Magyar Ágnes Zsófia közel hét éve dolgozik az Európai Néppárt ifjúsági szervezetében (YEPP – Youth of the European People’s Party), 2017 áprilisa óta alelnökként. Az újraválasztott alelnök a múlt héten arról írt Facebook-oldalán, hogy a YEPP online elnökségi találkozója keretében hogyan egyeztettek Donald Tusk néppárti elnökkel a hazai és az európai krízishelyzetről. Többek között arról kérdeztük Magyar Ágnes Zsófiát, hogyan látják a szervezetben az Európai Unió válságkezelési politikáját, miként értékelik a néppárti elnök, Donald Tusk Orbán Viktort bíráló kijelentéseit, és azt, hogy változhat-e az európai politika a krízis leküzdése után.
Ön egy Facebook-posztjában azt írta, hogy arról tájékoztatta Donald Tuskot a múlt héten, hogy a magyar kormány hathatós intézkedéseket tesz a kríziskezelés érdekében és megkérte az elnök urat, hogy tények alapján tájékozódjon, amennyiben erre lehetősége van. Hogyan reagált az elnök úr?
Sajnálatos módon érdemi reakciót nem kaptam, Tusk sokkal inkább mellébeszélt és hárított. Igyekezett elvitatni a magyar kormány víruskezelési hatékonyságát és proaktivitását annak ellenére is, hogy annak mindmáig sikerült meglehetősen laposan, a tömeges megbetegedések alatti szinten tartania a hazai járványgörbét. Donald Tusk minden megnyilatkozásából kiviláglik a politikai sértettség, hiszen az a liberális politikai tőke és eszme erőteljesen visszaszorulóban van ma már Lengyelországban, ami őt egykor a miniszterelnöki székbe emelte, és egy konzervatív politikai fordulatnak lehetünk tanúi.
Április elején az Európai Néppárt „skandináv vonala” ismét aktivizálta magát, így a dán konzervatív párt küldött Donald Tusk elnöknek és Manfred Webernek, a pártcsalád frakcióvezetőjének, amelyben kezdeményezték a Fidesz azonnali kizárását az Európai Néppártból. A YEPP-ben hogyan értékelték ezt az ötletet? Voltak visszhangok?
Az elmúlt évek ifjúsági szervezetben szerzett hazai és nemzetközi tapasztalata, valamint az Európai Parlamentben eltöltött éveim alapján elmondhatom, hogy a néppártban és a YEPP-ben is ugyanazok a törésvonalak láthatóak.
Mindkét szervezetben azok a tagpártok a leghangosabbak, akiknek saját országukban nem sikerült a kormányrúdhoz jutni, így saját választóiknak az európai porondról próbálnak meg parádézni. Tipikusan ők azok, akik kamerán kívül számos esetben elismerik Orbán Viktor és a magyar kormány teljesítményét, ám ezt nyilvánosan már nem vállalják, hiszen a nyugati liberális médiadiktatúra azonnal a szőnyeg szélére állítaná őket.
Nem sokkal később Donald Tusk a Spiegelnek adott interjújában kritizálta Orbán Viktort és a kormány koronavírus elleni intézkedéseit. A YEPP múlt heti online tanácsülésén szóba került a magyar jogállamiság helyzete?
Noha a már jól megszokott mantrát a YEPP baloldali szárnyához sorolható tagpártok közül néhánytól még végighallgathattuk, pár órával a tanácsülésünk után olvashattuk a hírekben, hogy – a magyar kormány irányába való elfogultsággal aligha vádolható – Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke kijelentette, hogy nem aggódik a magyar jogállammal kapcsolatosan, hiszen a magyar kormány nem fogadott el olyan jogszabályt, amely összeférhetetlen lenne az EU-s jogrenddel. Ezen túlmenően viszont egyéb támadást nem kaptunk, a YEPP nem osztja a Donald Tusk által emlegetett párhuzamot, ez a bukott lengyel miniszterelnök magánakciója volt.
A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke, Pásztor István is nyílt levélben reagált Tusk elítélő szavaira. A délvidéki politikus kijelentette, hogy „a járvány okozta válsághelyzetben a Nyugat-Balkán és Közép-Európa országaiban az emberek határozott cselekvést várnak el kormányaiktól, amelyekkel példamutató módon közösséget vállalnak”. Hogyan látják, a krízis leküzdése után történhet-e változás az európai politikában?
A fenti példa is mutatja, hogy Európa nem egyenlő csupán az Európai Unióval, hiszen a néppártnak – többek között – a VMSZ is teljes jogú, kiemelkedő politikai tevékenységet mutató tagja, és a vajdasági párt tartományi képviselői szinten sok esetben, így a válságkezelésben is hatékonyabbnak mutatkozik, mint néhány nemzeti kormány. Pásztor István szavai így tehát fokozottan esnek latba. Emellett a Fidesznek számos természetes szövetségese van a néppártban a többi magyar párt képében is, akikkel együttműködve erős ellensúlyt képeznek a liberális nyugati véleménydiktátorok ellen. Ebben a YEPP-nek nem sok (bármilyen módon is kiemelhető) szerepe volt és van.
Az Európai Uniót sokan támadják azért, mert nem megfelelően kezeli a mostani válságot. Sokan inkább úgy látják, hogy kirakat-politika és Facebook-marketing zajlik. Ön hogyan tapasztalja ezt az ifjúsági szervezetben?
Úgy látom, hogy a tényleges és hatékony cselekvés helyett egyre inkább a különböző közösségi médiaplatformokon zajlik már egy nagyon leegyszerűsített politizálás. Sajnos a kétezres (és még a kétezertízes) évekhez képest a néppárt alig néhány tagpártja van ma már kormányon (az is nagy kompromisszumokkal és koalícióban).
Letűnt pártokat látok, akiknek csekély esélyük van még valaha visszatérni a nagypolitikába, így ellensúlyozni is nehezen tudnának másként, mint az online térben való látszatpolitizálással.
Hogyan látja most a YEPP pozícióját? A mostani krízishelyzetben képesek érvényre juttatni a tagállamok ifjúsági szervezetei a tagállamok érdekeit? Hogyan tudja egy képviselő az ifjúsági szervezeten belül a hazáját képviselni egy ilyen válsághelyzetben?
Amikor jó néhány évvel ezelőtt kapcsolatba kerültem a szervezettel, nem tapasztaltam ilyen fokú liberális elhajlást, mint napjainkban, és sajnos a helyzet nem mutat éppen javuló tendenciát.
Akkoriban is megvívtuk a magunk csatáit, de nem kellett ilyen erős ellenszélben dolgoznunk, olyan törpepártok ifjúsági szervezeteitől nemtelen támadásokat elviselnünk, mint akik ma sikoltoznak a magyarországi demokrácia védelmében egy világjárvány közepén úgy, hogy – közülük sokan – nem is jártak még Magyarországon, tájékozódásra pedig a „pártfüggetlen”, de mégis alaposan átpolitizált „civil szervezetek” által üzemeltetett platformokat használják.
Miért fontos és jelentős az Európai Néppárt ifjúsági szervezete? Miben tudnak segíteni a fiatalok az európai politikában?
Egyértelmű sikerként könyvelhette el 2017 tavaszán a YEPP, azon belül pedig a Fidelitas – amellyel még az azt megelőző évben, még Faragó Csaba barátom alelnöksége idején dolgoztuk ki, majd adtuk be ezeket a határozati javaslatokat a YEPP tanácsüléseire –, hogy a YEPP által elfogadott határozatokat a néppárt kongresszusa beépítette a kongresszusi munkadokumentumába (White Paper) és el is fogadta azokat. A Fidelitas és a YEPP így hozzájárult az EU-n belüli internetsemlegesség eléréséhez – mely szerint, ha egy terméket külföldről rendelünk meg, nem kerülhet előnytelen piaci helyzetbe a hazai vásárló – és az ifjú vállalkozók lehetőségeinek kibővítéséhez.
Lát esélyt arra, hogy a járvány végét követően újra eljön a politikai kérdések, az érdemi politikai párbeszéd ideje a támadások és lejárató kampányok helyett?
Sajnos azt látom, hogy egyre rosszabb a helyzet és a hagyományos politikai erők (EPP, S&D) teljesen kihalóban vannak, csekély az irántuk mutatkozó fogékonyság. Az esetek többségében csupán botránykeltéssel tudják elérni választóik ingerküszöbét, így aligha remélhető, hogy középtávon pozitív irányba változna a jelen helyzet.
Kiemelt kép: YEPP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS