Spontán civil megmozdulásnak lehetett tanúja az, aki kedden a váratlanul elbocsátott Origo főszerkesztővel, Sáling Gergővel akart szolidarítani, ugyanis az alig fél nap alatt megszervezett szakmai összefogásnak induló, ám ellenzéki tüntetéssé fajuló felvonulás becslések szerint kétezer embert mozgósított a fővárosban. Lapinformációk szerint a főszerkesztő távozása politikai nyomásgyakorlásra történt, amit a kiadó kedden közleményében cáfolni igyekezett.
SZABÓ FRUZSINA ANNA- PestiSrácok.hu
A kormánypárt és a média eddig sem túl rózsás viszonya tovább mérgesedett kedden. Nem elég, hogy a hét elején egyéni képviselői indítvány formájában benyújtotta a Fidesz a reklámadóról szóló tervezetét, amely a teljes médiapiacot megadóztatná, a magyar média fekete hétfőjét aztán még kedden megfejelték Sáling Gergő, az origo.hu internetes hírportál főszerkesztőjének kirúgásával. Erős a gyanú, hogy politikai okokból távolították el.
Az egész magyar sajtóban futótűzként terjedt el, hogy Sáling váratlan elbocsátása mögött politikai szálak húzódhatnak. Lapértesülések szerint sokak szemét szúrta, hogy a választás idején az Origo is szolidaritást vállalt a Fidesz választási központjából kitiltott újságírókkal, a Lázár János hotelszámlájáról szóló cikksorozat pedig az utolsó csepp lehetett a pohárban. Az elbocsátott főszerkesztő szerdán a valasz.hu arra a kérdésére miszerint a Lázár János utazásait feltáró cikkek miatt bocsátották-e el, így válaszolt: „Sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudom.” A hétfőn este elküldött Sáling, aki mellett a szerkesztőség közleményben állt ki, azt mondta, hogy azért nem mondja el, mi a helyzet, mert az origós szerződése ezt nem teszi lehetővé és nem is szeretné. Az interjúban kiemelte, hogy közös megegyezéssel, nem saját elhatározásból távozik, szerinte a szerkesztőség semmilyen hibát nem vétett, és nem tudja mit fog ezek után csinálni. Eközben a kiadó Origo Zrt. közleményében tudatta, hogy az elbocsájtás oka az, hogy a változó médiafogyasztási szokásokhoz alkalmazkodva nagyobb hangsúlyt kíván fektetni az integrált tartalom előállítás stratégiájának megvalósítására, ezért átszervezi az eddigi tartalomirányítási szervezetét. Egyúttal bejelentette, hogy a szerkesztőség irányítását Pálmai L. Ákos veszi át.
Sáling kirúgásának apropójából a Kettős Mérce kedd délutánra tüntetést szervezett az Origo Dob utcai székháza elé, ahova nagyjából négyszázan jöttek el. Bemelegítés gyanánt a magyar sajtóorgánumok nyilatkozatait olvasták fel az esemény szervezői, ezután a megmozdulás a Kossuth tér felé vette az irányt.
A körúton vonuló nagyjából kétezer főre duzzadó tömeg morajlását egy- egy “Sajtószabadságot!” vagy “Orbán takarodj!” bekiabálás színesítette, de volt, aki megafonon örökbecsű magyar nótákat játszott le, hogy kinek az örömére, azt nem tudni. A Kossuth teret közben kora este a rendőrség lezárta. Ezt azzal magyarázták, hogy egy kazah delegáció érkezik. Emiatt nemcsak ott, hanem az egész városban sok a rendőr. Végül a tüntetőket mégis beengedték a térre. A szolidaritási megmozdulás végül hamar véget ért- igaz, a jelenlévőket sok szeretettel továbbhívták a Szabadság térre megtekinteni Orbánék másik művét. A hvg.hu tudósítója szerint oda azonban csak néhányan mentek el.
Természetesen senki figyelmét nem kerülhette el, hogy az ellenzék a témára rárepülve szép számban képviseltette magát. A szakmai szolidaritás mellett kiálló médiamunkások, polgárok között megbúvó politikusok (egy levegővel nem érdemes nekiállni sorolni, hogy Kunhalmi Ágnes, Szabó Rebeka, Karácsony Gergely, Molnár Csaba, Schiffer András, Sallai R. Benedek, Szigetvári Viktor, Pásztor Tibor, Juhász Péter, Szabó Szabolcs és Braun Róbert) azonban állítsuk szerint csupán civilként látogattak ki.
A szervezők végszava az volt, hogy maradjunk szolidárisak a sajtómunkásokkal, a kőművesekkel, de még a pékekkel is és hogy lesz még folytatás. Vajon hol, a Sajtószabadság útján?
Facebook
Twitter
YouTube
RSS