Egyre mélyül a gazdasági válság és globális méretekben állt le jó néhány ágazat. A kormányok minden országban arra törekszenek, hogy megőrizzék a munkahelyeket és költségvetési forrásokkal támogatják a bajba jutott cégeket és magánszemélyeket. Nálunk szintén rengeteg intézkedés történt már. Gondoljunk a hiteltörlesztési moratóriumra, vagy a járulék- és adómentesség bevezetésére. Varga Mihály pénzügyminiszter elmondta, hogy “a kormány hétről hétre hoz új döntéseket, hogy az eddig elért eredményeket aktív gazdaságpolitikával védje, így hamarosan további gazdaságvédelmi intézkedések következnek.” A gazdaságvédelmi intézkedések csaknem 90 milliárd forintot hagytak eddig a magyar gazdaságban, járványügyi eszközbeszerzésekre pedig 157 milliárd forintot fordított idáig a kormány.
A magyar gazdaság jelenlegi helyzete úgy jellemezhető, hogy az autóipar és turizmus szinte teljesen leállt, míg a többi ágazat úgy-ahogy működik. Például az építőipar még teljes erővel megy, bár az alapanyaghiány egyre nagyobb gondokat okoz. Ám, leállásról szó sincs, így például Balatonfüreden a héten kezdődött meg a kikötő felújítása. A bankszektorban számos helyen bevezették a rövidített nyitvatartást, de a bankok természetesen “üzemelnek”. A női dolgozók esetében gyakori, hogy otthon maradnak a gyerekekkel, hiszen az iskolák bezártak.
Több százezres munkanélküliség várható
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a héten arról beszélt, hogy tömeges munkanélküliségre számítanak. A kormány úgy számol, hogy a következő hónapokban az állástalanok száma százezres nagyságrendű lesz. Úgy tűnik, már márciusban megszűnhet 30-40 ezer álláshely, az április pedig még rosszabb lehet, ezért sajnos csak az a kérdés, hogy:
hány százezres lesz a munkanélküliség?
A kormány célja, hogy, aki most munkanélkülivé válik, az mihamarabb találjon magának új állást, és a gazdaság újraindítása után jó remény van arra, hogy az álláskeresők ne évekig legyenek munkanélküliek – mondta, hangsúlyozva, hogy a magyar gazdaságban strukturális problémák nincsenek. A munkaviszonyokról, a munkaügyi szabályoktól való eltérés engedélyezéséről Gulyás Gergely azt közölte: a munkaadó és a munkavállaló szabad megállapodásának tárgya, miként módosítják a munkaviszonyt. Azt várják, hogy lesznek kreatív megoldások, amelyek adott esetben együtt járhatnak ugyan jövedelemcsökkenéssel is ebben a rendkívüli helyzetben, de a legfontosabb a munkahelyek megtartása.
Hiteltörlesztési moratórium
A banki hiteleket érintő moratóriumról érdemes tudni, hogy bárki dönthet úgy, hogy törleszt tovább, erre van jogszabályi lehetősége. A végrehajtások “nagyon nagy részét” ugyanakkor fel fogják függeszteni, erről egyeztetnek, a vonatkozó rendelet néhány napon belül megjelenik. A hitelek törlesztésének idei évre szóló, a koronavírus-járvány miatt elrendelt felfüggesztése a babaváró- és a diákhitelekre is vonatkozik, a babaváró kölcsönnél a 10 éves futamidő nem hosszabbodik meg. A moratórium a magánszemélyek közötti hitelekre nem vonatkozik, bár ez egyébként is keveseket érint a miniszter szerint. A fogyasztói hitelekkel kapcsolatban azt mondta, arra számítanak, a jelenlegi helyzetben megnő majd az igény irántuk, ezért döntöttek úgy, hogy ezeknél a teljes hiteldíjmutató (THM) legfeljebb, 5 százalékkal haladhatja meg a jegybanki alapkamatot.
A kereskedelemben vesznek fel embereket
Érdekes a helyzet, ugyanis bizonyos szektorokban rengeteg emberre lenne szükség, ilyen a kereskedelem is – ezt az információt a Pénzcentrum.hu közölte. Ugyanakkor hiába szeretnének a kereskedelmi láncok új alkalmazottakat felvenni, ez most problémás, egy hatályos kormányrendelet megnehezíti a dolgot. A kialakult helyzet miatt, viszont sokan valamilyen online, távolról végezhető munkát szeretnének találni. A feladat nem lehetetlen, de az általunk megkérdezett állásközvetítő oldal tapasztalatai alapján úgy tűnik, a legtöbb munkaadó most kivár, a kiválasztási folyamatok is lelassultak.
Azonnali segítség
Az azonnali segítségre szoruló turizmusban, vendéglátó-, szórakoztató- és filmiparban, továbbá a szerencsejáték-, előadóművészi, rendezvényszervezői és sportszolgáltatást nyújtó ágazatban speciális szabályokat hozott a kormány. Esetükben a nem lakás céljára szolgáló bérleti helyiségek bérleti szerződését június 30-ig nem lehet felmondani. Ezekben az ágazatokban márciusra, áprilisra, májusra és júniusra vonatkozóan a munkáltatók mentesülnek a munkabér utáni közterhek megfizetése alól, a munkavállalók munkabérét terhelő járulékok közül pedig kizárólag az egészségbiztosítási járulékot kell megfizetni 7710 forintos legmagasabb összegben. A turizmusfejlesztési hozzájárulást sem kell március 1. és június 30. között fizetni. Emellett a taxisoknak sem kell június 30-ig gyakorlatilag semmilyen adót fizetniük.
Korábban érkeztek meg a nyugdíjak
Az eredeti ütemezéshez képest, 3 munkanappal korábban fejezte be a nyugdíjak kifizetését a Posta. 2020. március 31-e helyett március 26-ig csaknem minden érintett megkapta a járandóságát. A kialakult járványügyi helyzet miatt különösen fontos, hogy óvjuk és segítsük az időseket. A Magyar Posta ezért mindent megtett annak érdekében, hogy a nyugdíjasok idő előtt megkapják a járandóságukat – mondta Schamschula György, a Magyar Posta vezérigazgatója. A nyugdíjkifizetési naptár szerint, márciusban 16-a és 31-e között, összesen 12 munkanap alatt kellett volna kézbesíteni a nyugellátást az arra jogosultaknak. A Magyar Posta azonban – tekintettel az elrendelt korlátozásokra – felgyorsította a kifizetési folyamatot. A kézbesítők az elmúlt egy hétben, többletterhelést vállalva hozták előre a nyugdíjak kifizetését. Ennek eredménye, hogy 2020. március 26-ával bezárólag az érintettek 99 százaléka megkapta a nyugdíját. A Magyar Posta havonta átlagosan mintegy 1,1 millió személy számára kézbesít nyugdíjat és nyugdíjszerű ellátást.
Az albérleti piac összeomlott
Az ingatlanpiac szintén megérzi a válságot. A Világgazdaság információi szerint, Budapesten zuhannak az albérleti árak, aminek az az oka, hogy a külföldi turisták áradata megszűnt. Így a lakáshoteleként működő szálláshelyek üresen konganak és tulajdonosok új bérlők után néznek. Nem meglepő, hogy elsősorban Budapest belvárosában jelentek meg tömegével hirdetések kiadó lakásokról. A lap szerint más nagyvárosokban viszont alig érezhető még a válság hatása.
Újabb gazdaságvédelmi lépések következnek
Mostanáig 245 milliárd forintot költött a kormány a költségvetésből a járvány elleni védekezésre. Varga Mihály pénzügyminiszter, a Facebookon közzétett videójában elmondta, hogy a gazdaságvédelmi intézkedések csaknem 90 milliárd forintot hagytak a magyar gazdaságban, járványügyi eszközbeszerzésekre pedig 157 milliárd forint jutott. A pénzügyi akciócsoport azon dolgozik, hogy a vírus által előidézett helyzethez igazítsa a költségvetést, és folyamatosan rendelkezésre álljon a szükséges fedezet. A kormány hétről hétre hoz új döntéseket, hogy az eddig elért eredményeket aktív gazdaságpolitikával védje, így hamarosan további gazdaságvédelmi intézkedések következnek.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS