A múlt héten egy hatodikos lány egy otthonról hozott késsel leszúrta egyik osztálytársát a bőnyi általános iskolában. A megszúrt kislány életveszélyes sérüléseket szenvedett el, mentőhelikopterrel szállították kórházba. Mint kiderült, az elkövető 12 éves gyerek listát vezetett az osztálytársairól, amin pirossal jelölte azokat, akiket meg akart ölni, és zölddel, akiket nem.
Az ügyben Tóth Andi énekesnő is megszólalt, aki korábban már több alkalommal beszélt az iskolai bántalmazás veszélyeiről a nyilvánosság előtt. 24 óráig elérhető Instagram-történetben először röviden ismertette a bőnyi esetet, majd így folytatta:
Átugrunk egy elég jelentős információn. Az elkövető kislány írt egy listát azokról, akiket le szeretne szúrni, és átugorjuk, hogy ezt a kislányt a többiek csúfolták, bántották, bullyingolták. Ami persze nem jogosít fel arra, hogy valaki ilyet tegyen, abszolút nem erről van szó. Viszont ha egy kicsivel több figyelmet fordítanának az emberek ezekre az »apróságokra«, hogy bullying, akkor talán elkerülhetnénk az ilyen végeket
– mondta el Tóth a videójában. Később még egyszer hangsúlyozta: nem gondolja, hogy elég figyelem irányul arra, honnan indult ez a történet.
Nemcsak gondolt egyet a kislány, hogy de jó buli lenne ezt holnap megcsinálni, hanem bántották
– tette hozzá. Szerinte a társadalom, a szülők nem veszik elég komolyan a bullying-jelenséget, a gyerekeknek pedig szörnyű érzés ezzel „együtt élni, és úgy felkelni, hogy félnek attól, mit mondanak a suliban már megint róluk”. Az énekesnő úgy gondolja, hogy nemcsak elszörnyülködni kell azon, hogy ez történt, hanem tenni kéne valamit ez ügyben, mert a kislány nyilván nincs egyedül ezzel. Rengeteg, egyre több gyerek küzd hasonló problémákkal, hogy mindennap el kell viselnie, hogy indokolatlanul bántják. Mert szerinte az, hogy azt mondjuk, hogy „a gyerekek ilyenek”, nem megoldás. Záró gondolatként még megemlítette, hogy a gyerekek nem maguktól bántják egymást, ezt a viselkedést a felnőttektől tanulják el.
Ritkán gondolom úgy, hogy Tóth Andi szavait kell elismételjem, azonban ebben az esetben teljesen indokoltnak láttam. A mai világban az, hogy az internet és a közösségi média adta lehetőségekkel a gyermekek már egészen kicsi koruk óta szembesülhetnek az egész világgal, nagyon megnehezíti a szülők dolgát is. A bőnyi esettel kapcsolatban a napi szintű bántalmazás témáját nem lehet ugyan tudni, de számtalan olyan esetet hall az ember, amikor azért bántják a gyermeket iskolatársai, mert nincsenek meg neki a legújabb techkütyük, nincsenek meg a legújabb sminktermékek, a legdivatosabb ruhák.
A közösségi média miatt a gyermekek már nem a maguk saját kis világában nőnek fel, amelynek tagjai a családból és az iskolatársakból, barátokból állnak össze, hanem a számtalan tartalom és tartalomgyártó miatt olyan információhalmaz ömlik rájuk, amivel csak azok tudják tartani a lépést, akinek a szülei megtehetik azt. A túlfogyasztásra buzdító közösségi média és az azon megjelenő influenszerek olyan mérgező környezetet teremtenek a kiskamaszok, fejlődő szervezetek számára, amely bántalmazókat, bántalmazottakat és sérült lelkivilágú fiatalokat eredményez. Mert lépést tartani ezzel az információáramlással szülőként és gyermekként is lehetetlen; az eredménye frusztráltság, agresszió, depresszió és majd rossz mentális állapotú, az esetek többségében szorongó fiatal felnőttek lesznek.
A bőnyi eset háttere ugyan nem ismert, sajnos azonban nem ez az első eset, amikor a bántalmazás visszafordíthatatlan tettre készteti a fiatalokat. Tavaly novemberben egy sümegi tinédzsernek lett elege az őt ért bántalmazásból, amikor egy nap egyik barátját még felhívta telefonon, elbúcsúzott, majd vonat elé ugrott. A telefonhívást követően a tini ismerőse egyből hívta a fiú édesapját, de már nem volt mit tenni. A 16 éves fiú öngyilkos lett. Ez az eset is az egész országot megrázó történet volt, amely még hónapokig a közösségi média felkapott témáiba tartozott. Számos influenszer beszélt akkor az iskolai bántalmazásról, annak veszélyeiről. A megoldás azonban, mint minden esetben, itt is otthon keresendő.
Jó esetben a szülőnél jobban senki nem ismeri a gyermekét, felelős szülőként azt is tudni kell észrevenni, ha valaki bántalmazó, és azt is, ha valaki bántalmazott. Bár az én kisfiam még csak 5 hónapos, így nem tudhatom, milyen nehéz ezeket felismerni, azonban biztos vagyok benne, hogy megfelelő odafigyeléssel és törődéssel felismerhetőek a bántalmazás jelei. Ezek az esetek is bizonyítják: ne bízzuk gyermekünket a közösségi médiára, ne engedjük korlátlanul fogyasztani annak termékeit, és figyeljünk oda még jobban gyermekeinkre. Szülőnek lenni non-stop munka, felelősséggel tartozunk gyermekeinkért.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS