Megduplázza katonai költségvetését Japán, feladva az eddigi, főleg a nyugat felé mutatott pacifista arcát, és olyan fegyvereket vásárol amelyekkel a Japánt fenyegető rakétakilövőket támadhatja. Írja az Infostart.
Japán a II. világháború óta papíron pacifista és csak védelemre rendezkedett be, ez pedig azt jelentette a gyakorlatban eddig, hogy a repülőgéphordozóikat partvédelmi célokat szolgáló korvettként és naszádként regisztrálták. A kialakulófélben lévő új világrend viszont arra sarkallja Tokiót, hogy ezentúl ne rejtegesse haderejét és igazi arcát. A felmérések szerint Japán gyors felfegyverkezése a választók mintegy 70 százalékának támogatását élvezi, ami arra világít rá mind közönségesen, hogy a japánok is pont annyira megváltoztak, mint a németek.
A tokiói kormány közölte, hogy eddig elképzelhetetlen, 320 milliárd dolláros haderőfejlesztést indít meg, amely a szigetországot Kínára és Észak-Koreára csapást mérni képes rakétákkal fegyverzi fel. Mindezt természetesen a regionális feszültségekkel és Oroszország ukrajnai inváziója által miatti aggodalmakkal igazolták. Nekik ugye eszükbe nem jutott volna fegyverkezni, csak hát a körülmények kényszerítő ereje…
Kisida Fumio miniszterelnök hibátlanul felmondta a nyugat-európai vezetők által unalomig ismételgetett panelt, mely szerint azért kell fegyverkezni, mert Moszkva Kijev után Berlint, Párizst és New Yorkot fogja megtámadni. A japán kormány ezért most attól tart, hogy az oroszok tapló viselkedésén Peking felbátorodik és rövid úton megtámadja Tajvant, ami – hogy, hogy nem – fenyegeti a közeli japán szigeteket, mivel megzavarja a csúcstechnológiás félvezetők szállítását és blokkolja a közel-keleti olajellátást biztosító tengeri útvonalakat. (A japánok a világháborúba is azért ugrottak bele, mert az amerikaiak nem szállítottak a haditengerészetüknek olajat. Meg azért, mert imádtak háborúzni. – a szerk.)
Japán második világháború utáni alkotmánya hivatalosan nem engedélyezi hadsereg, csak önvédelmi erők felállítását, ezért az összes rendelkezésükre álló támadófegyvert eddig védekező fegyvernek nevezték. Ez most megváltozott.
Oroszország ukrajnai inváziója súlyosan megsértette az erő alkalmazását tiltó törvényeket, és megingatta a nemzetközi rend alapjait. A Kína által jelentett stratégiai kihívás nagyobb, amellyel Japánnak valaha is szembe kellett néznie”
– áll az új japán nemzetbiztonsági dokumentumban, elfeledkezve arról, hogy már a 20. században is a kínai meg a koreai kihívásokkal foglalkoztak. Kishida kormányfő terve a következő öt évben megduplázza a védelmi kiadásokat a bruttó hazai termék (GDP) mintegy 2 százalékára, és a védelmi minisztérium részesedését az összes közkiadás mintegy tizedére növeli, ezzel pedig Japán az USA és Kína után a világ harmadik legnagyobb katonai költekezőjévé válik.
(Forrás: Infostart; a nyitóképen japán katonák a japán haditervet tartják magasba: minden irányban védekeznek.)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS