A mondás úgy tartja: ahány ház, annyi szokás. Az elmúlt heteket elnézve viszont egy új mondás van kialakulóban, miszerint ahány közvélemény-kutatás, annyi eredmény. Egyre közelebb van ugyanis a baloldali roncsderbi megmérettetése, más néven az ellenzéki előválasztás, ezért megy a latolgatás, hogy ki a legesélyesebb miniszterelnök-jelölt-jelölt e díszes társaságból. Persze mindenki mást mér annak ellenére, hogy ezeknek a kutatásoknak a végeredménytől legfeljebb három százalékkal szabadna eltérnie. Közben pedig a kormánypártisággal véletlenül sem vádolható filozófus, Tamás Gáspár Miklós azt mondja: nem biztos abban, hogy jó ötlet a baloldalnak elindulnia a 2022-es választásokon. Ezzel a kijelentésével vajon hány embert döntött politikai apátiába az író?
Politikusoktól sokszor hallottuk már, hogy: „nem közvélemény-kutatást kell nyerni, hanem választást”. Ennek ellenére mindig, mindenki a felmérésekre hivatkozva próbálja bizonygatni, hogy igenis ő a legtámogatottabb miniszterelnök-jelölt, vagy hogy az ő pártja a legerősebb. A mostanában készült felmérésekből viszont elég nehéz kiigazodni, ugyanis háromból három közvélemény-kutatás mást mért. Bár, ha őszinték akarunk lenni, a baloldali jelöltek között már nem is azt kell mérni, hogy ki a legnépszerűbb, hanem azt, hogy ki a legkevésbé elutasítottabb. Vagy csak az eredmények az ellenzéki szavazók zavarodottságát tükrözik.
Három kutatás, három eredmény
Az ATV megbízásából a Pulzus Kutató Intézet július végén ezer fős felmérést végzett, aminek eredménye az lett, hogy Dobrev Klárának és Karácsony Gergelynek egyaránt 19–19 százalék a támogatottsága a miniszterelnök-jelölti pozícióra – írja az Index.hu. Őket követi a jobbikos Jakab Péter 14, Márki-Zay Péter 9, Pálinkás József 4 és Fekete-Győr András 3 százalékkal, 32 százalék viszont vagy nem tudta, vagy nem válaszolt a kérdésre. A pártok támogatói körében nézve viszont megint más az eredmény: Dobrev Klárát 32, Karácsony Gergelyt 27 százalék, Jakab Pétert 16 százalék, Márki-Zay Pétert 15 százalék, Fekete-Győr Andrást 6 százalék, Pálinkás Józsefet 3 százalék találja alkalmasnak. A megkérdezettek 1 százaléka nem tudta vagy nem válaszolt a kérdésre.
A Századvég kutatása viszont arra mutatott rá, hogy „mélyponton” van Karácsony Gergely választói megítélése, és „az elutasítottsága magasabb”, mint az ellenzéki összefogásé. Az eredmény mögött az alapítvány szerint az áll, hogy Karácsony Gergely városvezetői teljesítménye „nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket”, ezért csak kevesen szavaznának bizalmat neki.
A Závecz Research és az IDEA Intézet közös közvélemény-kutatása pedig Jakab Pétert hozta ki győztesnek a baloldali miniszterelnök-jelöltek rangsorában, ugyanis 28 százalékon áll a felmérésük szerint. Őt követi Dobrev Klára 27, Karácsony Gergely 24, Fekete-Győr András 12, Márki-Zay Péter és Pálinkás József pedig 4–4 százalékos támogatottsággal.
Jól látszik tehát, hogy a különböző felmérések, amelyek csak néhány nap eltéréssel születtek, teljesen eltérnek egymástól. Mindeközben Tamás Gáspár Miklós azt mondja: nem biztos, hogy nekik, baloldaliaknak részt kell-e venniük a 2022-es választásokon, ha a dolgok úgy mennek tovább, ahogy mennek. Ezzel a kijelentésével pedig sokakat elbizonytalaníthat, ami további eredményváltozásokat szülhet. Pedig a baloldali jelölteket még a legforróbb nyári napok sem riasztják el attól, hogy bárhonnan, de támogatókra leljenek.
Amíg pedig a baloldali jelöltek egymáshoz méregetik magukat és csak néhány százalék az eltérés, Orbán Viktor toronymagasan veri mindegyiküket. A Demokrata által készítettet felmérés szerint ugyanis a miniszterelnök támogatottsága negyven százalék.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS