Az egészen az elmúlt évekig a nyílt társadalom hálózatához kötődő Freedom House (FH) „Szabadság a világban – 2019” című jelentése egy ideológiailag, világnézetileg motivált dokumentum, Magyarországgal kapcsolatos megállapításai pedig hemzsegnek a tárgyi tévedésektől, hibáktól – írja az Alapjogokért Központ a Facebookon megosztott közleményében.
Mint kifejtik, bár a jelentés elvileg a „demokráciák világméretű visszaszorulását” tárgyalja, a részletes szövegből ugyanakkor kiderül,
valójában a nyílt társadalmon és bevándorláson alapuló liberális demokráciák térvesztésén kesereg.
Az FH szerint „a demokráciákra leselkedő valódi veszélyt” valójában „antiliberális populista mozgalmak” jelentik. E mozgalmak „bűne”, hogy „megvédik a nemzeti szuverenitást és a hagyományos nemzeti értékeket, miközben elutasítják a migrációt, sőt, szigorú, akár büntetőjogi intézkedéseket vezetnek be a bevándorlás megakadályozása érdekében”. Az FH ezek közé a populista politikai erők közé sorolja a magyar, lengyel, amerikai, ausztrál, cseh, izraeli, szlovák és az osztrák kormányzatot is.
Az Alapjogokért Központ közleménye arra is kitér: a jelentésnek már a módszertanai is erősen megkérdőjelezhető, hiszen olyan nehezen megfogható fogalmakat számszerűsít, mint a „szabadság” vagy a „demokrácia”. Ezen kategóriák „teljesítését” pedig univerzálisan számonkéri. Az FH módszertana ráadásul ideológiailag sem semleges,
ugyanis saját bevallásuk szerint is alapfeltételezésük, hogy az emberek számára a „liberális demokráciák a legjobbak” – melyhez legkönnyebben a bevándorláshoz való jog korlátlan garantálásával és a nyílt társadalmakban való bizalom visszaállításával juthatunk el.
A közlemény megjegyzi, ezek nyomán nem is meglepő, hogy Magyarországot a „részben szabad” országok kategóriájába sorolta át – hátrébb, mint Indiát,
ahol mindennapos a nők ellen elkövetett tömeges szexuális erőszak és számos területen informálisan továbbra is él a kasztrendszer, vagy mint Dél-Afrikát, ahol rendszeresek a fehér kisebbség ellen a nyílt utcán elkövetett gyilkosságok.
Az abszurd rangsorolás mellett továbbá az Alapjogokért Központ szerint figyelemre méltóak a Magyarországgal szemben felhozott „konkrét” kritikák is, például a magyar menekültügyi rendszer szigorítása, vagy a déli határkerítés felállítása. Ezeket az FH a demokráciával összeegyeztethetetlennek tartja, ahogyan a „Stop, Soros!” törvénycsomagot is. Az FH azt is felrója, hogy Magyarország Alaptörvénye utalást tartalmaz a keresztény kultúrára, hogy a házasságot egy férfi és egy nő kapcsolataként definiálja, vagy hogy a genderszaktól megvonták az akkreditációt.
Forrás: Alapjogokért Központ; Fotó: voanoticias.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS