pályán levő munkatársa négy évvel ezelőtt 173 ezer forintot kapott kézhez, míg most 335 ezret. A felsőoktatásban ezzel párhuzamosan átlagosan 27 százalékos béremelés valósult meg.
A komoly béremelések 2010 után az egészségügyben kezdődtek, majd 2016-ban többéves béremelési program indult az ápolóknak, szakorvosoknak, szakgyógyszerészeknek és mentősöknek. Ezen időszak alatt az ápolók bére 65 százalékkal növekszik. Egy OKJ-végzettségű, 4-6 éve dolgozó ápoló a nyolc évvel ezelőtti 159 ezer forint helyett már most is 309 ezret keres; felsőfokú végzettségű társa 200 ezer helyett 382 ezret. A 19-21 éve dolgozó ápolók fizetése pedig OKJ-végzettséggel 172 ezer forint helyett immár 342 ezer, felsőfokú végzettséggel pedig 223 ezerről 421 ezerre nőtt. Ezzel párhuzamosan 43 százalékkal emelkedett a védőnői fizetés, nőtt az orvosok támogatása, és 2009-hez képest 70 százalékkal több pénz jut az alapellátásra, a háziorvosi praxisok betöltésére.
Mindezek után, a sorban utoljára a parlamenti döntéshozók alapilletménye emelkedik, 18,5 százalékkal. A térségben a magyar képviselők fizetése a legalacsonyabb, a mostani tervezett emeléssel fogják elérni a magyar képviselők a szlovák képviselői fizetéseket, amiben csaknem teljes összhang van a képviselők között.
forrás: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS