Bukarestben tartja gyűlését a héten az Európai Néppárt, a Politico pedig egy véleménycikknek is beillő tudósítással emlékezett meg az eseményről, amelyből kiderül, a brüsszeli lap szerint kétségtelen, hogy a konzervatívok nyerik a júniusi EP-választásokat. Ez alatt pedig nemcsak az egyre balra tolódó Néppártot kell érteni a szerző szerint, hanem a liberális mainstream által “szélsőjobboldalinak” bélyegzett pártcsaládokat is. Ursula von der Leyen ugyanis ejtheti a zöldeket és a liberálisokat, akik helyett az Európai Konzervatívok és Reformerek pártcsalád lehet új szövetségese – az a tömörülés, amelyhez júniusban csatlakozik a Fidesz is. Hiába, úgy tűnik, Orbán nélkül von der Leyennek sem megy.
Spoiler figyelmeztetés: Európa konzervatívjai nyerik az EU-választást– kezdi bukaresti tudósítását a Politico. A lap szerint éppen ezért a Néppárt képviselői a győztesek magabiztosságával, óriási felhajtás közepette fogják bejelenten, hogy ismét Ursula von der Leyent támogatják ismét a bizottsági elnöki posztért folytatott versenyben.
Hozzáteszik, nem kell nagy energiával kampányolnia. A közvélemény-kutatások azt sugallják, hogy az EPP, amely az Európai Parlament legnagyobb csoportosulása, júniusban ismét győzni fog, és jogot nyer arra, von der Leyen hivatalban maradjon, sőt más kulcspozíciókat szerezzen meg.
Az EPP annyira magabiztos, hogy az EU négy vezető intézménye közül hármat már ki is szemelt, amelyet jelenleg szocialisták és liberálisok uralnak. Nemcsak a Bizottság elnöki posztra és a parlament elnökségre (amelyet jelenleg Roberta Metsola, az EPP tagja tölt be) koncentrálnak, ahogy az eddig megszokott volt, hanem már az EU fődiplomatai szerepére is lenne saját jelöltjük. Az EPP tehát gőzerővel terjeszkedik, a sorok közül azonban az is kiderül, hogy mindez csak a balliberális pártcsaládok kárára történhet. Ehhez pedig új szövetségesekre lesz szükség.
A közvélemény-kutatások az EPP-től jobbra álló pártok előretörését jósolják a júniusi választásokon, ahol Marine Le Pen pártja, az AfD és a spanyol Vox lehetnek a nagy nyertesek. Ezek a pártok pedig történetesen a magyar kormánypártok európai szövetségesei. Egy magyar soros elnökséggel párosítva, ez kiváló perspektíva.
A Politico szerint a jobboldali előretörés azt jelentheti, hogy az EPP-től jobbra 160 képviselő fog nyomást gyakorolni a Bizottság következő jogalkotási tervének kidolgozásakor. Bár ez talán nem lenne elég ahhoz, hogy felborítsa a jelenlegi kormánykoalíciót – amely az EPP-ből, a szocialistákból és a Renew liberális csoportosulásból áll –, de elegendő hatalmat adhatna a jobboldalnak ahhoz, hogy megakadályozza bizonyos jogszabályok elfogadását vagy erősen befolyásolja azt.
Figyelembe kell venni a választási eredményt a következő munkaprogramban és a következő ciklusban
– mondta az EPP egyik tisztviselője.
Ha a szocialisták és a zöldek úgy gondolják, hogy a választási eredménynek egyáltalán nem kellene, hogy legyen hatása, akkor nagyon kemény tárgyalásokra lehet számítani
–jelentette ki.
A lap szerint egyébként von der Leyen – akinek második mandátumának megszerzéséhez az EP-képviselők többségének támogatására lesz szüksége – máris megnyitotta az ajtót az EPP jobboldali frakciójának egyes részeivel, ez az ajtó pedig az Európai Konzervatívokkal és Reformerekkel való együttműködést jelenti. Ez az a pártcsalád, amelyhez a Fidesz is csatlakozik júniusban. Ez pedig annak az egyértelmű jele, hogy a Néppárt visszatérhet jobboldali gyökereihez és ejtheti a neoliberális zöldeket.
Az EPP fő riválisai (akik továbbra is a jelenlegi parlamenti koalícióhoz tartoznak), a szociáldemokraták a múlt hétvégén indították el kampányukat, melynek központi eleme, hogy az EPP annyira jobbra dőlt, hogy most a szélsőségeket támogatja, és magát az európai projektet veszélyezteti.
Forrás: Politico, Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS