Budapest úgy alakult ki, hogy a magyarok és a Magyarországot szerető emberek, akik gyakran ideköltöző és itt tovább élő külföldiek voltak, ők építették olyanná, hogy a fővárosunk a világ egyik legszebb kulturális nagyvárosa lett – mondta Baán László a Pesti TV Boomerlázadás című műsorának hétfői adásában. A Liget Projekt miniszteri biztosa és a Szépművészeti Múzeum főigazgatója a műsorban kifejtette, hogy a beruházással már kétszázezer négyzetmétert felújítottak, több intézmény elkészült, a Magyar Zene Házát és a Néprajzi Múzeumot pedig a jövő év elején adják át. A balliberális fővárosi vezetés által blokkolt három épület sorsáról azonban továbbra is pozitívan gondolkodik. Baán László hisz abban, hogy a politika mögül utat tud törni magának a kultúra, ugyanis az Új Nemzeti Galéria, a Magyar Innováció Háza és a Városligeti Színház is egy hiánypótló, a fővárosi és az egész magyar turizmus jövőjét is meghatározó épület tudna lenni.
Tíz éve kezdődött a Városliget újjáépítése, Liget Projekt néven. Sajnos a baloldal szokása, hogy minden, ami újítás, minden, ami építés, annak ellenszegül, 2019 óta pedig a főváros is keresztbe fekszik a beruházásnak – vezette fel a hétfői Boomerlázadást Stefka István. A Pesti TV programigazgató-helyettese azzal a kérdéssel fordult Baán Lászlóhoz, hogy mi valósult meg tíz év alatt, és mi az, ami még áll és nagy problémát jelent a felújítás közben. A Liget Projekt miniszteri biztosa azt válaszolta:
Ez egy összegző, jubileumi év is. Tíz éve kaptam a kormánytól azt a megbízatást, hogy hozzunk össze egy olyan tervet, amely a Liget megújításáról szól. Először még csak egy múzeumi negyedről volt szó, aztán két éven belül ez kiterjedt az egész Városligetre. Az, hogy ez milyen léptékű feladat, azt jól mutatja, hogy Magyarországon utoljára száz éve volt hasonló léptékű, kulturális tartalmú fejlesztés.
A balliberális városvezetéssel folyamatosan harcban állsz – mutatott rá Stefka István a jelenlegi helyzetre. Baán László erre úgy reagált:
A rendszerváltás utáni két évtizedben a főváros valóban nem volt jó gazdája a Városligetnek. A Liget egy korábbi folyamat eredményeképpen kezdett el pusztulni. Mi ezt tíz évvel ezelőtt kezdtük el megállítani és helyreállítani. A zöldből nem kevesebb, hanem több lesz. Ráadásul értékében is megújul. Eddig már több mint kétszázezer négyzetméternyi zöldfelület és zöldfelületi létesítmény is megújult. A Liget tehát liget marad, sőt, zöldebb lesz, mint korábban volt. A Liget minden szempontból többet és jobbat fog nyújtani az embereknek, mint eddig.
2019-ben, a baloldal hatalomra kerülése után a főváros új vezetése kimondta, hogy amelyik építkezés még nem kezdődött el, az ne is kezdődjön. Három épület – az Új Nemzeti Galéria, a Magyar Innováció Háza és Városligeti Színház – elkészülését a balliberális városvezetés jelenleg is blokkolja, arról azonban a kormány nem mondott le.
A főváros álláspontja, hogy nem akarják ezeket megépíteni. Érvek persze nincsenek, hogy miért nem
– mondta Baán László. A Szépművészeti Múzeum főigazgatójának a legfájóbb pont ezekből az Új Nemzeti Galéria.
Nagyon remélem, és a kormány is reméli, hogy hamarosan el fog jönni egy olyan politikai helyzet, amikor mégiscsak meg fogjuk tudni valósítani. Megvannak a kiviteli tervek, két-három éven belül be tudnánk fejezni. Ez ma Európa legnagyobb kulturális, városfejlesztési projektje
– részletezte a miniszteri biztos. A folytatásban Szakál Borostyán műsorvezető rátért arra, hogy a Magyar Zene Házát jövő év januárjában, az Új Néprajzi Múzeumot pedig márciusában adják át. De vajon mi lesz a sorsa a Karácsony Gergelyék által blokkolt három épületnek? Baán László erre egyértelműen kijelentette: “én kimondottan bizakodó vagyok”.
Nem hangzott el egyetlen szakmai érv sem, ami kimondaná ennek ellenkezőjét. A három, a főváros által még vitatott épület mind olyan helyen épülne, ahol korábban már épületek álltak. Ha valaki pedig a Ligetben sétál, nemcsak a megújított zöldfelületeket és létesítményeket élvezheti, hanem láthatja, hogy ezek valóban nem olyanok lesznek, mint a látványterveken, hanem sokkal szebbek. Mi mindig a valóságot mondtuk, csak nagyon harcos évek után vagyunk
– részletezte a Liget Projekt miniszteri biztosa, aki kiemelte:
sosem volt kétségem, hogy ha megvalósítjuk, akkor az emberek szeretni fogják, hiszen a Ligethez tartozó izgalmas területek jönnek létre.
Ezt követően Stefka István a kormány szerepét és szándékait mérlegelte, amelyekkel szemben pedig a balliberális városvezetés célja a folyamatos akadályoztatás. A miniszteri biztos részletezte, hogy amit a kormány most a Ligetben tesz, az nem egy új gondolat.
Ez a gyönyörű intézményszövet, ami a Millennium időszakában jött létre, ez egy olyan, Európában egyedülálló közpark, ahol bele a parkba épül számtalan kulturális és kikapcsolódási intézmény. Ezeket újítjuk mi meg
– tette hozzá Baán László, majd kiemelte: ahhoz, hogy jól érezze magát ma Magyarországon mindenki, ahhoz olyan környezetet kell teremteni, amit több ezer év alatt formált, alakított ki a magyarság.
A Szépművészeti Múzeum főigazgatója – aki 2004 óta tölti be ezen posztját – a megbízatása óta rengeteg változást hozott az intézmény életébe és a magyar kulturális életbe egyaránt. A kormány olyan műemléki helyreállításokat és olyan rekonstrukciókat finanszíroz, amelyek hitelesek, tehát nem elképzelt múltat építünk – hangsúlyozta Baán László. Stefka István ehhez hozzátette, hogy a magyar kormányzat visszaállítja a pozitív kicsengésű, szép épületeket, intézményeket, amelyek korábban jellemezték a fővárosunkat. A hétfői Boomerlázadásban a fentiek mellett szó volt még a befejezetlen Biodómról, valamint arról, hogy a Szépművészeti Múzeum idén és jövőre milyen világsztároknak ad otthont, illetve arra is kitértek a műsorban, hogy a kormányzatnak milyen és mekkora szerepe van a magyar kulturális fejlesztésekben.
Forrás: Pesti TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS