Vélhetően öngyilkos lett az a vajai kamaszfiú, akit hétfőn reggel láttak utoljára szerettei. A tragédiához állítólag diáktársai állandó cikizése és gúnyolódása vezethetett. Édesanyja szerint az sem kizárt, hogy a lelki terror mellett fiát fizikailag is bántalmazták.
Szerdán délelőtt találták meg annak a 16 éves fiúnak a holttestét, akit hétfőn reggel láttak élve utoljára szerettei. Édesanyja még aznap elkeseredett bejegyzést tett közzé, amelyben fia megtalálásához kért segítséget, majd arról számolt be: holtan találták Gábort, aki vélhetően saját maga vetett véget az életének. A Blikknek azt mondta, néhány hete tűnt fel neki, mennyire megváltozott a fia: nem akart elmenni otthonról, feszült és ideges volt. Meggyőződése, hogy társai állandó gúnyolódása vezetett a tragédiához.
Csak nemrég tudtam meg, a tanévnyitó előtt, hogy mi történik valójában. Nehezen, de végül elmondta, hogy cikizik, piszkálják, durva szavakkal bántják. Én azt sem zárom ki, hogy fizikailag is érte bántalmazás, ugyanakkor ezt tagadta. Úgy sejtem, azért szálltak rá, mert visszahúzódó, csendes gyerek, nem nagyon szól vissza senkinek. A bántásokat lányoktól és fiúktól egyaránt tűrte. Volt egy olyan kijelentése, hogy inkább a halál, mint az iskola
– mondta a lapnak az édesanya, hozzátéve, hogy Gábor a lelkére kötötte: ne avatkozzon bele, majd ő elrendezi a dolgot.
A lelkemre kötötte, hogy ne szóljak az osztályfőnöknek a bántásokról, mert az ciki, ő majd beszél vele. Amikor múlt hét pénteken hazajött, elmondta, hogy az osztályfőnöke intézkedett. Bevallom, ettől nem nyugodtam meg. Mondtam neki, hogy keressünk másik sulit. Van azonban egy nagyon jó barátja, miatta nem szeretne váltani
– idézte fel az édesanya a történteket. Fia hétfő reggel csak annyit mondott: „Majd jövök.” Utoljára reggel fél nyolckor látták Vaja településen, az iskolába tartó buszra már nem szállt fel, de oda nem érkezett meg.
Az iskolai zaklatás, megfélemlítés összefoglaló elnevezése a „bullying”, ami a megaláztatástól az érzelmi zsaroláson át egészen a fizikai erőszakig terjedhet. Háromféle zaklatás létezik: verbális, társadalmi és fizikai. Míg az elsőnél az ugratás, gúnynév használata, lelki terror figyelhető meg, a társadalmi (relációs) formája ennél erőteljesebben jelenik meg. Előfordul, hogy a kiszemelt gyermeket arra kényszerítik, hogy valakit szándékosan bántson (vagy éppen ellenkezőjét kérik: szakítson meg egy baráti kapcsolatot valakivel), utasítják és állandó kontroll alatt tartják áldozatukat. De a pletyka és a nyilvános lejáratás is az eszköztár részét képezi. A bullying fizikai megnyilvánulása a konkrét fájdalom mellett szégyenérzettel, félelemmel is párosul. Az áldozatot megütik, rugdossák, esetleg leköpik, csipdesik, elveszik annak személyes tárgyait. A szakirodalom szerint a zaklatás nem csupán iskolai órák alatt történhet, hanem utána is, esetleg az online térben. A legtöbb bejelentett zaklatás azonban az iskola épületében történik, míg jelentős százalékuk a játszótéren vagy a buszon. A fiatalkori zaklatásnak leginkább a 9–12. osztályos tanulók vannak kitéve. A szakemberek a megelőzés fontosságát hangsúlyozzák, kiemelve, hogy gyermekünk önbizalmának erősítése már jelentős segítséget ad ahhoz, hogy ne váljon belőlük áldozat.
A legfontosabb, hogy mindig kérjünk segítséget szakembertől, ha ilyen probléma merül fel a környezetünkben.
PS-összeállítás. Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS