Néha a legváratlanabb helyen bukkan rá az ember a legégbekiáltóbb baromságra, amire soha nem akart rábukkanni, teljesen mást keresett, és kivételesen nem akarta felidegesíteni magát. Mit szólna például, ha egy jégkorongcsapat oldalán azt olvasná, hogy “a Ninauposkitzipxpe-t harmadik nemként tisztelték az észak-montanai Feketeláb Konföderáció északi pogány indián törzsben. A kanadai Alberta tartomány déli részén. Durván lefordítva azt jelenti: “férfias szívű nő”, és olyan biológiai nőként határozzák meg, aki nem feltétlenül öltözött férfiasan, de nem korlátozták a többi nőre rótt társadalmi korlátok.”. Ismétlem, amit most olvastak, az egy jégkorongcsapat oldalán volt fontos információként feltüntetve… Bár még ha egy lexikonban olvasnánk, akkor is vernénk a fejünket az asztalba. De hogy miért írhatták ki ezt a marhaságot, mi történik már megint a profi jégkorongban és hogy bukkantam rá mindenre? Gyorsan elmondom, higgyék el, izgalmas.
Szóval március 21-én játszott a kedvenc NHL-csapatom, az Edmonton Oilers a San Jose Sharks ellen (5-4-re győztünk, ez az!), és hát az ember az időeltolódás miatt, innen Magyarországról, csak korlátozottan, vagy egyáltalán nem tudja rendszeresen követni a csapatának a meccseit, ezért néha az interneten néz meg különböző összefoglalókat, illetve olvasgatja a statisztikákat, nézegeti a pontokat. Mielőtt bárki megjegyzést tenne azzal kapcsolatban, hogy milyen csapat az Edmonton Oilers, előre szólok nem érdekel. Kötődésem van a városhoz, szép emlékek fűznek hozzá, meggyőzhetetlen vagyok.
Szóval ahogy az internetet böngészgettem, a meccs emlékezetes pillanatairól, illetve a gólokról keresgéltem videókat, rátévedtem a San Jose Sharks hivatalos Twitter-oldalára, ahol olyan látvány fogadott, amelyre a legbizarrabb álmaimban sem számítottam, sőt, még most sem számítanék, akkor sem, ha tudnám, hogy azt fogom találni, amit. Mutatom.
Világszerte a nemek közötti sokszínűséget egészen másképp látják, mint a nyugati világban vagy ahogyan Ön ismeri. A legtöbben ismerik a férfi, nő és transznemű címkéket. De más kultúrákban létezik a “harmadik nem” vagy akár a negyedik és ötödik nem gyakori.
A muxe nem egy tekintélyes harmadik nem a Zapotec kultúrákban Oaxacában, Mexikóban, amely évszázadok óta létezik. A Gunaa-k azok, akik férfiként születtek, de nőként azonosítják magukat, és vonzódnak a férfiakhoz. A nguik azok, akik férfinak születtek, és vonzódnak más férfiakhoz.
Összességében az öltözőket az egyik legtraumatikusabb térnek tekintik az LMBTQ+ egyének számára, és jelentős akadályt jelentenek az LMBTQ+ fizikai tevékenységben való részvétele előtt.
De a kedvencem, amit már fentebb egyszer említettem a következő:
A Ninauposkitzipxpe-t harmadik nemként tisztelték az észak-montanai Feketeláb Konföderáció északi pogány indián törzsben. A kanadai Alberta tartomány déli részén. Durván lefordítva azt jelenti: “férfias szívű nő”, és olyan biológiai nőként határozzák meg, aki nem feltétlenül öltözött férfiasan, de nem korlátozták a többi nőre rótt társadalmi korlátok.
Van még, de inkább megkímélek ettől most mindenkit, aki meg szeretné tekinteni a furcsa kiírásokat, az megteheti a csapat Twitter-oldalán, IDE kattintva.
De ígértem, hogy magyarázatot is adok az őrülethez, szóval megpróbálom
Az a helyzet, hogy korábban már kiderült, a jégkorong túl fehér, túl keresztény, ezáltal pedig kirekesztő, megbélyegző, és vagy be kellene tiltani, vagy teljesen meg kell reformálni. Erről egyébként korábban már írtam egy cikket, amit IDE kattintva meg lehet tekinteni előzményként.
Szóval most teperni kell, a csapatoknak be kell bizonyítani az elköteleződésüket a nyitottság irányába, ezért kénytelenek úgynevezett Pride-estéket tartani, amikor a hivatalos mezüket szivárványosra cserélik és nagyon hangosan mantrázzák, hogy ők befogadók, imádják a transzneműeket, sajnálják, hogy ők maguk még nem azok, és kérik szépen, hogy ne vonják meg tőlük a szponzorok a támogatásokat, csak azért, mert sportolóként nem mások szexuális képzelgéseivel vannak elfoglalva főállásban.
Na, ebből persze lett egy kis balhé az NHL-ben, mert voltak olyan játékosok, akik nem akarták felvenni a szivárványos mezeket különböző okokból.
A San Jose Sharks kapusa, James Reimer például úgy döntött, hogy nem vesz részt a meccsen, mivel a csapat azon döntése, hogy Pride-témájú mezeket visel az LMBTQ közösség támogatására, ellentétes vallási meggyőződésével.
Ebben a konkrét esetben úgy döntök, hogy nem támogatok olyasmit, ami ellentétes személyes meggyőződésemmel, amely a Biblián, az életem legmagasabb tekintélyén alapul
– mondta Reimer.
De Soros és haverjai támadásba is lendültek, a You Can Play Project nevű szervezet, amely a sportban való befogadás elősegítésén dolgozik (mert van ilyen, kell ilyen), azt mondta, hogy a szervezet csalódott Reimer döntése miatt.
A vallás és a tisztelet nem ütközik egymással, és minden bizonnyal csalódottak vagyunk, amikor a vallást arra használják fel, hogy ne támogassák közösségünket
– mondta a szervezet.
És akkor meg is van a magyarázat arra, hogy miért rakta ki a fenti posztokat a Sharks. De még nincs vége.
Mert bejön a rejtőzködő orosz szál is, természetesen!
Reimer már a második NHL-játékos ebben a szezonban, aki megtagadta a felkészülést a Pride-témájú mezekkel, a Philadelphia Flyers játékosa Ivan Provorov még januárban lépett vissza. Sikerült is azonnal belelátni ebbe az akkor még példa nélküli esetbe az orosz szálat, ugyanis ki kellett emelni, hogy az orosz származású Provorov azzal indokolta a döntését, hogy ortodox vallási meggyőződése miatt nem kíván részt venni. A lényeg, hogy orosz, tehát rossz.
De nemcsak ő, hanem az NHL központi szivárványos erői szerint nagy baj van az oroszokkal úgy általában a jégkorongban, erre jó példa még, hogy a New York Rangers a Pride Night megrendezését is tervezte, de lemondták. A Rangers névsorában több orosz játékos is szerepel, köztük Igor Seszterkin kapus, valamint Artemi Panarin és Vlagyimir Tarasenko támadó. És ez mindent megmagyaráz. Az csak hiba lehet a gépezetben, hogy a Pittsburgh Penguins december 12-én megtartotta a Pride Night-ot, és a Penguins sztárja, Evgeni Malkin szintén orosz, és Pride mezt viselt.
És akkor jöjjön egy kis morál
Mert egyik játékos esetében sem fair, hogy bárki olyan helyzetbe kényszerítette őket, hogy dönteniük kell a játék, vagy a szivárványos zászló viselése között. Ők nem politikusok, nem közszereplők, nem influenszerek, akiknek a politikai véleményére az emberek kíváncsiak, vagy akiknek feladatuk lenne kifejteni a nézeteiket valamivel kapcsolatban. Nem. Ők jégkorong játékosok.
Mi köze van egyébként a jégkorongnak, egy csapatsportnak ahhoz, hogy ki kivel él szexuális életet, milyen formában teszi azt és minek képzeli magát, a párját és a helyzetet mindeközben?
Egyébként egyre több csapat mondja vissza a Pride-estéken esedékes szivárványos mezek viselését. A legutóbbi példa március 7-én történt, amikor a Minnesota Wild játékosai úgy döntöttek, hogy nem viselnek speciális Pride Night mezeket.
Nem hiába utálják a haladók a hokit. Nem bírnak vele. Legalábbis Észak-Amerikában. Itthon, ahogy minden más, ez is tök normális.
Ja, és hajrá Edmonton Oilers!
Fotó: Getty Images
Facebook
Twitter
YouTube
RSS