Pontosan ma hét éve, hogy a Röszke–Horgos határátkelőhely szerb oldalán több száz illegális migráns torlódott fel, és azt követelték, hogy engedjék be őket Magyarországra. Végül a szíriai állampolgárságú, de évek óta Cipruson élő Ahmed Hamed vezetésével – akiről kiderült, hogy egy terroristák fedőszervezeteként működő csoport tagja – áttörték a magyar határt, megtámadták a magyar rendőröket, miközben gyerekeiket és a nőket használták védőfalként. A Terrorelhárítási Központ emberei és a magyar rendőrök könnygázzal és plexipajzsokkal tudták visszaszorítani a felbőszült migránsokat és végül a szerbek is küldtek száz rendőrt. Az összecsapásban húsz magyar rendőr sérült meg, köztük ketten súlyosan. Mindezek után három nappal Győrben fogták el Ahmed Hamedet, akit a Szegedi Törvényszéken a volt MSZP-s országgűlési képviselő, Bárándy Péter védett. A történtek után egyébként a teljes baloldal védelmébe vette Ahmed Hamedet: Soros György egyik szervezete petíciót indított érte, Barack Obama külügyminisztériuma közleményében állt ki mellette, a Sargentini-jelentésben külön részt szenteltek neki, de még az ENSZ egyik biztosa is Ahmed H. emberi jogainak megsértése miatt aggódott.
A magyar miniszterelnök a közösségi oldalán emlékezett meg a hét éve történt röszkei csatáról, amikor több ezer migráns támadt a magyar rendőrökre, dobálta őket kövekkel, gyújtottak fel gumiabroncsokat és követelték, hogy engedjék át őket a magyar területre. Orbán Viktor emlékeztetett a történtekre és azt írta
Magyarország határait megvédtük, és azóta is minden egyes nap megvédjük.
Mint ismert, 2015. szeptember 16-án reggel a szerb oldalon feltorlódtak az illegális migránsok, majd követelték, hogy engedjék be őket Magyarországra, vagy áttörik a határkaput. Délután három óra körül, mivel látták, hogy nem fogják őket a magyar területre beengedni, ez meg is történt: benyomultak a magyar területre, majd a tömeg élére állt Ahmed Hamed, akinek vezénylésével – kövekkel és minden mással, ami a kezük ügyébe került – elkezdték dobálni a magyar rendőröket, akik könnygázzal, pajzsaikkal, végül vízágyúval próbálták visszaszorítani a tömeget. A drámai felvételeken jól látszik, hogy a határsértők a gyerekeket és a nőket védőfalként használták maguk előtt. A szerb rendőrök mindeközben nem intézkedtek, majd a körülbelül ezer fős tömeg a röszkei oldalon is áttörte a kaput. Estefelé vezényeltek végül oda egy száz főből álló szerb rendőrcsoportot, akik hátrébb terelték a migránsokat. A migránsok húsz rendőrt sebesítettek meg, kettőt kórházba is kellett szállítani. A helyszínen huszonkét illegális bevándorlót állított elő a rendőrség, közülük kilenc ellen vádat emelt a Szegedi Járási és Nyomozó Ügyészség; köztük volt Ahmed Hamed is, akit három nappal az összecsapás után fogtak el Győrben. A hatóságok a schengeni vízummal ellátott saját útlevelén kívül még nyolc másikat is találtak nála, más-más névvel.
Terroristák fedőszervezetének tagja állt a tömeg élére, a baloldal pedig szárnyai alá vette
Mint később kiderült, Ahmed Hamed annak a Tabligh Dzsamaat nevezetű iszlamista szervezetnek a tagja, amelyet terroristák használnak fedőszervezetként. Egy évvel később, 2016. szeptember 26-án terrorcselekménnyel vádolták meg a férfit, a Szegedi Törvényszék pedig november 30-án tíz év fegyházbüntetésre és Magyarországról való kitiltásra ítélte a bevándorlót. Két évvel később, másodfokon viszont enyhítettek a bűntetésén és öt év börtönre ítélték, valamint tíz évre kitiltották Magyarországról. Ekkor már az MSZP korábbi országgyűlési képviselője, Bárándy Péter volt a védője Ahmed H.-nak. Az elkövetőt 2019 januárjában feltételesen szabadlábra helyezték és elrendelték az idegenrendészeti őrizetét. Mivel a férfi családjával már korábban is Cipruson élt, oda ment vissza, miután Magyarországról kiutasították.
Soros György szervezete, az Amnesty International természetesen azonnal szárnyai alá vette a terrorcselekmény elkövetése miatt börtönre ítélt férfit és petíciót indítottak érte, Barack Obama külügyminisztériuma pedig közleményben állt ki mellette. Az Európai Parlament a Sargentini-jelentésen keresztül kritizálta Ahmed H. elítélését, mert szerintük ő csak a családját akarta áthozni a határon, miközben a családja ekkor már rég Cipruson élt. Ha ez nem lenne elég, az ENSZ emberjogi szervezetének egyik biztosa Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek írt levelében azt írta, hogy a rendőrökre támadó férfi jogai sértültek Magyarországon.
A déli határ mentén élők élete teljesen megváltozott
A 2015-ös migránsáradat a déli határ mentén élők életét fenekestül felforgatta. A PestiSrácok.hu stábja többször is bemutatta már a határ menti állapotokat; legutóbb épp Mórahalmon járt stábunk, ahol a legtöbben a mezőgazdaságból és a turizmusból élnek. A bevándorlók tucatjával, vagy akár százával csoportosulva tarolják le a termést, szétvágják a fóliasátrakat. Ha jönnek százával a bevándorlók, elmaradnak a vendégek – márpedig most megint jönnek. Minden egyes nap, szünet nélkül. Mórahalom polgármestere így nyilatkozott a helyzetről:
Akik itt, a végvárakon élünk, megszoktuk, hogy ez mivel jár. Aki nem itt él, nem jár erre, elképzelni sem tudja, amit ez jelent. Mi lassan megtanulunk együtt élni vele.
A polgármester azt is megerősítette akkor portálunknak, hogy a helyzet fokozódik, méghozzá erőteljesen, és 2015 is így kezdődött. Csak remélni tudják, hogy nem ismétlődik meg, ami akkor. A migráció újra napi feladatokat ad: szervezni a határvédelmet helyi erőkkel, helyi szinten is, mert eredményes csak a közös, összehangolt fellépés, együttműködés lehet.
Sok migráns viszont a határ túloldalán vár arra, hogy átléphessen a magyar földre, ezzel megkeserítve a szerbiai oldalon élő magyarok életét. Tervük az, hogy továbbmenjenek Németországba vagy Ausztriába, és nem adják fel. Stábunknak elmondták: kísérletezni fognak az illegális határátlépéssel, hogy elérjék céljukat. A PestiSrácok.hu még februárban mutatta be, hogy a bevándorlók üresen álló ingatlanokba költöznek be a szerb határ melletti Majdány–Rábé településeken. Itt várakoznak ugyanis, hogy újra kísérletezzenek a határsértéssel. Ezeknek az ingatlanoknak, ha üresen állnak is, van gazdájuk, a migránsok viszont a bútorokat, a parkettát, a tetőgerendát és még az ablakkereteket is eltüzelik, a kis- és nagydolgukat pedig bárhol elvégzik a házakban.
Fotó: delmagyar.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS