Demokratából republikánus, republikánusból független, majd ismét demokrata – akár egy ilyen emberen is múlhat az amerikai elnökválasztás? Michael Bloomberg lassan már minden politikai palettán előfordult és a mintegy 55 milliárd dollár vagyont magáénak tudható üzletember- politikus akár Donald Trump kihívója is lehet a 2020-as amerikai választásokon, ha maga mögé utasítja a baloldal többi elnökjelöltjét. Előre felépített ördögi taktika és szimpla bajkeverés színrelépésének oka, vagy a baloldal kommunista és félőrült jelöltjei mellett úgy érzi, hogy valódi esélye lehet a demokrata elnökjelöltségre? Nehéz megmondani, ahogy azt is, hogy ki is az a Michael Bloomberg, aki több mint tíz évig, 2002 és 2013 között volt New York polgármestere is, egy ideig republikánusként, majd 2007-et követően függetlenként, később pedig demokrata lett. Jelenleg pedig lesben áll Bernie Sanders, Joe Biden, Pete Buttigieg és Elizabeth Warren mögött, ráadásul elmondása szerint vagyonának nagyobb részét képes lenne feláldozni azért, hogy ne Trump legyen az elnök. Konspiráció, érdekellentétek és persze hihetetlen mennyiségű pénz az amerikai kampányban; de ki jön ki jól belőle?
Michael Bloomberg 1942-ben született Massachusets államban, kelet-európai zsidó gyökerekkel rendelkezik. 1966-tól az üzleti életben találta meg számításait, folyamatosan lépdelt előre a ranglétrán, míg végül az 1980-as évek elején saját üzleti informatikai és tanácsadó céget alapított, a későbbi Bloomberg L.P.-t. Olyan szorgalmasan gyarapította vagyonát, hogy mára a világ kilencedik leggazdagabb emberévé vált, érdekes, hogy Donald Trumpnál közel majdnem 20-szor vagyonosabb. Hihetetlenül nehéz megítélni politikai pályafutását, hiszen a mintegy 55 milliárd dollárral rendelkező üzletember-politikus demokrataként élte világát, majd 2001-ben megválasztották New York polgármesterének, ekkor azonban a republikánusok közé lépett és kétszer is újraválasztották, 2007-től azonban függetlenként folytatta munkáját 2013-ig.
Az amerikai baloldal kuszasága
A váltásoknak azonban nem volt vége, hiszen tavaly novemberben kiderült, hogy a demokraták elnökjelöltjeként kíván az Egyesült Államok élére kerülni. Sokan azt mondták, hogy olyan ellentmondásos és megosztó személyiség, hogy nem lesz esélye az amúgy káoszban kalimpáló demokraták között, azonban az utóbbi idők szerencsétlenkedései növelhetik esélyeit, és talán pont ez volt a célja, a politikai űr megcélzása. A demokratáknál egyre erősebb a kommunista szárny, az amúgy is megosztott párt útkeresését alaposan összekuszálhatja Bloomberg erősödése, akit a balszárny nagyon nem szeret. A demokrata szavazók azonban ugyancsak megosztottak, a fiatalok között népszerű az Alexandria Ocasio-Cortez és Bernie Sanders által képviselt marxista vonal, az idősebbek inkább a mérsékelt, liberálisabb vonalat részesítik előnyben, Bloomberg pedig akár be is futhat mellettük a surranópályán.
Mit akar Bloomberg?
A kusza, néhol ellentmondásos, de az elit hatalmát erősítő politikai múltját tekintve adódik a kérdés, hogy Bloomberg valóban ki akarja rángatni a demokratákat a káoszból, vagy még mélyebbre kívánja őket taszítani? A baloldali médiumok legutóbb elővették a nőket degradáló kijelentéseit, illetve azt is felhánytorgatták, hogy New York polgármestereként hagyta az ingatlanárakat elszabadulni, a szegényebb rétegekkel kevésbé törődött. Eközben tény, hogy Bloomberg népszerűsége fokról-fokra nő a demokrata szavazók körében.
Vajon elterelés zajlik, mester-csel következik, vagy a belső hadakozás ilyen erős a baloldalon? Jelenleg ezt még nem lehet tudni. Az viszont biztos, hogy az utóbbi években 17 nő terelte jogi útra nézeteltéréseit a milliárdossal szemben; volt olyan beosztottja, aki állapotos lett és Bloomberg állítólag azt mondta a nőnek, hogy “ölje meg, vetesse el” a gyereket és dolgozzon tovább, de rasszista vádak is elhangzottak az utóbbi időben a milliárdos ellen. Egyes konzervatívok szerint pedig mégis Bloomberg a legveszélyesebb ellenfél Donald Trumpra, holott sokan azt mondják, politikailag nem fogja túlélni a rengeteg napvilágra kerülő vádat a múltjából, a rasszista, nőket dehonesztáló állításokat, pereket. Mégis, valóban hiba lenne lebecsülni a milliárdost, aki nem ügyetlen a háttérjátszmákban.
A győzelemhez szükséges háttér megvan
Semmiképpen sem szabad ugyanis elfelejteni, hogy Bloomberg adatelemzéssel foglalkozó cégével alapozta meg hihetetlen gazdagságát, és vélhetően sokkal pontosabb adatai és mérései vannak a választói mintákról, magukról a választókról, mint az összes többi jelöltnek. Mestere a célzott hirdetéseknek, apró fifikáknak, úgy tűnik tehát, hogy a győzelemhez szükséges eszközök a kezében vannak, de ő még nincs felépítve. Az egyik konzervatív influenszer szerint, Bloomberg még most kijátssza azokat a kártyákat, amelyek amúgy ismertek vele kapcsolatban, a rasszista és nőket dehonesztáló megjegyzéseit, és ezt próbálja ellensúlyozni a pozitív gondolataival, azzal az eltökéltséggel, hogy minden pénzt megér neki Trump eltávolítása. A milliárdos ugyanis kijelentette, hogy bárki lesz a demokrata elnökjelölt, 1 milliárd dollárral támogatja a kampányt. Iszonyatos összeg. Ezért él a teória, hogy nem is baj, ha a baloldali média még most, időben előhozza Bloomberg múltbeli botrányait, amelyet követően már csak a pozitív üzenetek érkeznek majd, a méregfogat pedig a kampány elején kihúzzák.
Bloombergnek minden pénzt megér Trump leváltása
A milliárdos kockázatos taktikával indította meg a harcot még tavaly, hiszen az első négy, jelentéktelenebb államban zajló előválasztási procedúrában nem vett részt, márciusban 4-én lép majd színre az úgynevezett “szuperkedden”, ahol több nagyobb horderejű államban tartanak előválasztást a demokraták. A hátránya az lehetett volna, hogy addig kiesik a pixisből, hiszen nehéz lehet a bejáratott jelöltek között helytállni, azonban úgy tűnik, ez nem történik meg. Úgy tűnik, hogy Warren és Biden kissé már “el is használódott” az utóbbi időben, így Bloomberg friss erőként ott lehet a Sanders, Buttigieg, Biden, Warren kvartett mögött. A bő egy héttel ezelőtti tévévitán a többi demokrata elnökjelölt elsősorban azzal volt elfoglalva, hogy őt támadja, elemzők szerint nem is szerepelt túl jól, de a népszerűsége így is felfele ível. Bloomberg eltökéltségét és eszközeit mi sem jelzi jobban, mint legutóbbi botránya, amikor a Twitter felfüggesztette a milliárdos kampányának manipulált videóját, amelyben úgy lettek összevágva az elnökjelölti vita kérdései, mintha az ellenfelek nem tudtak volna válaszolni a milliárdos kérdéseire. Mintegy hetven fiókot töröltek, többet véglegesen. Valamennyi bejegyzés Bloomberget népszerűsítette. A közösségi médium azt is közölte, hogy az érintett fiókok megsértették a manipulációra és levélszemétre vonatkozó szabályokat, amelyek tiltják különböző képek felnagyítását, manipulatív vágását, vagy beszélgetések más fiókokon megjelent szövegekkel történő megszakítását.
Az eszközök között Bloomberg tehát semmiképpen sem válogat, a kérdés csupán, hogy a Donald Trump által csak Mini Mike-nak csúfolt milliárdos eljuthat-e a demokraták elnökjelölti posztjáig, és ha igen, milyen esélyei lennének Trump ellen. Bloombergnek akár még szerencséje is lehet az elnökjelöltségben, hiszen eddig a legnépszerűbb jelölt a demokratikus szocializmust hirdető Bernie Sanders, rajta kívül ott feszít Joe Biden, a fia ukrán ügyeinek mocsarában cuppogó korábbi Obama-kormány alelnöke, az amerikai társadalom számára jórészt röhögőgörcsöt okozó Elizabeth Warren, és a nyíltan meleg Pete Buttigieg, aki országosan nem túl népszerű. De mennyire szeretik Bloomberget? Március 4. után sokkal többet fogunk tudni, a szuperkedd ugyanis sok kételyt eloszlathat és több jelölt számára végérvényesen a süllyesztőt jelentheti. Akár Bloomberg is így járhat.
Forrás: PS, Liberty Hound Youtube csatorna, MSNBC; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS