A magyar kultúr-, oktatás- és médiapolitika legújabb fejleményeiről kíván tájékozódni budapesti látogatásán az EP Kulturális és Oktatási Bizottságának küldöttsége november másodika és negyedike között. A látogatás fókuszában a kultúr- és médiapolitika, illetve a művészet és az oktatás szabadsága áll – tudatta szerkesztőségünkkel az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája. A delegációt vezető Sabine Verheyen a látogatást azzal indokolta, hogy „aggasztó jelenségekről” értesültek a magyar közoktatás szereplőitől, a művészeti közösségből és a civil társadalomtól, ezért most első kézből és minden felet meghallgatva szeretnének tájékozódni a helyzetről. A programban szerepel egyebek mellett Bősz Anett, a CEU, a menedékkérő szervezetek és bizonyos média képviselőivel való találkozás – a független beszámolókból így nyilván nem lesz hiány…
Magyarországra érkezik az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottságának küldöttsége; a delegáció kormánytagokkal, parlamenti képviselőkkel, oktatási intézményekkel, a civil társadalom képviselőivel és újságírókkal találkozik majd. A Sabine Verheyen (EPP, Németország) szakbizottsági elnök vezetésével érkező és eredetileg még 2020 tavaszára tervezett látogatás nyolcfős delegációja a helyszínen, az érintettekkel való személyes találkozások révén szeretne információt gyűjteni a magyarországi kultúr-, oktatás és médiapolitika különböző aspektusairól.
Az európai parlamenti képviselők találkoznak országházbeli kollégáikkal, Csák János kulturális és innovációs miniszterrel, Navracsics Tibor területfejlesztési miniszterrel és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság munkatársaival. A küldöttség emellett Bősz Anett budapesti főpolgármester-helyettessel, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Közép-Európai Egyetem, további felsőoktatási intézmények képviselőivel, különböző médiaorgánumok és nem kormányzati szervezetek képviselőivel, köztük menedékkérőkkel foglalkozó civil szervezetekkel is terveznek személyes konzultációt; utóbbiakkal elsősorban a menekült fiatalok és iskolás korú gyerekek helyzetéről beszélnek majd.
Sabine Verheyen delegációvezető a látogatással kapcsolatban úgy fogalmazott:
Ez a szakbizottság felel a kulturális és oktatási programokkal, valamint az európai tömegtájékoztatás szabadságáról szóló, hamarosan érkező jogszabálytervezettel kapcsolatban kialakítandó parlamenti álláspontért. Mivel bizonyos aggasztó jelenségekről értesültünk a magyar közoktatás szereplőitől, a művészeti közösségből és a civil társadalomtól, ezért most első kézből és minden felet meghallgatva szeretnénk tájékozódni a magyar oktatás-, kultúr- és médiapolitika közelmúltbeli fejleményeiről.
Hozzátette:
Saját magunk szeretnénk felmérni, mi a helyzet Magyarországon, és hogy az európai állampolgárság eszméje és a demokrácia milyen mértékben erősíthető meg az oktatáson és a kultúrán keresztül.
A magyar kormány álláspontját közvetítendő, Deutsch Tamás nyílt levelet írt a delegációt vezető Verheyennek, és szemére vetette, hogy „aránytalanul sok időt” tölt majd a delegáció a kormányzattal kritikus, ellenzéki, baloldali, illetve liberális politikai szereplők, aktivisták, intézmények, újságírók és civil szervezetekkel.
A küldöttség tagjai:
- Sabine VERHEYEN, a Kulturális és Oktatási Bizottság elnöke (EPP, Németország)
- Michaela ŠOJDROVÁ (EPP, Csehország)
- Andrej SZLABAKOV (ECR, Bulgária)
- Petra KAMMEREVERT (S&D, Németország)
- Ilana CICUREL (Renew, Franciaország)
- Marcos ROS SEMPERE (S&D, Spanyolország)
- Irena JOVEVA (Renew, Szlovénia)
- Kísérő tag: BOCSKOR Andrea (független)
(A delegáció útját természetesen a PestiSrácok.hu is figyelemmel kíséri majd – bár vártuk, azonban egyelőre nem jelezték, hogy szerkesztőségünkkel is szeretnének eszmecserét folytatni egy személyes találkozó keretében…)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS