Korunk legégetőbb megoldandó feladata az álhírek elleni küzdelem – ezt már minden hírfogyasztó tudja, még azok is, akik a legújabb műszaki fejlesztésekhez igazodva, papírról olvassák az internetet. Ez a harc lesz a végső, azonban kemény lesz, és sokáig fog tartani, eközben pedig sajnos hibákat is vét az az újság, amely hiteles híreket igyekszik az olvasói elé tárni. Az elmúlt két napban mi is felültünk két arcpirítóan hazug álhírnek, és egyetlen mentségünk, hogy a közismerten a szakmaiság csúcsát képviselő haladó sajtóból vettük a muníciót.
Nem zárható ki, hogy megint az oroszok manipuláltak, hiszen ők a világ legjobbjai ebben az iparágban, így rájuk egyből gyanakodni kell, ha ilyesmi történik. Már régen a múlté a körberöhögött orosz „mikroelektronika”, amikor jobb esetben csak egy addig ismeretlen berendezési tárgy, rosszabb esetben egy új szekrény jelent meg a szobában. Ma már az oroszok mindenütt ott vannak, és joggal retteg a beavatkozásuktól a szabad világ, hiszen Ukrajnán kívül a világ bármely országában képesek úgy beavatkozni, hogy eldöntsék a választások kimenetelét.
Hozzá kell tenni, nem világos, hogy az oroszoknak miért állna érdekükben, ami történt. Aggasztó ugyanakkor, hogy az egyre könyörtelenebbül cenzúrázó Facebook is tehetetlenül állt a teljesen hétköznapi fakenews-támadás előtt, és ezúttal semmit sem csinált annak megakadályozására, hogy valakik bolondot csináljanak sok-sok olvasóból. Talán már sosem tudjuk meg, legfeljebb sejtéseink lehetnek, kik hintettek szét olyan álhíreket, amelyekre aztán #oktatásegészségügy felkiáltással, a gyönyörtől hörögve ráharaphat a teljes magyarországi ellenzék. Mindenesetre, okulásként álljon itt mindkét történet!
Az állítólagos négyéves várólista
Szombaton hozta a Facebook-világ tudomására Krámli Kinga jazzénekesnő, hogy súlyos betegségben, endometriózisban szenved, de olyan hosszú a várólista, hogy csak négy év múlva végzik el rajta a szükséges műtétet. Leírta, hogy 200 ezer nőt érint a betegség Magyarországon, a megoldás azonban egy nagy és összetett műtét, amelyből csak heti egyet támogat a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK). Így – mint beszámolt – szörnyű fájdalmak között kell élnie tovább, és csak akkor műtik meg hamarabb, ha életmentő beavatkozásra szorulna. Ha mégis korábban szeretné elvégeztetni az operációt, az kétmillió forintba kerülne, de ezt a pénzt – saját szavai szerint – csak valamilyen csoda folytán tudná előteremteni.
Az ellenzéki sajtó természetesen őrült iramban kezdte el az egészségügy temetését, a Pesti Bulvár például azt írta, Krámli Kinga posztja
újra rávilágít a magyar egészségügy óriási problémáira.
A Jobbik lakájmédiája, a Zsúrpubi Varga-Damm Andrea egyik sajtótájékoztatóját idézte fel, amelyen a jobbikos képviselő a várólisták megszüntetését(!) követelte, amely gondolatmenet mentén követelhette volna az örök életet is, és hogy legyen mindenkinek minden jó. A Zárójel.hu Balkáni szégyenország címmel közölte az énekesnő Facebook-bejegyzését.
A Jereváni Rádió jelentette a hírt
A NEAK válasza szerint viszont nincs többéves várólista, legfeljebb két hónap. Azt is visszautasította az egészségpénztár, hogy csak heti egy beavatkozást finanszíroz intézményenként, a közleményben azt írták, nincs meghatározva a támogatott beavatkozások száma, sőt az endometriózis kezelésére alkalmazott gyógyszerekre is jelentős vagy akár 100 százalékos társadalombiztosítási támogatást ad. Azt is kiemelték, hogy a kormány prioritásként kezeli a várólisták csökkentését, 2010 óta csaknem 20 milliárd forintot fordított erre. Ennek köszönhetően mintegy 60 százalékkal csökkent a várólistán levő betegek száma a 2012-es helyzethez képest, az átlagos várakozási idő pedig 61 napról 40 napra csökkent, ami az egyik legrövidebb idő az OECD-országok között.
Az is kiderült, hogy a négyéves várakozási idő csak akkor lehet igaz, ha a páciens egy adott orvos-specialistához ragaszkodik – miként Krámli Kinga elismerte, hogy ő is, és mindezt az állami egészségügy finanszírozásában szeretné. A HVG egy hónappal ezelőtt megírta, hogy a SOTE I.-es Klinika endometriózis ambulanciáját vezető dr. Bokor Attilánál – vagyis nem az állami egészségügynél – valóban négy év a várakozási idő, de ez is csak a legsúlyosabb esetekre vonatkozik, tehát ordas csúsztatás azt sugalmazni, hogy a 200 ezer érintett magyar nő ilyen nehézségekkel kénytelen megküzdeni. Krámli hamar elhatárolódott azoktól, akik politikai síkra terelték az ügyét, vagy szidalmazták az orvosokat, és a műtétjére sebtében indított gyűjtésből összejött pénzt sem fogadta el, ugyanis időközben megtörtént a „kisebb csoda”, és családi segítséggel, magánellátásban elvégzik a szükséges beavatkozást.
Rühes hazugok
Még meg sem nyugodtak a kedélyek a Krámli Kingától nagy pályát befutott „félretájékoztatás” után, a közismerten kiegyensúlyozott RTL Klub rögtön robbantotta a következő egészségügy-bombát: október óta rühességgel küzdenek a Margit kórházban. Ez az álhír is végigfutott a sajtón – a minden egészségügyi problémára elégedetten csettintő balliberálison és a jobboldalin is. Az LMP, az MSZP és a Jobbik azonnal egymással versenyezve kárhoztatta a kormány egészségpolitikáját: az LMP és az MSZP(!) elmúltnyolcévezett egy kiadósat, a Jobbik pedig egyből felhúzta a saját problémái szintjére az ügyet, és azt közölte, hogy a rühfertőzés nem a kórház, hanem a kormány szégyene. Talán azt gondolták, hogy személyesen Orbán Viktor terítette szét a kórházban a rühatkákat, azzal viszont láthatóan nincsenek tisztában a Jobbiknál, hogy a rühfertőzésnek nem sok köze van a higiéniai viszonyokhoz vagy a kórházi koszt minőségéhez. Egyúttal a rühfertőzött emberekért őszintén aggódó, mindhárom párt kihasználta az ügyet arra, hogy néhány mondatban elővezesse saját kampányszlogenjeit.
Aztán kiderült, hogy ez is ugyanúgy vaklárma volt, mint az endometriózisos betegeket megműteni nem hajlandó magyar egészségügy. A Szent Margit Kórház közleménye szerint ősszel néhány betegnél bőrgyulladás jeleit észlelték, és mivel ilyenkor felmerül a rüh gyanúja, a betegek megkapták a szükséges kezelést. A decemberi ismételt bőrgyógyászati vizsgálat után valamennyi érintett beteg megkapta a kezelést, továbbá a nem tünetes betegek és a dolgozók is részesültek a megelőző kezelésben, és fertőtlenítették a kórtermeket, az ágyneműket és a ruházatokat. Jelenleg nincs rühes ember az osztályon – hangsúlyozta a kórház, hozzátéve, hogy a szakmai szabályok szerint járt el mind a behurcolt fertőzés továbbterjedésének megakadályozásában, mind az érintett betegek adekvát kezelésében.
Nem most kezdték a rémhírterjesztést
Korábban is megmutatkozott már, mennyire imádja az ellenzék és sajtója az egészségügy témakörét, amely az oktatással együtt a leggyakoribb, kormány fejéhez vágott téma. Az is bebizonyosodott, hogy ha nincs elég, felhánytorgatható probléma az egészségüggyel kapcsolatban, akkor szemrebbenés nélkül kreálnak, durván eltorzítva egy-egy esetet. Ezekből ITT írtunk egy kisebb gyűjtést, és közös jellemzőjük, hogy egyik sem úgy történt, ahogy a balliberális sajtóhisztéria bemutatta azokat.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS