A magyar nyelvű iskolaválasztásra való ösztönzés folyamatos munka a Kárpát-medencében, amelynek lényeges eleme a szülők mentalitásában, gondolkodásában a felszínen tartani ezt a kérdést – fogalmazott portálunknak Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, aki szerdai sajtótájékoztatóján részletezte a magyar nyelvű oktatást és nevelést támogató, a magyar iskolaválasztást ösztönző Szülőföldön magyarul program idei felhívásait. Potápi Árpád János kiemelte: általánosságban is fontos, hogy az anyaországra büszkék legyenek a határon túl, és bátran vállalják magyarságukat; ehhez Magyarország támogatásai mellett fontosak az egyéni sikerek, úgy a tudomány, mint a sport területén.
Megjelentek a határon túli területeken a magyar nyelvű oktatást és nevelést támogató, a magyar iskolaválasztást ösztönző Szülőföldön magyarul program idei felhívásai – jelentette be Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerdán, Budapesten, sajtótájékoztatón. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által meghirdetett pályázat értelmében minden magyarul tanuló gyermek, fiatal 22 400 forint értékű támogatást kap, amelyet a szülők pályázat benyújtásával igényelhetnek. Az államtitkár kiemelte, hogy a program a tervek szerint idéntől “a bölcsődétől egészen a diplomáig támogatja a magyar tannyelvű oktatásban részt vevő gyerekeket, fiatalokat”.
Bölcsödétől a diplomáig
Az oktatási, nevelési támogatások elindításáról még az Orbán-kormány döntött a státusztörvény elfogadása alkalmával 2001-ben, és 2002-től kapták először a gyerekek – fogalmazott portálunk érdeklődésére Potápi Árpád János. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár hozzátette, hogy az elmúlt húsz évben több módon bővült a program, amely a 2021-es tanévben már a tervek szerint a magyar oktatási nyelvű óvodásokra, általános iskolásokra és középiskolásokra is kiterjedt. A támogatás mértéke évenként egyszeri, egységesen 22 400 forint, jellemzően az iskolakezdéshez igazítva.
Azt mondhatjuk, hogy reményeink szerint a 2021–22-es tanévtől a Kárpát-medencében évi egyszeri alkalommal, 22 400 forintos összeggel a bölcsitől a diploma megszerzéséig támogatjuk a magyar gyerekeket, magyar fiatalokat
– fogalmazott, kiemelve, hogy az idei évtől a felsőoktatásban tanulóknak járó, jelképes 2800 forintos támogatást szintén 22 400 forintra emelték. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy az idei tanévben 224 ezer gyerek kapott ilyen jellegű támogatást, amely a program bővülésének köszönhetően 245 ezer főre bővülhet, ami jelentős növekedés.
Erősödött a nemzeti büszkeség
Potápi Árpád János arról is beszélt, hogy a magyar nyelvű iskolaválasztásra való ösztönzés folyamatos munka a Kárpát-medencében, amelynek lényeges eleme a szülők mentalitásában, gondolkodásában a felszínen tartani ezt a kérdést. Ugyanakkor kiemelte: általánosságban is fontos, hogy az anyaországra büszkék legyenek a határon túl, és bátran vállalják magyarságukat.
Az elmúlt 10–11 évben sokat tettünk azért, hogy ez megvalósuljon, és a nemzeti büszkeség – nyilván nem a többi nemzet rovására – itthon és a határon túl is erősödött
– fogalmazott, hozzátéve: Magyarországon fejlődik a gazdaság, a magyarság egésze szép eredményeket tudott elérni, amelyben fontos szerepet játszott, hogy nincs olyan település a Kárpát-medencében, ahová a magyar kormány segítsége el ne ért volna. Hangsúlyozta: ennek eredménye, hogy enyhén emelkedik a magyar tannyelvű óvodákba járók száma, miközben már az is fontos eredmények számított volna, ha nem csökken ez az arány.
Hajrá, Magyarország!
Potápi Árpád János úgy vélte, az Anyaország erőssége, gazdasági sikerei nagyban befolyásolják a határon túli magyarság megmaradását. Ez azonban nemcsak a kormány sikerein múlik; legalább ennyire fontosak a személyes eredmények, például Karikó Katalin vakcinafejlesztése, vagy a sporteredmények.
A foci-Eb kapujában például elmondhatjuk, hogy ha a magyar válogatott eredményes lesz, bárhol éljen magyar, Erdélytől kezdve Los Angelesig, az mindenkiben megerősíti a magyarságot
– fogalmazott.
A felhívások a Bethlen Gábor Alapkezelő honlapján érhetők el.
Vezetőkép: Bocskay Zsolt/Nemzetpolitikai Államtitkárság
Facebook
Twitter
YouTube
RSS