Mark Krikorian, amerikai migrációs szakértő nemes egyszerűséggel minden idők legrosszabb amerikai elnökeként értékelte Joe Bident. A szakember elsősorban Biden elhibázott migrációs politikáját méltatta, külön kitérve arra, hogy a jelenlegi adminisztráció semmit sem tesz a mexikói határon kialakult katasztrofális helyzet javításáért. Azt viszont valószínűtlennek tartotta, hogy a gázai menekülteket is be merné fogadni a Biden–Harris adminisztráció.
Mark Krikorian a bevándorlási kérdések elismert szakértője, 1995 óta a Center for Immigration Studies (Bevándorlási Tanulmányok Központja) ügyvezető igazgatója. A CIS egy pártoktól független washingtoni kutatóintézet, amely a bevándorlás Egyesült Államokra gyakorolt hatását vizsgálja. Krikorian a Migrációkutató Intézet meghívására érkezett Budapestre, ahol részt vett a Nemzetközi Bevándorláskutatási Hálózat ünnepélyes megalakításában. A szakemberrel a rendezvény előtt készített interjút a Mandiner.
Krikorian az amerikai–mexikói határon kialakult helyzetet katasztrofálisként értékelte. Mint mondta, nemcsak az a probléma, hogy nagyon sok illegális bevándorló lépi át a határt; az igazi baj az, hogy a Biden-adminisztráció szándékosan az Egyesült Államok területén engedi el ezeket az embereket. Az elmúlt három évben közel 3 millió embert vettek őrizetbe, majd engedtek be az országba. Tehát nem arról van szó, hogy az illegális bevándorlók átszöknek a határon és kicselezik a hatóságokat. Ez is előfordul, különösen, mivel túlterhelt a határőrség. A fő probléma az, hogy ez a kormányzat durván megsérti a törvényt, és több százezer külföldit enged szabadon, olyanokat, akiknek nincs vízumuk, nincs joguk belépni az országba, és csak úgy beengedi őket az Egyesült Államokba. Ez nemcsak egy migrációs válság, hanem egy politikai válság. Ez a kormány nem hisz a bevándorlási törvények betartatásában, ezért úgy döntött, hogy nem tartatja be azokat.
A szakértő szerint a demokraták katasztrofális politikájában nincs értelme logikát, vagy érdekeket keresni, egyszerű ideológiai döntésről van szó.
Vannak, akik szerint azért csinálják, mert demokrata szavazókat akarnak importálni, de szerintem nem ez az oka. Mások azt állítják, üzletei okaik vannak, mert így olcsó munkaerőhöz jutnak. De szerintem nem erről van szó. Ez egy ideológiai döntés a kormányzat részéről. A Biden-adminisztráció nem hisz abban, hogy legitim gyakorlat a bevándorlás korlátozása. Azt gondolják, hogy erkölcstelen nemet mondani. Tehát nem arról van szó, hogy a határőrség rosszul végzi a munkáját, hanem arról, hogy nem engedik meg neki, hogy végezze azt
– fogalmazott Krikorian, hozzátéve, hogy bár sok mindenben hibásnak tartja Trumpot, az ő kormányzata stabilizálta a határt. A fal felhúzása ugyanis jelentősen javított a migrációs nyomás kezelésén.
Krikorian kitért arra is, hogy a migránsok ellenőrizhetetlenek; nem tudni, hány terrorista bújik meg közöttük, hogy így jusson az Egyesült Államokba. Annak kapcsán viszont, hogy a gázai menekülteket is befogadhatja-e az USA, úgy nyilatkozott, hogy ez szerinte nem fog megtörténni. Még az elnök saját pártja sem, sem a szavazók, sem a pénzügyi támogatók nem fognak beállni egy ilyen terv mellé. Nem kérdés, hogy vannak olyan emberek a Kongresszusban, akik támogatják ezt, de “nagy összeget tenne arra”, hogy nem fog megtörténni. Az elmúlt 10 évben alig 2 ezer palesztint fogadtak be. Semmi esély arra, hogy több százezer gázait befogadják.
Mint elmondta, a pozitív fordulathoz arra lenne szükség, hogy ez az adminisztráció teljesen megváltoztassa a migrációs politikáját, de ezt nem fogják megtenni. Példaként felhozta, hogy 1980-ban Jimmy Carter volt az elnök, aki már elmondhatja magáról, hogy nem ő Amerika történetének a legrosszabb elnöke, hanem csak a második legrosszabb. Nos, ekkor Carter egy migrációs válsággal nézett szembe, ami hasonlít a mostanira, bár kisebb mértékű volt. Nyilvánosan kijelentette, hogy tárt karokkal várja a kubaiakat. Castro erre kiürítette a börtönöket, és szinte egyik napról a másikra 120 ezer ember jelent meg Floridában. Ez politikai katasztrófa volt a demokraták számára.
De akkor a demokrata párt még nem volt annyira radikálisan elfogadó a bevándorlás kérdésével kapcsolatban. Jimmy Carter elismerte: hibázott és megállította a hullámot. A jelenlegi adminisztrációban nincs ilyen rugalmasság. Tehát nem sok esély van arra, hogy az elkövetkező évben javulni fog a helyzet
– tette hozzá Krikorian.
A teljes interjút ITT olvashatják.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA/EFE/Joebeth Terríquez
Facebook
Twitter
YouTube
RSS