Pesti Srácok

Nobel-békedíj – Bundagyanús a kitüntetés nyertese

Nobel-békedíj – Bundagyanús a kitüntetés nyertese

Tudják ki az a Marina Corina Machado? Nem, ne aggódjanak, nem túl ismert név, ezért is meglepő, hogy éppen ő lett aNobel-békedíj nyertese. Voltak azonban akik mégis ismerik, meg is gazdagodtak a kitüntetésén.

A Nobel-békedíj idén Marina Corina Machado kezébe vándorolt, és ez enyhén szólva is meglepő fejlemény, hiszen a legtöbben Donald Trump kitüntetésére számítottak. A fogadóirodákban is ő volt a favorit a szinte ismeretlen Machadóra helyett, ezért akik a feminista harcosra fogadtak meglehetősen jól kerestek.

A Nobel-békedíj még Trumpon is kifog
A Nobel-békedíj még Trumpon is kifog
Fotó: Will Oliver

A norvég tisztviselők ezért vizsgálatokat is indítottak, hiszen a díj kihirdetése előtt gyanúsan megugrott az online fogadások száma, és gyanúsan nagy összegeket tettek az utolsó pillanatokban Machadóra. A testület szerint ez azt jelentheti, hogy a díjat megítélő titkos bizottságból valaki kiszivárogtatta az eredményt.

Kristian Berg Harpviken, a Nobel Intézet vezetője szerint „bűncselekmény áldozatai lettek, valaki pénzt akart keresni a munkájukon”. A The Guardian megemlíti, hogy sokáig Alekszej Navalnij korábbi orosz ellenzéki vezető özvegye, Julija Navalnaja vezetett a fogadási oldalnál, majd megelőzte őt és Donald Trumpot is a későbbi kitüntetett.

Ami gyanúra adhat okot, hogy egy felhasználó 65 ezer amerikai dollárt (mintegy 15,6 millió forint) nyert azzal, hogy Machadóra fogadott, míg valaki egy olyan profillal nyert, amit a tét megtételének napján hozott létre. Jörgen Watne Frydnes, a Nobel-bizottság elnöke szerint az érintett bizottság kiváló titoktartásban, így egyelőre nehéz megítélni, mi áll a háttérben, de majd a vizsgálat után kiderül.

Itt pedig szerepeljen a díjazott bejelentése, a felszólalón enyhén szólva sem a nyugalom jelei tükröződnek:

 

A Nobel-békedíj lenne a legjobban őrzött titok?

Amint az Index megjegyzi, Nobel-békedíj az összes kategória közül a legtitkosabbnak számít, és nem Svédországban, hanem Norvégiában jelentik be a győztes kilétét. A bizottság tagjairól nem tudni, milyen időközönként találkoznak, azt azonban igen, hogy az oslói Nobel Intézetben születik meg minden évben a döntés 1901 óta. A bizottságban öt tag és egy titkár vesz részt, és „a díjat annak ítélik oda, aki a legtöbbet tette a nemzetek közötti testvériségért, a fegyveres erők csökkentéséért vagy megszüntetéséért, illetve a békekongresszusok tartásáért vagy előkészítéséért”.

A jelöléseket 2025-ben január 31-ig várták, a listához pedig a bizottság tagjai további jelölteket adhattak hozzá február 28-ig. Ezt a névsort azonban még nagyobb titok leplezi, amit ráadásul ötven évre még titkosítanak is. Ezért a sajtó minden évben csak spekulálni tud, hogy kiket jelölhettek Nobel-békedíjra, bár vannak, akik maguk számolnak be arról, kit javasoltak a díjra. Ebben az évben összesen 338 jelölés érkezett a bizottsághoz, amely nem döntött rekordot, azt a 2016-os év tartja 376 jelölttel.

Ajánljuk még

Pákh Imre a PS-nek: „Kimentem a szüleim sírjához és megesküdtem, hogy a turul újra visszaszáll” (Videó)

Exkluzív 2022 október 21.
Nem a várárokban fekszik, hanem a munkácsi múzeum egyik termében, ponyvával letakarva őrzik az október 13-án a várfokon álló obeliszkről barbár módon levágott turulmadár darabjait – tudta meg a PestiSrácok.hu Pákh Imrétől, aki lapunknak azt mondta: nem nyugszik, míg vissza nem kerül rendeltetési helyére a magyarok eredetét, Kárpát-medencei ezeréves múltját szimbolizáló szobor. A New Yorkban élő magyar üzletember Kárpátaljáról, Munkácsról származik. Édesapja, Pákh Sándor élete egyik legfőbb küldetésének tekintette a munkácsi vár felújítását és a csehszlovákok által 1924-ben ledöntött turul helyreállítását. A vár felújítását és a 25 méter magas obeliszk, rajta a turul elkészítését és felállítását is a Pákh család finanszírozta. Pákh Imrét akkor az ukrán államfő ki is tüntette a kulturális értékmentésért, sőt, mi több, az akkori polgármester díszpolgári címet is adományozott neki. 14 évre rá, 2022 október 13-án másodjára is ledöntötték a turulmaradat. „Aznap kimentem a temetőbe a szüleim sírjához és megesküdtem, hogy újra visszaszáll a turul” – mondta lapunknak Pákh Imre, aki, mint cikkünkből megtudják, nagy valószínűséggel a szobor és az obeliszk jogos tulajdonosa lehet. A szobordöntés számtalan jogsértés lehetőségét felveti, az üzletember mégis a probléma igencsak gáláns megoldását javasolja és magyar jogászokkal vág neki a turul megmentésének.