A Transparency International berlini kutatói az idén is elkészítették a korrupciós ranglistát. 12 nemzetközi szervezet 13 jelentése alapján állítottak össze egy anyagot, ami szerint Magyarország Romániával holtversenyben a legkorruptabb az egész unióban, de világviszonylatban is besoroltak bennünket, a 70. helyre, Suriname-mel és a Dél-Afrikai Köztársasággal együtt.
A TI jelentése összességében megállapította, hogy a korrupció a rendszer része lett és nem mellékhatása, Magyarországon pedig az elmúlt évtizedben a korrupció véglegesen központosítottá vált. Megállapításaik szerint az lett a megszokás, hogy bizonyos csoportoktól elveszik állam törvényi eszközzel vagy megvásárolják a vagyont és odaadják egy másik csoportnak, törvényesült módon. A közpénzszivattyúk révén a jogállami normák megsértésével az adófizetők pénze magánvagyonná lényegül át – fogalmaznak. Megjegyzik, hogy Magyarországon a kormányt ellenőrizni hivatott állami intézmények többsége tetszhalott állapotban van, viszont pozitívumként említik, hogy legalább a bíróságoknak sikerül őrizniük az autonómiájukat.
Összegzésül a TI megállapítja, hogy a korrupciós rendszert uniós pénzekből tartják fenn, az EU-pénzek magyarországi felhasználása ugyanis számos rendszerszintű korrupciós kockázatot hordoz magában, az állami intézmények pedig ezeket a kockázatokat nemhogy nem szűrik ki, de gyakran maguk teremtenek lehetőséget a visszaélésre. Úgy vélik, jó dolog, hogy a magyar jogállamiság helyzetével a 7. cikkely szerinti EU-s eljárásban foglalkoznak. Ugyanakkor szerintük gyakorlatilag nulla annak a valószínűsége, hogy tényleges büntetést kapjon Magyarország.
Forrás: hvg.hu; Vezető kép: shutterstock.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS